Polskie Radio
Section05
pisarze i poeci

Seweryna Szmaglewska: zeznanie w Norymberdze to była gigantyczna odpowiedzialność

- Miałam za sobą Oświęcim i wizje potworniejsze niż z koszmarnych snów. A przed sobą Międzynarodowy Trybunał Wojskowy - pierwszy wymiar sprawiedliwości, który oczekiwał również i na moje słowa, na moją relację. Jednakże było to zadanie niesłychanie trudne - mówiła w archiwalnych wspomnieniach Seweryna Szmaglewska, była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau, a po wojnie świadek w procesie norymberskim.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa pisarze i poeci Auschwitz Norymberga Seweryna Szmaglewska wspomnienie Dwójka

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński literatura

"Dar narodowy" - reportaż Moniki Chrobak

Był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W tym roku obchodzimy 180.  rocznicę urodzin Marii Konopnickiej i z tej okazji odkryjemy dziś na nowo wnętrza dworu w Żarnowcu na Podkarpaciu, który był darem narodowym dla wybitnej poetki, publicystki i tłumaczki. Kiedy obchodziła 25-lecie swojej pracy komitety jubileuszowe podjęły myśl aby zakupić dla niej małą posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Maria Konopnicka Maria Dulębianka Henryk Sienkiewicz poezja pisarze i poeci pisarz

Miron Białoszewski - człowiek, który przeniósł w sobie dziecko

- Niezwykłość Mirona polegała m.in. na tym, że w jego charakterze były rozwinięte cechy przeciwstawne. Ostre odczucie tragizmu losu człowieka i spontaniczna radość życia - mówiła w Dwójce Jadwiga Stańczakowa - dziennikarka, poetka i przyjaciółka pisarza. Właśnie mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa Dwójka pisarze i poeci literatura

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci pisarz

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska opozycja opozycja demokratyczna pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński Jakub Kukla

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta wiersze piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarz pisarze i poeci literatura MUZYKA KULTURA dzieci poezja proza

Magdalena Wołowska-Rusińska o fenomenie Marii Konopnickiej

- Muzeum Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku, ale wtedy to były trzy sale z ekspozycją poświęconą suwalskim wątkom w życiu poetki. Obecnie kończymy przygotowania nowej stałej wystawy. Duch Konopnickiej jest z nami tutaj przez cały czas - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Wołowska-Rusińska, kierowniczka Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Maria Konopnicka poezja Paweł Siwek Dwójka