Polskie Radio
Section05

powódź

Pomoc UE dla powodzian. "Możemy wykorzystać środki z KPO"

- Premier Donald Tusk mówił, że w budżecie jest przewidziane 1,5 mld euro na unijny fundusz ochrony ludności, który przeznaczony jest na wszystkie kraje dotknięte kataklizmem. Są też inne pieniądze w budżecie UE - powiedział w radiowej Jedynce Jacek Karnowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wskazał, że takimi środkami mogą być m.in. pieniądze z KPO, które już pozyskała Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji klęska żywiołowa stan nadzwyczajny POLSKA społeczeństwo służby i bezpieczeństwo regiony Sytuacja powodziowa Grzegorz Osiecki Jacek Karnowski

Wielka woda 27 lat temu. Reportaż "Powódź, spojrzenie wstecz" Magdy Skawińskiej

27 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Magda Skawińska Sytuacja powodziowa reportaż w Jedynce

"Widać niesione prądem kołyski i trupy". 90 lat temu miała miejsce największa powódź w II RP

Obecna powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przywołuje tragiczne wspomnienia z 1997 roku, gdy ten sam region dotknęła "powódź tysiąclecia". Swoje traumatyczne doświadczenia z wielką wodą mieli także mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Największa i najtragiczniejsza w skutkach powódź przedwojennej Polski miała miejsce w lipcu 1934 roku w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP Podhale Zakopane Nowy Sącz Tatry

Polskie Radio 24 Wały, zapory, zbiorniki. "Czeka nas wiele zmian po tej powodzi"

- Powódź pokazuje konieczność przewartościowania pojęć o wodzie stulecia lub tysiąclecia. O budowlach, które mają nas chronić. Niestety często dają one poczucie fałszywego bezpieczeństwa. Żywiołu musimy unikać, oddalać go od siebie. Wiele wałów przeciwpowodziowych znajduje się blisko rzek. Powinny znajdować się znacznie dalej, pozwalając na rozlanie się wód bez powodowania szkód - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor ds. polityki środowiskowej Fundacji WWF Polska Piotr Nieznański. 
Zobacz więcej na temat:  pogoda POLSKA Sytuacja powodziowa Odra społeczeństwo

Wrocław i Opole bez czarnego scenariusza? IMGW prognozuje

Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, powiedział, że "dla Wrocławia nie jest przewidywana fatalna, zła sytuacja powodziowa". Podkreślił, że między Raciborzem a Wrocławiem, jak i w Opolu, woda nie powinna przelać się przez wały. Przyznał jednak, że w wyniku "cofki" Bystrzycy, Oławy i Ślęzy mogą wystąpić lokalne podtopienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony społeczeństwo klęska żywiołowa IMGW pogoda woda rzeka Odra Wrocław Opole dolnośląskie opolskie