Polskie Radio
Section05
prasa drukowana

"Teksty robiło się na teraz, a nie za tydzień"

Dziennikarstwo to termin od „dziennika” – czyli praca w prasie codziennej. Kiedyś dodatkowym utrudnieniem była cenzura i różne przymusy, wymagania, serwituty oraz ówczesna technologia. Jak wyglądało wydawanie prasy w 20 lat temu i wcześniej? Gośćmi audycji Kwadratura Kultury byli Jacek Lutomski, kierownik działu kultury „Rzeczpospolitej” oraz Janusz Drzewucki, ex-sekretarz cotygodniowego dodatku do „Rzeczpospolitej” Plus Minus.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo prasa

Nowe pismo dla dziewczyn (i nie tylko) coraz bliżej

- Robimy dwumiesięcznik "Kosmos" głównie z myślą o dziewczynkach. Po to, żeby im pokazać, że jest przed nimi cały wszechświat, którym mogą się zaciekawić. Same mamy córki, widzimy, że ciekawią się najróżniejszymi rzeczami i często są konfrontowane z tym, że niektóre sprawy są "nie dla dziewczyn", co wydaje mi się zupełnie nieuzasadnione wobec ogromu ich pasji - opowiada Joanna Woźniczko-Czeczott.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Pruchnicka Krystian Hanke prasa dzieci psychologia psychologia dziecięca STYL ŻYCIA

"Opozycja nie potrafi zaoferować konkretnego programu"

Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, które w Podsumowaniu Tygodnia komentowali Olga Doleśniak-Harczuk (Gazeta Polska Codziennie), Barbara Sułek-Kowalska (Idziemy) i Michał Matys (Duży Format Gazety Wyborczej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska axel springer Ryszard Petru Nowoczesna rząd Beaty Szydło PiS

Prasa regionalna. Na czym polega grzech pierworodny?

Rozwój prasy lokalnej w Polsce nastąpił w latach 90. Wówczas zlikwidowano cenzurę oraz monopol państwowy - RSW "Prasa-Książka-Ruch". Jakie zmiany zaszły na polskim rynku czasopism? O tym w audycji Nos Kleopatry mówili Piotr Legutko, dyrektor TVP Historia, były red. nacz. "Dziennika Polskiego" i Maciej Wośko, red. nacz. "Gazety Bankowej", były red. nacz. "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  prasa media dziennikarstwo

Dyskusja o repolonizacji mediów

Politycy mówią o zakazie koncentracji kapitału w mediach powołując się np. na prawodawstwo niemieckie. Inni mówią o repolonizacji mediów, sugerując, że nasz rynek medialny jest niezrównoważony - panuje na nim przewaga kapitału niemieckiego i innego obcego. Polskich mediów nie ma wielu, nie ma więc kto informować w sposób polski widzów, słuchaczy i czytelników.
Zobacz więcej na temat:  media ustawa medialna Mikołaj Wójcik Gazeta Polska Codziennie prasa telewizja radio Tomasz Sakiewicz