Polskie Radio
Section05

pr poleca

"Imieniny Pana Miecia" - słuchowisko o Mieczysławie Foggu [POSŁUCHAJ]

Któż nie zna utworów: "Tango milonga", "Ostatnia niedziela", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos" albo "Mały, biały domek"? To piosenki, które wykonywał najsłynniejszy baryton liryczny, który pierwsze triumfy święcił w dwudziestoleciu międzywojennym. Zapraszamy do wysłuchania premierowego słuchowiska Tomasza Lerskiego i Michała Fogga "Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy. W obsadzie m.in. Kazimierz Kaczor i Marta Lipińska. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Mieczysław Fogg

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester z Dwójką [ZOBACZ WIDEO]

Jazz Band Młynarski-Masecki był bohaterem specjalnego, sylwestrowego wydania cyklu "Jazz.PL". Podczas koncertu zabrzmiały głównie utwory z drugiego krążka jazz bandu pt. "Płyta z zadrą w sercu". Na płycie znajdują się utwory, które w latach 20. i 30. rozbrzmiewały w kabaretach, teatrach i salach kawiarnianych. Zapraszamy do słuchania i oglądania. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Marcin Masecki Jazz swing

"Matka" Witkiewicza. Słuchowisko o zaborczej miłości [POSŁUCHAJ]

Trzydziestoletni artysta, rozwijający swoje tajemnicze teorie i powoli przygotowujący się do bliżej nieokreślonego w czasie życiowego startu, mieszkający z mamą, która utrzymuje go z robótek na drutach. Matka gotowa na wszelkie poświęcenia, by odpowiednio zainwestować w syna, choć jednocześnie niewierząca w sens tych inwestycji. Zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. "Matka" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Stanisław Ignacy Witkiewicz

Bieżuń. Małe miasteczko dumne ze swojej historii [POSŁUCHAJ]

– Każda miejscowość, każda gmina ma swoje dziedzictwo, czasami bardzo piękne i interesujące, czasami nieodkryte. Tutaj w Bieżuniu było kilka takich osób, które oprócz swojej normalnej działalności zawodowej miały pasję gromadzenie pamiątek, utrwalania wiedzy historycznej. Oni uratowali to dziedzictwo – przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Ewa Michałowska KULTURA

Bez Memoriału. Reportaż "Strażnicy pamięci" [POSŁUCHAJ]

Spotkania historyków, konferencje poświęcone nowym publikacjom, prezentacje dokumentów, książki, listy i fotografie. Władze Rosji podjęły próbę likwidacji Memoriału – jednej z najbardziej szanowanych organizacji, która upamiętnia ofiary stalinowskich represji i broni praw człowieka. – To stowarzyszenie, które przywróciło godność poszczególnym imionom i nazwiskom – usłyszeliśmy w reportażu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Rosja Memoriał Maciej Jastrzębski

Cyfrowe Radio Gwiazdka. Quiz - zapraszamy do udziału!

Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka wciąż nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie brakuje także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio cyfrowe radio święta mikołaj mikołajki

Ania Rusowicz i goście, czyli święta na bigbitowo [ZOBACZ WIDEO]

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia w Trójce zabrzmiały kolędy i pastorałki w bigbitowych aranżacjach. W roli głównej wystąpiła Ania Rusowicz, a towarzyszyli jej znakomici goście, na czele z Markiem Piekarczykiem, Adamem Nowakiem i członkami zespołu Skaldowie. Była to retransmisja koncertu, który odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej 18 grudnia 2016 roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka koncerty w Polskim Radiu Ania Rusowicz Marek Piekarczyk Artur Andrus Czesław Mozil Adam Nowak Skaldowie

Szopka u kapucynów. Historia narodu i Kościoła [POSŁUCHAJ]

– Szopka powstała w czasie, gdy Warszawa nie dźwignęła się jeszcze z ruin. Odbudowa kościoła Przemienienia Pańskiego, w którym bracia kapucyni posługują, zakończyła się mniej więcej wtedy, gdy została uruchomiona ruchoma szopka – opowiada ojciec Andrzej Romanowski, dyrektor szopki ruchomej kapucyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż religia Boże Narodzenie KULTURA