Polskie Radio
Section05

Polska Akademia Nauk

70 razy większa od Słońca. Polak pomógł wykryć czarną dziurę

W naszej galaktyce wykryto czarną dziurę o tak niestandardowej masie, że astronomowie wręcz zakładali się o to, czy taki obiekt może istnieć. Wciąż jest zagadką, jak taka czarna dziura powstała. Badania ukazały się w "Nature". Ich współautorem jest prof. Krzysztof Belczyński, który żartuje, że jakiś czas temu założył się z kolegami o kilka butelek dobrego wina, że takiej czarnej dziury nie uda się znaleźć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA kosmos NASA astronomia fizyka

Zmiany w PAN i służbie zdrowia. Ustawy z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw o PAN, uzyskaniu tytułu specjalisty w ochronie zdrowia oraz innych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ta pierwsza wprowadza dla naukowców korzystniejsze przepisy dotyczące wynagrodzenia, druga ułatwia zostanie specjalistą w ochronie zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda legislacja służba zdrowia szkolnictwo wyższe Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwo Zdrowia

Eksperci o wynikach wyborów samorządowych. "To sukces PSL"

PiS, z wynikiem 32,3 procent głosów, zdobyło najlepszy wynik w wyborach samorządowych i od następnej kadencji będzie rządziło w sejmikach 9 województwach, m.in. na Mazowszu, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Jednak według ekspertów, zaproszonych do "Salonu politycznego Trójki", prawdziwym zwycięzcą niedzielnego głosowania jest PSL.
Zobacz więcej na temat:  regiony wybory samorządowe 2018 PSL PiS Trójka Henryk Domański POLSKA

"Zabezpiecznia górnicze w Polsce są na najwyższym poziomie"

Trzesięnia ziemi to powszechne zjawisko towarzyszące m.in. pracom górniczym. Tylko na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego występuje ich około tysiąca rocznie. O to jakie są ich przyczyny i czy naukowcy są w stanie przewidzieć do jak silnych trzęsień ziemi może na danym obszarze dojść zapytaliśmy dr hab. Grzegorza Lizurka z Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnictwo trzęsienie ziemi geologia

Polska aparatura zbada ziemską atmosferę

Na początku kwietnia z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9, zbudowana przez firmę Space X z polską aparaturą na pokładzie. Chodzi o urządzenie stworzone przez specjalistów Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz polskiej firmy Creotech Instruments S.A.. Rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę Dragona, który jest nazywany kosmicznym tramwajem, używanym do transportowania materiałów.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Stany Zjednoczone Dariusz Kwiatkowski