Polskie Radio
Section05

pomniki

Co dalej z Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie? "Już dawno powinien zostać zdemontowany"

- Pomnik Czynu Rewolucyjnego już dawno powinien zostać zdemontowany, co zakończyłoby wszelkie spory - zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - To jest symbol Rzeszowa - odpowiada prezydent Konrad Fijołek. Popiera go rzeszowska Platforma Obywatelska, sprzeciwiając się rozbiórce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Rzeszów komunizm symbole Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość społeczeństwo

Państwa bałtyckie usuwają radzieckie pomniki. Trwa desowietyzacja przestrzeni publicznej

Koniec sowieckich monumentów w części Europy. W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę władze państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii - wprowadziły szereg zmian prawnych umożliwiających usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników, jako symboli okupacji i zniewolenia, i grobów.
Zobacz więcej na temat:  Związek Sowiecki komunizm zbrodnie sowieckie Litwa Łotwa Estonia ŚWIAT Europa

Strzegom: odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

W Strzegomiu na Dolnym Śląsku odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Ma on formę flagi oraz wysokość prawie trzech metrów, są też tablice z nazwiskami ofiar. Jak przekazał w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński, pomnik "stanowi dowód na to, że polegli w drodze do Katynia dobrze przysłużyli się ojczyźnie, a ich ofiara życia nie była daremna".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński katastrofa smoleńska

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Rosja komunizm historia Polski dekomunizacja społeczeństwo reżim

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia Związek Radziecki historia Polski HISTORIA dekomunizacja

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie