Polskie Radio
Section05

Polonia

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.
Zobacz więcej na temat:  hymn narodowy Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Prezes IPN o XVI "Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą”: to płaszczyzna wymiany doświadczeń

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość poza dzisiejszymi granicami kraju. Szef Instytutu mówił o tym podczas inauguracji Polonijnych spotkań z historią najnowszą, organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W wydarzeniu uczestniczy ponad 50 edukatorów z 21 krajów.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

Szczyt NATO w Madrycie. Sojusz decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. W Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Stany Zjednoczone Andrzej Duda wojna na Ukrainie Rosja NASA Miron Białoszewski Kresy

"Nasza polska przygoda dobiegła końca". Spotkanie z niezwykłą rodziną z Malty

- Jestem bardzo szczęśliwa, że podczas nauki w polskiej szkole, dzieci podszkoliły się nie tylko w języku polskim, ale również poznały historię, geografię i przyrodę naszego kraju, a także tradycję i kulturę - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”.
Zobacz więcej na temat:  Malta język polski Polacy za granicą szkoła

"Razem możemy pokonać Rosję". Bilans wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

- To była bardzo ważna wizyta - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, o pobycie polskiej delegacji w Kanadzie. - Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta Witek Sejm Kanada Polacy za granicą parlament w Polsce

W Japonii promowano polską kulturę, kuchnię i turystykę. Zakończył się Festiwal Polski w Tokio

Zakończył się Festiwal Polski w Tokio - to największa w Japonii impreza promująca polska kulturę, kuchnię i turystykę. Swoje oferty zaprezentowali importerzy, producenci i sprzedawcy polskich produktów w Japonii. Odwiedzający mieli okazję zetknąć się z kulturą polską oraz dowiedzieć się jak pomoc dotkniętym wojna mieszkańcom Ukrainy. Festiwal Polski zorganizowany został w ramach programu "Dni Dziedzictwa Polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Tokio Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Ważny polityczny i polonijny wymiar wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

Marszałek Elżbieta Witek podczas wizyty w Kanadzie odwiedziła między innymi polski cmentarz wojskowy w Niagara-on-the-Lake oraz oddała hołd ochotnikom do armii polskiej, którzy szkolili się w legendarnym obozie Camp Kościuszko. Później walczyli o niepodległość Polski. Elżbieta Witek podkreśliła, że sojusz polsko-amerykańsko-kanadyjski jest szczególnie istotny w obliczu wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Kanada Sejm NATO Rembrandt Zamek Królewski Holokaust Żydzi

Magdalena Kogutowska: wróciłam, w ojczyźnie rodziców czekała na mnie ziemia i stary młyn

„Decydując się na powrót do ojczyzny moich rodziców, jako dziecko wychowane w obcej kulturze, zupełnie nie wiedziałam czego się spodziewać. Z moim partnerem życiowym przyjechaliśmy w ciemno, dosłownie, bo osiedliśmy w miejscowości Ciemno” - żartuje Magdalena Kogutowska. „Wyjechaliśmy do Danii, gdy miałam 3 lata. To nie była emigracja ale wyjazd tymczasowy, związany z pracą ojca. Wtedy szansy na powrót nie dostaliśmy” - podkreśla.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Dania turystyka wakacje dzieci wychowanie POLSKA Kaszuby ojczyzna Małgorzata Frydrych

"Tylko gdy współdziałamy, możemy zwyciężyć". Elżbieta Witek złożyła kwiaty na polskim cmentarzu w Kanadzie

- To jest kawałek Polski, tutaj w Kanadzie - mówiła na polskim cmentarzu wojskowym w Niagara-on-the-Lake marszałek Sejmu Elżbieta Witek w drugim dniu swojej wizyty w Kanadzie. - Tylko wtedy, kiedy współpracujemy i współdziałamy ze sobą, kiedy budujemy takie wspaniałe sojusze i przyjaźnie, jak ta - polsko-kanadyjska, wtedy możemy zwyciężyć - podkreśliła nawiązując do rosyjskiej wojny na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kanada Marszałek Sejmu Elżbieta Witek Ameryka Północna wojna na Ukrainie