Polskie Radio
Section05
radio dla dzieci

Badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jak dbać o słuch?

Ponad połowa rodziców nie jest świadoma tego, że ich dzieci mają kłopoty ze słuchem. Może to wynikać np. z tego, że niektóre problemy narastają stopniowo, przez co trudniej jest je zauważyć. Niemniej jednak, trudności w tym zakresie mogą także negatywnie wpływać na mowę i komunikację.  Dlatego też istotne jest, aby problemy te zostały zdiagnozowane jak najwcześniej. W tym celu przeprowadzane są badania przesiewowe u dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o których w Strefie Rodzica opowiedzieli Łukasz Król, logopeda-audiolog oraz dr hab. Zdzisław Kurkowski.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci zdrowie dziecka

Ile godzin powinniśmy spać by dobrze się wyspać? [POSŁUCHAJ]

Odpowiednia ilość snu jest dla naszego organizmu niezwykle ważna, ponieważ to właśnie wtedy nasze ciało i umysł się regenerują, a pokłady energii zużytej w ciągu dnia mogą zostać odbudowane. Sen umożliwia także logiczne myślenie oraz rozwiązywanie problemów w skuteczny sposób. Jak się jednak okazuje, jego nadmierna ilość może być równie niekorzystna, co niedobór senny. Co możemy zatem zrobić, aby dobrze się wysypiać? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to Kaję Romanowicz, psychologa klinicznego i psychoterapeutę.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie sen higiena radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

Czym zajmuje się charakteryzator?

Dzięki pracy charakteryzatorów aktorzy mogą przemienić się w każdą postać, którą wymyśli reżyser. Jednak przygotowanie odpowiedniego makijażu i zastosowanie dodatkowych zabiegów jest czasochłonne i wymaga dobrego zmysłu estetycznego. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o zawodzie tym opowiedziała Emilia Mularczyk, charakteryzatorka w Teatrze Kamienica w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem DAB+ zawody radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Co nowego dał uczniom ten kończący się szkolny?

Już niedługo rozpoczną się wakacje, kończąc tym samym rok szkolny, który w znaczny stopniu był spędzony na nauce zdalnej i społecznej izolacji. Podczas tego trudnego okresu jedni uczniowie i nauczyciele znaleźli w sobie motywację do działania i nie poddawania się, podczas gdy inni mieli z tym trudności. Jak zatem ocenić ostatnie kilkanaście miesięcy? Czy był to czas stracony, a może wręcz przeciwnie? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom zapytaliśmy o to nauczycielkę i wychowawczynię, Magdalenę Niemczuk-Kobosko.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica edukacja radio dla rodziców radio dla dzieci

Dzieci powróciły do szkolnych ławek. Czego obawiają się nauczyciele?

Dziś, 31 maja, placówki oświatowe wznowiły działania stacjonarne. Oznacza to, że po długim oczekiwaniu nauczyciele i uczniowie mogli wrócić do klas i cieszyć się początkiem powrotu do rzeczywistości znanej przed pandemią. Oprócz ogromnych oczekiwań czy nadziei, moment ten może wzbudzić także lęk i niepokój wśród pedagogów, rodziców oraz przede wszystkim dzieci i młodzieży. Na co zatem zwracają uwagę nauczyciele? Jak rodzice i nauczyciele mogą pomóc dziecku w zadbaniu o kondycje fizyczną? I jakie rozwiązanie przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Akademią Wychowania Fizycznego? 
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja radio dla dzieci radio dla rodziców

Premiera "Pippi Långstrump" w teatrze Andersena w Lublinie

Na pewno znacie i lubicie tę historię nawet, jeśli jesteście już całkiem duzi. Pippi Langstrumpf to dziewczynka, która mieszka sobie w Willi Śmiesznotce razem z koniem Alfonso i Panem Nillsonem -  małpką kapucynką, ma walizkę pełną złotych monet i… - co jest marzeniem wielu dzieci - wcale nie chodzi do szkoły.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa radio dla dzieci radio dla rodziców spektakle dla dzieci Martyna Chuderska patronat Polskiego Radia Dzieciom

Dlaczego Mars nazywany jest Czerwoną Planetą?

Coraz częściej zastanawiamy się, czy człowiek mógłby żyć na Marsie. Próbując znaleźć odpowiedź na to pytanie, analizujemy zebrane przez będące tam łaziki informacje, które następnie przesyłane są do nas za pomocą systemu anten poruszających się po orbicie. Więcej na ten temat opowiedział gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem", Jan Amos Jelinek.
Zobacz więcej na temat:  Mars kosmos radio dla dzieci piosenki dla dzieci Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja

Kto wygrał radioodbiornik w konkursie "O czym one mówią?" Znamy zwycięzców

Przedszkole nr 50 w Warszawie jest zwycięzcą cyklicznego konkursu "O czym one mówią? Aby wziąć w nim udział należało posłuchać o czym mówią dzieci, narysować odpowiedź i wysłać ją do redakcji. Placówka, która udziela prawidłowej odpowiedzi ma szansę wygrać radioodbiornik DAB +. Dziś taką nagrodę otrzymuje Przedszkole nr 50 w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  O czym one mówią radio dla dzieci radio dla rodziców

"Podwieczorek z Filipem i Leopoldem". Biały Miś - symbol Zakopanego

Będąc w Zakopanem możemy spotkać misia, który różni się od wszystkich innych niedźwiedzi brunatnych żyjących w polskich górach. Postać Białego Misia już od prawie 100 lat przyciąga uwagę urlopowiczów, którzy marzą o tym, by zrobić sobie z nim zdjęcie. To dlatego, ponieważ od wielu pokoleń taka fotografia jest uważana za bycie jedną z najważniejszych pamiątek pobytu w tym mieście.  Strój niedźwiedzia stworzony jest z owczej skóry, natomiast kształt głowy, zęby i pazury zostały wyrzeźbione z drewna. 
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Zakopane Lew i Królik w PRD radio dla dzieci piosenki dla dzieci DAB+

Grzyby są roślinami czy nie są? I czy mają wpływ na pogodę?

Grzyby stanowią oddzielną grupę organizmów. Nie mają jak u roślin ani liści, ani korzeni, lecz grzybnie, czyli rozgałęzione i nitkowate strzępki. Dzięki nim drzewa mogą między sobą przesyłać potrzebne związki organiczne, jak np. azot lub fosfor. Kolejnym powodem, dla którego nie można ich dołączyć do królestwa roślin jest inny sposób odżywiania się. Ale to nie wszystko. 
Zobacz więcej na temat:  DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci radio dla rodziców grzyby

Wielcy kompozytorzy: Zbigniew Preisner i jego muzyka filmowa

Nierzadko twórczość polskich muzyków jest doceniana nie tylko w kraju, ale również za granicą. Oprócz pasji do muzyki wyróżnia ich niezwykła wrażliwość, która pozwala im tworzyć wyjątkowe utwory. Przykładem takiego artysty jest kompozytor muzyki filmowej, o którym można było usłyszeć w "Muzycznych Podróżach" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże Zbigniew Preisner muzyka filmowa DAB+ radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Kto napisał książkę "Charlie i fabryka czekolady"?

Wydarzenia z życia nierzadko stanowią inspirację dla autorów książek, które z czasem mogą przerodzić się w ekranizacje filmowe. Wykorzystywanie swoich emocji i doświadczeń w dziełach literackich może być dla wielu pisarzy sposobem na poradzenie sobie z nimi. Podobnie było w przypadku Roald Dahla, który w swoich książkach uwzględniał przygody dzieci osamotnionych. To dlatego, ponieważ jak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, sam stracił rodziców w młodym wieku.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem książki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca

Kariera wokalna. Jak postawić pierwsze kroki?

Swoją kreatywność i wrażliwość można wyrażać na wiele sposób, np. wokalnie. Jak się okazuje, śpiewać może każdy, nawet jeśli na początku wydaje się, że dana osoba nie ma do tego talentu. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" Adrianna Maja Kućmierz,  aktorka i wokalistka opowiedziała jak kształcić swój głos, jeśli marzymy o zostaniu piosenkarzem lub piosenkarką.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem dzieci radio dla dzieci piosenki dla dzieci Lew i Królik w PRD śpiew zdolności

Gem, set, mecz! Jak gra się w tenisa?

Tenis jest sportem dynamicznym, który wymaga od zawodników bycia w ciągłej gotowości do odbicia piłki. Podczas gry na korcie zazwyczaj znajduje się gracz oraz jego przeciwnik, lecz może zdarzyć się również tak, że zawodnicy będą rywalizować w zespołach dwuosobowych. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tej aktywności fizycznej Myszka Fela Reporterka porozmawiała o niej z Matim.
Zobacz więcej na temat:  Myszka Fela Tenis radio dla dzieci piosenki dla dzieci

Gdy zmienia się ciało... Jak rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu?

Dojrzewanie to czas, kiedy w ciele każdego człowieka zachodzi wiele zmian, których dzieci i nastolatkowie mogą się nie spodziewać lub nie rozumieć. Duża odpowiedzialność w ich uświadamianiu leży po stronie rodziców, którzy jednak często nie podejmują rozmów na ten temat. Może to wynikać z ich krępacji lub tego, że w przeszłości zagadnienia te traktowane były jako tabu.  W szerzeniu wiedzy o dojrzewaniu mogą pomóc książki i gry, o których w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli Barbara Pietruszczak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała i autorka książki "Twoje ciałopozytywne dojrzewanie" oraz Igor Widawki, projektant gier symulacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica młodzież wychowanie radio dla rodziców radio dla dzieci Marcin Perfuński