Polskie Radio
Section05

POLSKA

Całodniowe rozprawy, wylosowani sędziowie i przesłuchania. Wiemy, kiedy ruszy proces tzw. afery GetBack

Blisko rok od skierowania aktu oskarżenia w sprawie tzw. afery GetBack Sąd Okręgowy w Warszawie zaplanował, jak będzie przebiegał proces, który ma ruszyć w styczniu 2022 roku. Wylosowano dodatkowych sędziów i ustalono, że rozprawy będą całodniowe, wyznaczane raz w tygodniu. Pierwszym przesłuchanym będzie Konrad K., były prezes zarządu GetBack.
Zobacz więcej na temat:  bank sąd sądownictwo GetBack

Debata w PE z udziałem premiera. Müller: przedstawimy stanowisko rządu ws. wyroku TK

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wieczorem uda się do Strasburga. We wtorek rano w Parlamencie Europejskim szef rządu weźmie udział w debacie o praworządności w Polsce. Dyskusja, w której będzie uczestniczyć także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, to reakcja na niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wyższości konstytucji nad prawem unijnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski sądownictwo prawo Trybunał Konstytucyjny debata Piotr Müller premier Mateusz Morawiecki

Prezes fundacji "Twarze depresji": nieleczona depresja obniża skuteczność walki z innymi chorobami

- W tej edycji chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że depresja może towarzyszyć innych chorobom somatycznym, tzn. w co drugim przypadku osoby zmagającej się z przewlekłym bólem również może pojawić się depresja, i w co trzecim przypadku osoby walczącej z rakiem również, podobnie jak w przypadku co piątej osoby chorującej na serce - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska (psycholog, prezes fundacji Twarze Depresji).  
Zobacz więcej na temat:  psychologia pandemia koronawirus COVID-19 zdrowie społeczeństwo Polskie Radio 24 depresja

Aleś Zarembiuk: Łukaszenka na zlecenie Kremla i za jego zgodą testuje polskie elity

- Na granicy moglibyśmy mieć już nie kilkadziesiąt tysięcy a kilkaset tysięcy czy milion osób, gdyby polskie władze nie podjęły odpowiednich decyzji, wtedy gdy ta operacja hybrydowa się zaczynała - mówił w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Domu Białoruskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka Krzysztof Grzybowski

Jerzy Kwaśniewski o misji Ordo Iuris: działania prawne, ale i budzenie świadomości obywateli

- Staramy się, by nasze analizy nie tylko wpływały na urzędników międzynarodowych, ale by przede wszystkim budziły świadomość obywateli poszczególnych państw, to jest podstawowy instrument wpływania na politykę międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska Ordo Iuris Jerzy Jachowicz

"Rzecz zasadna ze względu na niezmienne cele Łukaszenki". Prof. Kik o uszczelnieniu granicy z Białorusią

- Niezależnie od tego, że jestem głęboko wstrząśnięty tym, co dzieje się na granicy i nie zgadzam się z takim postępowaniem, to racjonalnie rzecz ujmując, widzę potrzebę stworzenia czegoś, co być może doprowadzi z czasem do zniechęcenia tego potoku migrantów kierowanych przez służby Łukaszenki na polską granicę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.        
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 PiS granica Białoruś kryzys migracyjny stan nadzwyczajny opozycja Aleksander Łukaszenka Unia Europejska

Praca diagnosty laboratoryjnego w dobie pandemii. Dr n. med. Elżbieta Puacz: mrówcza i benedyktyńska

- Dzień pracy diagnosty laboratoryjnego uzależniony jest od fali pandemii w obecnym czasie, dlatego, że jak jest jej narastanie to pracujemy bez względu na obowiązkowy czas pracy - mówiła w Polskim Radiu 24  dr n. med. Elżbieta Puacz (kierownik laboratorium diagnostyki mikrobiologicznej w Krasnymstawie, była prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg pomoc pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 Sanepid

Prezes PiS: są dwa fronty wojny hybrydowej, na granicy i w Warszawie

- Są dwa fronty wojny hybrydowej: na granicy i w Warszawie; gdyby działania opozycji były inne, ta operacja miałaby zupełnie inny przebieg, uformowanie się dwóch frontów zachęciło Alaksandra Łukaszenkę i Władimira Putina do eskalacji i wzmocnienia ataku – powiedział Jarosław Kaczyński "Gazecie Polskiej". Podkreślił, że mamy do czynienia "z wieloetapową akcją rosyjską wymierzoną w Rzeczpospolitą i w nasz region".
Zobacz więcej na temat:  PiS Jarosław Kaczyński polityka Białoruś Unia Europejska

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: przez lata banalizowano nauczanie Jana Pawła II

- Wciąż nie możemy wyjść z tego co stało się po pierwszej po odzyskaniu niepodległości pielgrzymce Jana Pawła II w 1991 r. Okazało się raptem, że to, co mówi papież, nie podoba się wielu środowiskom. Pojawiły się głosy, ze papież nie rozumie demokracji, że oto kościół pod przewodnictwem papieża chciałby tu ustanowić jakieś państwo wyznaniowe - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Dariusz Kowalczyk (Uniwersytet Gregoriański w Rzymie).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wiara Kościół katolicki Polskie Radio Jan Paweł II Karol Wojtyła Watykan

Minister infrastruktury o polskiej lokomotywie wodorowej

- Polacy pokazali, że można realizować produkty najnowocześniejsze na świecie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, mówiąc o prezentacji lokomotywy wodorowej. Minister wspomniał także o zmianach w prawie o ruchu drogowym i planach rozbudowy sieci dróg. Wyraził nadzieję, że w rozwijaniu infrastruktury nie przeszkodzą rosnące ceny materiałów budowlanych.
Zobacz więcej na temat:  infrastruktura kolej drogi GOSPODARKA