Polskie Radio
Section05
pr poleca reportaże

Joanna – Kopciuszek ze Śląska. Reportaż [POSŁUCHAJ]

W Kopicach, niewielkiej miejscowości między Katowicami a Opolem, znajdują się malownicze ruiny pięknego pałacu. Niegdyś było to miejsce tętniące życiem, gdzie bywali także przedstawiciele książęcych rodów, dzisiaj – tylko cień dawnej świetności przyciągający turystów, wielbicieli dawnej architektury i poszukiwaczy niezwykłych historii. A z pałacem w Kopicach wiąże się niezwykła historia jednej z jego właścicielek, bohaterki reportażu Magdy Skawińskiej "Niebajka o śląskim Kopciuszku".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skawińska zamek Śląsk zabytki

W bydlęcych wagonach w głąb Rosji. Reportaż "Ballada zesłańca" Macieja Jastrzębskiego [POSŁUCHAJ]

82 lata temu, 10 lutego 1940 roku, Sowieci rozpoczęli pierwszą z czterech masowych deportacji obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich na Sybir. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1940-1941 wywieziono w bydlęcych wagonach w głąb Rosji około 800 tysięcy osób - przede wszystkim matek z dziećmi, osób starszych i rodzin katyńskich.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Maciej Jastrzębski IPN historia Polski reportaż w Jedynce

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

Zapomniane skocznie narciarskie w Warszawie [POSŁUCHAJ]

Większość z nas z zapartym tchem śledziła zmagania polskich skoczków podczas rywalizacji w ramach Zimowych Igrzysk Beijing 2022. We wtorek 8 lutego brązowy medal zdobyty na skoczni normalnej odebrał Dawid Kubacki. Jednak mało który z fanów tego sportu wie, że przed laty w Warszawie były aż trzy skocznie narciarskie. Największa, pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych na świecie pokrytych niemieckim igielitem, powstała na Skarpie Warszawskiej, tuż obok domu generała Jaruzelskiego. To właśnie tam trenował między innymi mistrz olimpijski z Sapporo Wojciech Fortuna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jakub Tarka Skoki narciarskie Warszawa

W pułapce lichwiarskiej szajki. Sprawa państwa Totzke [POSŁUCHAJ]

Dom w Rewie nad Zatoką Pucką, który stał się łupem lichwiarskiej szajki w Trójmieście, wróci – wyrokiem sądu – do pierwotnych właścicieli. Tak podczas sprawy odwoławczej orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku 26 stycznia tego roku, po ponad sześciu latach walki właścicieli domu, państwa Totzke, z oszustami. Wśród nich są nie tylko pożyczkodawcy, ale także notariusze – osoby zaufania publicznego.
Zobacz więcej na temat:  nieruchomości mieszkanie Trójmiasto oszustwa oszustwo Mafia pieniądze Trójka

Reportaż "Mniej śmieci". Jak nie produkować góry odpadów? [POSŁUCHAJ]

97 proc. Polaków segreguje śmieci. Ten fakt zasługuje na pochwałę. Wciąż bardzo duża ilość odpadów zmieszanych trafia bezpośrednio na składowiska śmieci. Poprawnie segregować staramy się szczególnie wtedy, gdy czujemy odpowiedzialność za to, co wyrzucamy i gdy na przykład na podstawie kodów kreskowych na workach łatwo można nas zidentyfikować. Właśnie dlatego najbardziej sumiennie selekcjonują odpady właściciele domków jednorodzinnych, a najmniej solidni są w tym mieszkańcy starych osiedli i kamienic, w przypadku których trudniej wskazać osoby niechętne temu obowiązkowi. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Jakub Tarka odpady segregacja śmieci ekologia społeczeństwo

Andrzej Bachleda-Curuś. Reportaż "Olimpijski los" [POSŁUCHAJ]

Andrzej Bachleda-Curuś to jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej. Niedawno obchodził 75 urodziny. Jak wspomina sportową karierę? Czym są dla niego igrzyska olimpijskie? Dlaczego tak bardzo pokochał właśnie narciarstwo?
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Andrzej Bachleda narciarstwo alpejskie olimpiada Grenoble reprezentacja Polski reportaż Trójka społeczeństwo Bachleda-Curuś Andrzej Bachleda-Curuś

Reportaż "Nasza gromadka". [POSŁUCHAJ]

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Monika Chrobak reportaż w Jedynce reportaż

Komiks: jak zmienia się w animację?

Tworzenie animacji na podstawie komiksu to praca wielu osób. Najpierw rysuje się komiks i pisze storyboard. Ważne, żeby wykorzystać dobrze cały kadr i żeby już rysunki mówiły nam, o co chodzi, a tekst był dopowiedzeniem. Następnie na podstawie komiksu powstaje animacja. Tam postacie muszą już znacznie różnić się od siebie, język również różni się od tego w komiksie. Nad wszystkim pracują wspólnie rysownicy, scenarzysta, a czasami też dialogiści.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks filmy animowane Weronika Puszkar Trójka

Reportaż "Męża szukam" o miłości na prowincji [POSŁUCHAJ]

Znalezienie dobrego męża nigdy nie było łatwe. Niegdyś jednak funkcjonowały różne "instytucje", służące pomocą pannom na wydaniu: rodzinne ustalenia małżeńskie, swatki czy wścibskie ciotki. Również huczne wesela z udziałem wszystkich mieszkańców wsi, odpusty i zabawy były doskonałą okazją do zapoznania "drugiej połówki". A dziś?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo mężczyzna kobieta wieś małżeństwo reportaż Trójka