Polskie Radio
Section05

polecane24

Polacy na Syberii

Historia Polaków na Syberii sięga XVIII w. Jako pierwsi przymusowo trafili tam konfederaci barscy, potem zesłańcy po kolejnych zrywach niepodległościowych, po powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym i po rewolucji w 1905 roku. W 1940 roku w wyniku represji rozpoczęła się fala masowych deportacji Polaków z Kresów wschodnich. O Polakach, którzy trafili na Syberię mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Maciej Jastrzębski Rosja Syberia

Wszystkich Świętych – czas zadumy nad narodem

Wszystkich Świętych to szczególny czas pamięci o naszych zmarłych. Czy istnieje też zbiorowa pamięć narodu – pamięć historyczna, która kształtuje postrzeganie przeszłości i wpływa na nasze myślenie o teraźniejszości? O to pytaliśmy gości Debaty Poranka: o. Marka Kotyńskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego i Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Katyń Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Robert Kostro

"W sprawie ekshumacji trzeba zdać się na prokuraturę"

– Głównym celem prokuratury jest ustalenie wszystkich faktów, które mogą mieć wpływ na okoliczności tego najdramatyczniejszego wydarzenia po II wojnie światowej, jakie dotknęło polską elitę polityczną i Polskę – mówił w audycji 24 Pytania: Rozmowa Poranka o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  ekshumacja Michał Dworczyk PiS polityka POLSKA Polskie Radio 24 prokuratura Smoleńsk

Na Oxfordzie o polskiej kulturze i historii

Konferencje naukowe, wykłady, seminaria, warsztaty z udziałem studentów i ekspertów, badania, a także publikacje. Oto najważniejsze elementy Programu Studiów o Współczesnej Polsce, którego zadaniem jest promocja polskiej historii najnowszej i kultury na najbardziej prestiżowych brytyjskich uniwersytetach. O jego szczegółach mówił w audycji „Polacy w świecie” Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja emigracja NAUKA Oxford Wielka Brytania Norman Davies

"Nie jestem przez nikogo uciskany"

– Nie czuję potrzeby bycia chronionym, ponieważ nie jestem uciskany – mówił  w audycji Elizy Olczyk i Jerzego Jachowicza Dwoje Na Jednego Ludwik Dorn. Były marszałek Sejmu, były wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-2007 oceniał w Polskim Radiu 24 m.in. rok rządów Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Beata Szydło Eliza Olczyk Jarosław Kaczyński Jerzy Jachowicz Ludwik Dorn PiS rząd Beaty Szydło program 500+

Panorama Europejska: Szczyt UE-Kanada w niedzielę

– To Europa może zrewolucjonizować rynek kanadyjski, a nie Kanada rynek europejski – oceniała w Panoramie Europejskiej Karolina Zbytniewska z portalu „EurActiv.pl”. W niedzielę odbędzie się szczyt UE - Kanada, na którym podpisana zostanie umowa o wolnym handlu pomiędzy Brukselą a Ottawą. Przywódcy mieli zatwierdzić porozumienie już w czwartek, ale podpisanie dokumentu blokowała belgijska Walonia. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił również Aleksander Fuksiewicz z Instytutu Spraw Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  Calais CETA Euranet Plus Europa Francja Kanada uchodźcy Unia Europejska