Polskie Radio
Section05

rekrutacja

Zdalne rekrutacje otwierają rodzimy rynek pracy dla polskich emigrantów

Pandemia zmieniła rynek pracy. Zdalne wykonywanie zadań zawodowych, telekonferencje a nawet rekrutacje online stały się standardem. Taka sytuacja otwiera polski rynek pracy dla Polaków, który wyemigrowali zarobkowo. Cały proces rekrutacji można przejść zdalnie bez konieczności odbywania wielu podróży do Polski. Co więcej, w niektórych branżach wiąże się to również z rozpoczęciem pracy, będąc jeszcze poza granicami kraju. „To komfortowe rozwiązanie, nie generuje kosztów a daje fundament do powrotu w postaci pracy i środków materialnych na start” - przyznają polscy emigranci i eksperci rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  praca praca zdalna praca mobilna praca w domu praca w it praca przy komputerze praca za granicą praca hybrydowa emigracja emigracja zarobkowa pandemia oferta pracy Małgorzata Frydrych

Rekrutacja online. Pandemia zmieniła sposób pozyskiwania pracowników

W miarę jak epidemia zmienia świat, firmy szukają sposobów na utrzymanie produktywności w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Zarządzanie procedurami pracowniczymi i zatrudnieniem stało się dla wielu firm procesem zdalnym. Wirtualna rekrutacja jest metodą pozwalającą na utrzymanie ciągłości procesów rekrutacyjnych przy jednoczesnej ochronie rekruterów i kandydatów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes firma pracownicy praca społeczeństwo

Kierunek: Polska. Koronawirus a polski rynek pracy

Poprawia się sytuacja na polskim rynku pracy po pandemii koronawirusa. Eksperci zwracają uwagę na systematycznie rosnącą liczbę ofert pracy publikowanych w portalach rekrutacyjnych. Ożywienie procesów rekrutacyjnych daje nadzieję osobom poszukującym pracy, również Polakom planującym powrót do ojczyzny w okresie wakacyjnym i jesienią.
Zobacz więcej na temat:  emigracja epidemia Koronawirus w Polsce koronawirus rynek pracy praca mobilna Małgorzata Frydrych

Z czego wynika zamieszanie wokół rekrutacji do liceów?

We wszystkich województwach zakończył się I etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Placówki rozpoczęły jednak już rekrutację uzupełniającą. Według MEN na absolwentów w skali całego kraju czeka nadal 133 425 wolnych miejsc. W Polskim Radiu 24 odnieśli się do tego przedstawiciele młodzieżówek największych partii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość szkoła szkoła ponadgimnazjalna Ministerstwo Edukacji Narodowej liceum

Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich

W całym kraju trwa rekrutacja do szkół średnich - szczególna, gdyż w tym roku o przyjęcie do szkół ubiega się więcej uczniów niż w latach ubiegłych. Chodzi o dwa roczniki: pierwszy rocznik absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych i ostatni rocznik gimnazjalistów. Harmonogram rekrutacji jest inny w różnych województwach, bo ustalali go indywidualnie kuratorzy oświaty.
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Piontkowski szkoła szkoła ponadgimnazjalna edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej POLSKA

Iwona Michałek: gimnazja nie były dobrym pomysłem

- Mimo kumulacji roczników ponad 90 proc. uczniów dostało się do wybranych szkół. Jest to bardzo podobny poziom, jak ubiegłym roku. Samorządy w większości dobrze się przygotowały do tej sytuacji. W wielu miastach sytuacja jest lepsza niż rok temu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Michałek, wiceminister edukacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Gromadzki Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja Dariusz Piontkowski szkoła szkoła ponadgimnazjalna

Szef MEN: każdy uczeń znajdzie miejsce w szkole średniej

- W skali kraju jest 726 tys. absolwentów, a miejsc w szkołach średnich ponad 830 tys. Choćby z porównania tych dwóch liczb wynika, że każdy uczeń spokojnie znajdzie swoje miejsce w szkole średniej. Histeria niektórych mediów, które twierdziły, że dzieci w Polsce nie będą miały gdzie się uczyć, nie ma racji bytu - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.    
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

D. Piontkowski: to samorządy organizują rekrutację do szkół

- To samorządy odpowiadają za rekrutację na swoim terenie. One decydują o tym, ile miejsc jest w poszczególnych typach szkół. MEN zbiera tylko dane poprzez kuratorów. Minister edukacji nigdy nie powiedział, że samorządy mają zabronione tworzenie nowych szkół i oddziałów - powiedział w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji Narodowej edukacja Dariusz Piontkowski społeczeństwo

Publicysta o naborze do liceów: należy złagodzić przepisy

- W tym roku trudno dostać się do liceum. Panuje poczucie niesprawiedliwości, bo przed rokiem było inaczej. Ci ludzie mają pecha - na ich czas przypadła bowiem reforma edukacji, a rząd nie zrobił wystarczająco dużo, żeby ten problem rozwiązać - powiedział Agaton Koziński ("Polska The Times"). O zamieszaniu przy rekrutacji do szkół średnich i szansach porozumienia między resortem edukcaji narodowej, a samorządami dyskutowali w "Debacie poranka" także Tomasz Sakiewicz  ("Gazeta Polska") oraz Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy").  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka koalicja obywatelska Koalicja Europejska Sławomir Broniarz edukacja Anna Zalewska matura