Polskie Radio
Section05

pr poleca literatura

"Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

Któż nie zna utworów: "Tango milonga", "Ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" albo "Mały, biały domek"? To piosenki, które wykonywał najsłynniejszy baryton liryczny, który pierwsze triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Michała Fogga "Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy. W obsadzie m.in. Kazimierz Kaczor i Marta Lipińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Mieczysław Fogg pr poleca

"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ]

Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Matka" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Ignacy Witkiewicz

Nowość na kanale "Radiobook": "Bez dogmatu" Henryka Sienkiewicza

W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - Henryka Sienkiewicza poznaliśmy już jako autora prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc" (Trylogia, "Krzyżacy", "Quo vadis"), ale też jako zdolnego reportażystę ("Listy z podróży do Ameryki"). Tym razem, dzięki powieści "Bez dogmatu" poznajemy Sienkiewicza jako autora współczesnej powieści psychologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA

Stan wojenny - świadectwo. Czyta Olaf Lubaszenko

W tygodniu 13-17.12 w cyklu "To się czyta" przedstawialiśmy fragmenty "Dzienników" Wiktora Woroszylskiego, pisane przez tego poetę i pisarza podczas internowania w ośrodku w Jaworzu, gdzie trafił po 13 grudnia 1981 roku. Tekst pierwotnie drukowany w pierwszym tomie "Dzienników 1953-1982" Woroszylskiego, teraz został przywołany w tomie "13 grudnia. Świadectwa stanu wojennego". Czytał Olaf Lubaszenko.
Zobacz więcej na temat:  literatura stan wojenny Dwójka

Nowy "Radiobook": "Pies Baskerville'ów" Conana Doyle'a

W tym tygodniu w serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie - po raz pierwszy sięgamy do twórczości szkockiego pisarza, lekarza, wolnomularza i spirytysty, a przede wszystkim "ojca" Sherlocka Holmesa - Arthura Conana Doyle'a. Polecamy pozycję "Pies Baskerville'ów". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2007 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Audiobook KULTURA Trójka