Polskie Radio
Section05

polszczyzna

Młodzieżowe słowa z przeszłości. "Ty żłobie automatyczny", "kombinower", "łapświnia"

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 jest dobrą okazją, by rozejrzeć się w źródłach i sprawdzić, jak kiedyś posługiwano się "młodą polszczyzną". Zwłaszcza że ta odmiana języka należy chyba do najbardziej twórczych, zaskakujących i, co widać do dziś, wywołujących pytania: "ale co to w ogóle znaczy?".
Zobacz więcej na temat:  młodzieżowe słowo roku język polski uczniowie młodzież

Specjalista od prostego języka: nowy język urzędowy powinien być jak prosta droga do celu

- Wiele osób myśli, że prosty język jest prostacki. A teksty uproszczone muszą być nawet bardziej poprawne, bo łatwiej w nich zauważyć błędy. Mózg nie traci wtedy energii na odczytywanie głównych myśli merytorycznych i widzi wszystko - mówił w Dwójce dr hab. Tomasz Piekot, współtwórca Pracowni Prostej Polszczyzny na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Tomasz Piekot język polski pismo urząd

Inne spojrzenie na polszczyznę. O nauczaniu języka polskiego jako obcego

Czy język polski rzeczywiście jest jednym z najtrudniejszych na świecie? Czego można się dowiedzieć o polszczyźnie, kiedy postrzegamy ją jako język obcy? Między innymi o tym Mateusz Adamczyk rozmawiał Wiolettą Gurdak - polonistką, nauczycielką języka polskiego jako obcego, metodyczką i autorką licznych materiałów dydaktycznych oraz egzaminatorką Państwowych Egzaminów Certyfikatowych z Języka Polskiego jako Obcego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski nauka języków obcych

Wcale nie "poszłem" i "włanczać". Jakie błędy językowe popełniamy najczęściej?

- Intuicja podpowiadałaby nam, że najczęstsze błędy to "poszłem", "włanczać" czy "cofnąć do tyłu". Te błędy są rozpoznane, trochę obśmiane. (...) Najpowszechniejszymi błędami są jednak te, o których nie wiemy, że są błędem - zwraca uwagę Paweł Trzaskowski z Poradni Językowej Polskiego Radia. Jak możemy się wystrzegać takich pomyłek językowych?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski język polski język ojczysty poprawna polszczyzna poprawność językowa

Nowe zasady pisowni w języku polskim. Prof. Kłosińska: staraliśmy się usunąć nieścisłości

Rada Języka Polskiego ogłosiła jedenaście nowych reguł pisowni. Zmiany nie dotyczą usunięcia "ch", "ó" i "rz", lecz pisowni łącznej, rozłącznej i z łącznikiem oraz małą i wielką literą. - Przede wszystkim staraliśmy się usunąć różne niekonsekwencje, nieścisłości - wyjaśnia w audycji "PrzySłowie" prof. Katarzyna Kłosińska - przewodnicząca Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk Rada Języka Polskiego język polski język ojczysty gramatyka ortografia

Jak wpisać coś, co ma miejsce? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowa ekspertka odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa język polski

Gdzie lokować lokomocję? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada!
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU poprawna polszczyzna poprawność językowa język polski

Zmiany w ortografii. Mateusz Adamczyk: to zaakceptowanie naszego sposobu pisania

Rada Języka Polskiego przyjęła uchwałę ws. zmian zasad ortografii. Dotyczą one m.in. pisowni wielką i małą literą czy nazw własnych oraz zdań z wykorzystaniem cząstek -bym, -byś, -by, -byśmy, -byście ze spójnikami. Zmiany wejdą w życie za niecałe dwa lata. - Najprościej mówiąc, chodzi o to, by ułatwić nam ortograficzne życie - tłumaczy polonista, popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk, prowadzący w Trójce audycję "PrzySłowie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty ortografia Rada Języka Polskiego

Złość, lęk i inne emocje w języku polskim. Jak je wyrażamy?

- Myślę, że w polskiej kulturze mamy taką tendencję do niehamowania negatywnych emocji. (...) Polacy, i w ogóle narody wschodnioeuropejskie, lubią narzekać - ocenia Matylda Kozakiewicz - polonistka, psycholożka (absolwentka UW i SWPS) i publicystka. W kolejnym wydaniu audycji "PrzySłowie" ekspertka wraz z Mateuszem Adamczykiem przeanalizowała, jak w języku polskim wyrażamy swoje emocje.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy

Feminatywy - nowy wymysł czy wiekowy środek językowy?

Używanie takich feminatywów jak np. "profesorka", "doktorka", "architektka" nie spotyka akceptacji niektórych osób, choć bez problemu używane przez wszystkich są "nauczycielka", "aktorka", "pisarka". Dla jednych to dziwny wymysł; inni wskazują, że takie formy znajdziemy w przedwojennych słownikach. Jaka jest prawda o feminatywach? O tym w "PrzySłowiu", które z cyklu przekształciło się w pełnowymiarową audycję.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język polski język ojczysty feminatywy