Polskie Radio
Section05

Polskie Radio dla Zagranicy

Podróże z Polskim Radiem dla Zagranicy. Jurata na Półwyspie Helskim

Zlokalizowana na Mierzei Helskiej Jurata to nadmorski kurort znany z drewnianego molo i piaszczystych plaż przy sosnowym lesie. Z Juraty aż do Helu ciągnie się malowniczy szlak rowerowy. Latem otwarty jest park linowy Ju-Huu z tyrolkami i platformami na drzewach, a w Zatoce Puckiej dostępne są wypożyczalnie sprzętu do windsurfingu i paddleboardingu.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie Hel turystyka podróże

Polskie Radio dla Zagranicy w walce z dezinformacją

Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza na cykl podcastów o fake newsach oraz metodach walki z dezinformacją, ze szczególnym uwzględnieniem fałszywych przekazów upowszechnianych na całym świecie przez Rosję, Białoruś oraz ich sojuszników. Podcasty w sześciu językach dostępne są na platformie Polskiego Radia podcasty.polskieradio.pl. Projekt powstał we współpracy z Departamentem Strategicznej Komunikacji i Przeciwdziałania Dezinformacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja podcast Rosja Niemcy komunikacja Polskie Radio W POLSKIM RADIU

Do Nowego Jorku najszybciej przez podwarszawskie bagna. 101 lat Radiostacji Babice

To była jedna z największych inwestycji II Rzeczpospolitej. Dziesięć monumentalnych wież było widać z każdego niemal miejsca w Warszawie. Radiostacja została zniszczona przez Niemców w 1945 roku, jednak po drugiej stronie Bałtyku do dziś działa jej bliźniaczka. A wszystko zaczęło się od jej starszej siostry, górującej swego czasu nad amerykańską wyspą Long Island.
Zobacz więcej na temat:  Babice historia Polski HISTORIA Warszawa telegraf radio Polskie Radio

"Chcemy, aby Polonia traktowana była podmiotowo". W MSZ powstaje nowa strategia polityki polonijnej

W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia Polacy za granicą Irlandia debata

Za nami XV Jubileuszowa Gala Konkursu "Być Polakiem"

W Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XV edycję Konkursu „Być Polakiem”,  organizowanego przez Fundację "Świat na Tak" wspólnie ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska". I to właśnie spod jej siedziby na Krakowskim Przedmieściu wyruszył paradny korowód laureatów, którzy w rytmie poloneza  przybyli do Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą młodzież Senat Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Dzień dobry z Polskim Radiem dla Ukrainy". Nowa audycja na antenie Polskiego Radia

Wiadomości, zapowiedzi najważniejszych wydarzeń, rozmówki polsko – ukraińskie.  Polskie Radio dla Ukrainy poszerza ofertę programową. Od 1 lipca rusza poranna audycja "Dzień dobry z Polskim Radiem dla Ukrainy" – "Доброго дня з Польським радіо для України". Na poniedziałkowe wydanie programu o godz. 7.00 zaproszą Switłana Berestowska i Ołeksij Stecenko.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Polskie Radio

"Zapraszam do Áurea, polskiej stolicy Brazylii". Spotkanie z Arlindo Waczukiem, prezesem BRASPOL-u

Na południu Brazylii położna jest miejscowość Áurea, która nazywana jest "polską stolicą Brazylii". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". Miejscowość powstała niedaleko Kurytyby w 1906 roku. Przyjechali do niej emigranci z Polski i dziś Polacy to ok. 95 procent ludności miasta. Polonia dokonała tu rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Brazylia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych język polski

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy

20 lutego 2024 roku przypada dziesiąta rocznica kulminacji krwawych wydarzeń na Majdanie w Kijowie, a także dziesięć lat od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Okupacja Krymu i wywołane przez Moskwę w kwietniu 2014 roku działania zbrojne w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ukraina atak Rosja wojna hybrydowa wojna na Ukrainie wojna 2022 Polskie Radio