Polskie Radio
Section05

radio bez reklam

Czym różnią się współczesne dziewczyny od poprzedniczek?

Współczesne dziewczyny nie mają łatwo, ponieważ obecna kultura nakłada na ich ramiona mnóstwo ciężarów, czasami bardzo skrajnych: mają być piękne i mądre, silne i delikatne, wrażliwe i pewne siebie, mają robić kariery i być matkami, a to wszystko najlepiej jednocześnie. Na dodatek powinny błyszczeć w mediach społecznościowych, bo tego oczekują od nich rówieśnicy.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież

Rok Franciszka Łukaszczyka w gminie Poronin - inicjatywy dla dzieci i młodzieży

Rok 2022 w gminie Poronin został ustanowiony rokiem prof. Franciszka Łukaszczyka. Był on  pionierem radio lecznictwa w Polsce i twórcą polskiej szkoły radioterapii onkologicznej. We współpracy z Marią Skłodowską-Curie współorganizował Instytut Radowy. Kim był Franciszek Łukaszczyk? Dlaczego jest mało znaną postacią? Jak takimi osobami zafascynować młodych ludzi?
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ Strefa Rodzica Franciszek Łukaszczyk

Znacie już książkę "Myszka zwana Miiką"?

Poznajcie małą myszkę, która chciałaby zdobyć najsmaczniejszy ser na świecie. Życie z elfami, trollami i wróżkami może sprawić, że mała mysz poczuje się nieco dziwnie. Kiedy jednak Miika zaprzyjaźnia się z inną myszką, myśli, że to wreszcie koniec problemów. Ale tak naprawdę przygoda dopiero się zaczyna… Patronem medialnym książki "Myszka zwana Miiką" jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"

"Migane Wiersze – Ballady i Romanse"  to 3. edycja projektu "Migane Wiersze" realizowanego od 2020 r. Mamy Rok Polskiego Romantyzmu. W dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza sięgniemy więc po dzieła wieszcza! Trzecia odsłona projektu Migane Wiersze już niedługo! W tej edycji czytają dla nas Danuta Stenka oraz Piotr Fronczewski. Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym projektu "Migane Wiersze – Ballady i Romanse".
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci kultura dla dzieci

Uniwersytet Młodego Badacza

Młodzi badacze! W sobotę (19.XI.22) zaprosiliśmy na zajęcia z dr Romaną Rupiewicz: "Jak zbudować przyjazne miasto". Podczas spotkania można było dowiedzieć się, kim jest urbanista i co to jest przestrzeń publiczna. Jak zaprojektować miasto życzliwe wszystkim mieszkańcom? Dlaczego zabytkowe części miasta są ważne i co tworzy tożsamość miejsca? Czy wiecie że, miasta mają swoje rytmy, kształty a nawet zapachy! Wszystko zależy od parków, skwerów i waszej wyobraźni. Zaprojektujemy wymarzone przestrzenie i place zabaw. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla rodziców edukacja czas wolny

Wegetarianizm i inne diety eliminacyjne u dzieci

Dieta wegetariańska, szczególnie w okresie ciąży powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona. Ograniczenie danej grupy produktów wymaga uzupełnienia z innego źródła. Do suplementów, które przyjmujemy w trakcie ciąży, w przypadku diety wegetariańskiej należy włączyć witaminę B12. Bardziej zaawansowaną dietą pod względem restrykcji od diety wegetariańskiej jest dieta wegańska. Nie są to jednak jedyne diety eliminacyjne. Więcej o nich powiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dietetyczka, Małgorzata Krukowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowe odżywianie zdrowie dziecka wegetarianizm radio dla rodziców Joanna Ficińska

Film "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" z Julią Kamińską

Piękna opowieść o przyjaźni chłopca i psa – "Bella i Sebastian: Nowe pokolenie" w kinach pojawi się, w polskiej wersji językowej, 18 listopada. W filmie, którego akcja toczy się w górskiej scenerii, usłyszymy między innymi głos Julii Kamińskiej (serial "BrzydUla"), która objęła rolę Noémie, cioci Sebastiana. – Postać, którą gram, czyli Noémie, jest dziewczyną nonszalancką, ekstremalną, bardzo wysportowaną. Ma cechę, która musi być bardzo irytująca dla jej bliskich: może obiecać wszystko, a potem nie dotrzymać słowa – i uważa, że to jest w porządku – mówi o swej bohaterce aktorka. – Jest charakterystyczna, charyzmatyczna. To bardzo przyjemne móc pracować nad taką postacią. Im bardziej postaci są szalone, tym przyjemniej z nimi pracować. Przynajmniej ja tak mam – uśmiecha się.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio dla rodziców filmy animowane

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio dla rodziców

Eurowizja Junior. Logo i hasło przewodnie tegorocznej edycji. Rozmowa z Laurą Bączkiewicz

11 grudnia w Armenii odbędzie się już 20 Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. 25 września poznaliśmy nazwisko polskiej reprezentantki, którą została Laura Bączkiewicz. Piosenką, którą wykona Laura jest "To the Moon". Do wielkiego finału pozostało już niewiele czasu, a z upływem dni pojawiają się nowe informacje związane z tym wydarzeniem.
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior patronat Polskiego Radia Dzieciom Laura Bączkiewicz DAB+ radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Izbaela Biernat gościem Polskiego Radia Dzieciom

Już od ósmego roku życia występowała na scenie, podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali (Włochy, Łotwa) piosenki dziecięcej i młodzieżowej, które najczęściej wygrywała. Jako dwunastolatka brała udział w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, do libretta Jeremiego Przybory, pt. "Piotruś Pan". Musical wystawiany był w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, a 12-letnia wówczas Alicja grała jedną z głównych ról - Wandy.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Damian Sikorski

Oszczędzanie na cel. Jak ro zrobić? Uczmy dzieci ekonomii

Oszczędzać może każdy. Nawet jeśli mamy niewiele pieniędzy, ale nauczymy się oszczędzać, wzrośnie nasza świadomość finansowa i poczucie finansowego bezpieczeństwa. Człowiek bez oszczędności nie czuje się w pełni bezpiecznie, ponieważ gdyby nagle coś się wydarzyło, nie ma pieniędzy odłożonych na tzw. czarną godzinę. Dzieciom, największe poczucie bezpieczeństwa dają rodzice, ale to nie oznacza, że nie mogą oszczędzać, wręcz przeciwnie! Warto uczyć się oszczędzania od najmłodszych lat. Jak? Zapraszamy do wysłuchania audycji "Skarbonka" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci oszczędzanie Ekonomia dla dzieci DAB+

"Jestem rodzicem. Jestem muzykiem". Alicja Janosz

Już od ósmego roku życia występowała na scenie, podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali (Włochy, Łotwa) piosenki dziecięcej i młodzieżowej, które najczęściej wygrywała. Jako dwunastolatka brała udział w musicalu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy, do libretta Jeremiego Przybory, pt. "Piotruś Pan". Musical wystawiany był w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, a 12-letnia wówczas Alicja grała jedną z głównych ról - Wandy.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Damian Sikorski Alicja Janosz

Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Rozmawiamy o profilaktyce onkologicznej

Rak piersi to choroba, na rozwój której wpływ może mieć wiele czynników. Z jednej strony są to obciążenia genetyczne, z drugiej – niezdrowy styl życia. Jeżeli coś nas zaniepokoi, warto jak najszybciej udać się do lekarza. Nie bez znaczenia jest też samobadanie oraz regularne badania mammograficzne, których nie należy bagatelizować. – Czas w rozwoju choroby nowotworowej ma duże znaczenie – podkreślił dr Maciej Naze – im wcześniej to leczenie włączymy, im krócej pacjentka czeka z decyzją o tym, żeby skontaktować się z lekarzem, tym nasze działania będą skuteczniejsze, tym większe mamy szanse na to, żeby całkowicie pacjentkę z choroby wyleczyć.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta onkologia DAB+