Polskie Radio
Section05
Polonia

Po 85 latach w Solurze odtworzony zostanie z inicjatywy Ambasady RP w Bernie legendarny koncert Paderewskiego

28 lutego 1937 roku Ignacy Jan Paderewski wystąpił w Sali Koncertowej w Solurze z koncertem na rzecz utworzonego zaledwie kilka miesięcy wcześniej w tym szwajcarskim mieście Muzeum Kościuszki. Honorowy patronat nad koncertem objął ówczesny prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Giuseppe Motta.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szwajcaria Polonia Ignacy Jan Paderewski

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. "Trzeba wyrażać wsparcie dla suwerenności terytorialnej Ukrainy"

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydentów: Polski - Andrzeja Duda, Francji - Emmanuela Macrona oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza w formacie Trójkąta Weimarskiego. Rozmowy były poświęcone bezpieczeństwu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  Trójkąt Weimarski Andrzej Duda Ukraina Niemcy Francja Ministerstwo Edukacji Narodowej studenci Jazz język polski Polonia Kanada

Jak wygląda życie rodaków za granicą? "Płynie w nas polska krew"

- Pracując z młodzieżą i dorosłymi, widzę, że cały czas ta polskość jest obecna, że płynie w nas polska krew, że mamy to coś, co ja nazywam polskim genem - powiedziała działaczka polonijna mieszkająca w USA Elżbieta Laskowska. Gościem audycji w Polskim Radiu 24 był także Janusz Olechny, który wskazał, że krzewienie polskich wartości wymaga żmudnej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polonia w USA Polonia Stany Zjednoczone Ameryka KULTURA organizacje polonijne Polacy za granicą emigracja

"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów

Wystawa "Marsz Marsz Polonia" została zrealizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Ekspozycja przedstawia polską diasporę widzianą poprzez obiektyw najwybitniejszych fotografów polskich i amerykańskich. Skupia zdjęcia wykonane od początku XX wieku, aż do czasów nam współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA USA Ameryka imigracja wystawa fotografia Trójka KULTURA

Mateusz Morawiecki z wizytą w Hiszpanii. Spotka się z tamtejszą Polonią

Premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem w polskiej ambasadzie w Madrycie spotka się z hiszpańską Polonią, w tym polskimi przedsiębiorcami odnoszącymi sukcesy i cieszącymi się zaufaniem na hiszpańskim rynku - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W spotkaniu weźmie też udział  pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Mateusz Morawiecki Hiszpania Polonia Europa

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Polacy za granicą Polonia relacje polsko-litewskie

Rynek pracy 2022. Gdzie pracować po powrocie z emigracji?

„Pracodawcy poszukują zmotywowanych pracowników, którzy wiedzą co chcą robić na danym stanowisku i dlaczego w tej konkretnie firmie. Ofert jest dużo, najwięcej w obszarze IT, ale również poszukiwani są specjaliści ze znajomością mniej popularnych języków, np. skandynawskich” - kreśli profil pracownika 2022, Aleksandra Mościcka, założycielka grupy „Powroty”, ekspert ryku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca mobilna praca w it praca w życiu praca w domu rynek pracy emigracja emigracja zarobkowa Polonia rodzina na swoim firma Małgorzata Frydrych

Polskie miejsce w Szwajcarii. Z wizytą w Muzeum w Rapperswilu

Muzeum Polskie w Rapperswilu może pochwalić się ponad 150- letnią historią. Założone przez Władysława Platera po Powstaniu Styczniowym stało się wyspą polskości i matecznikiem myśli niepodległościowych. W latach międzywojennych muzeum promowało sztukę współczesnej Polski. Większość zbiorów trafiła przed 1939 rokiem do kraju a podczas wojny została zniszczona. W tej chwili muzealne zbiory obejmują około 8 tysięcy obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja NATO Rapperswil Polonia rynek pracy Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Szymon Szynkowski język polski