Polskie Radio
Section05

religia

Piłsudski czy Matka Boska? Cud nad Wisłą, wojna i siły nadprzyrodzone

Popularna nazwa Bitwy Warszawskiej – Cud nad Wisłą – odnosi się do kilku zagadnień. Źródeł tego określenia można szukać i w ówczesnych sporach politycznych, i we wierze w boską interwencję. Ta druga koncepcja pozwala umieścić ideę "bitewnego cudu" w długiej, zakorzenionej w polskiej kulturze, tradycji.  
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska chrześcijaństwo polityka wojna polsko-bolszewicka 1920 propaganda Kościół katolicki Józef Piłsudski

Odpoczynek od Boga

Czy umiemy wypoczywać? Dlaczego współczesny człowiek nawet wolny czas musi mieć zaplanowany, dobrzy wykorzystany i potraktowany zadaniowo? A co z odpoczynkiem ludzi wierzących, np. w czasie rekolekcji? Czy nie potrzeba czasami też odpocząć od Boga i obowiązków religijnych? I czy istnieje jeden model dobrego relaksu czy też jest to sprawa tak indywidualna, że nie powinna podlegać dyskusji?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość

Józef Hoene-Wroński. Matematyka, Rosja i odkrycie "przeznaczeń ludzkości"

– Twierdził, że jest powołany do objawienia ludziom prawdy absolutnej i przeprowadzenia reformy powszechnej filozofii, matematyki, astronomii i techniki w oparciu o własny system filozoficzny – mówił w Polskim Radiu prof. Andrzej Notkowski o ideach Józefa Hoene-Wrońskiego. 9 sierpnia mija 171. rocznica śmierci tego oryginalnego myśliciela, matematyka, twórcy filozofii mesjanistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz oświecenie romantyzm filozofia Rosja Tadeusz Kościuszko wynalazcy matematyka

"On nie był antypolski". Witold Gombrowicz, jego "kościół" i jego ucieczki

– Według Gombrowicza nie ma czegoś takiego jak człowiek bez maski. Przyjmuje się ją nawet wobec samego siebie – mówił w archiwalnym radiowym nagraniu literaturoznawca prof. Jerzy Jarzębski. Skąd te "maski" u Gombrowicza? Co się pod nimi kryło? W 120. rocznicę urodzin pisarza posłuchajmy tych, którzy na różne sposoby próbowali opisać fenomen autora "Ferdydurke". 
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura filozofia patriotyzm psychologia człowiek

TYLKO U NAS "Wydłubano Maryi oczy". Podlaska wieś wstrząśnięta

Figurze Matki Boskiej stojącej pod krzyżem w podlaskiej wsi Kościuki ktoś m.in. odciął ręce i wydłubał oczy. Lokalna społeczność jest oburzona i wstrząśnięta. - Powstrzymywałam łzy, jak to zobaczyłam - słyszymy. Policja potwierdza, że prowadzona jest sprawa dot. obrazy uczuć religijnych. Wandale zniszczyli także inne obiekty kultu religijnego w tym regionie. - To na pewno nikt z naszej parafii. To była zorganizowana, nocna akcja - spekuluje ksiądz z choroszczańskiej parafii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Podlasie katolicyzm regiony

Chrześcijański bohater Hiszpanii, który służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze islam chrześcijaństwo legendy literatura polityka

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze humor protestantyzm katolicyzm KSIĄŻKA książki

Nowy Rok Muzułmański. Dzień Odpuszczenia Win

"Oto przed nami Muzułmański Nowy Rok. Wraz z całym muzułmańskim światem jednoczymy się w pamięci o wydarzeniu, które dokonało się niespełna piętnaście wieków temu. Wtedy to prześladowania i ucisk ze strony politeistów spowodowały, że Prorok Muhammad i jego towarzysze zmuszeni zostali do emigracji z Mekki do Medyny, nazywanej wówczas Jasrib. To wydarzenie, nazwane hidżrą, stało się początkiem ciernistej drogi ku wolności i z woli Allaha Wszechmogącego zapoczątkowało proces otwierania się świata na islam" - pisał Tomasz Miśkiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa Barbara Ogrodowska islam tradycja Nowy Rok

Biały puch czy skała? Sakrament małżeństwa

7 lipca przypada liturgiczne wspomnienie rodziny Ulmów, na które znamiennie wybrano rocznicę ślubu Wiktorii i Józefa.  Kilka dni później – 12 lipca wspominamy też innych małżonków Zelię i Ludwika Martn -  rodziców św. Teresy z Lisieux.  Te dwa przykłady błogosławionych małżeństw, znamiennie wskazują na znaczenie sakramentu małżeństwa dla budowania szczęśliwej wspólnoty rodzinnej. Dla Ulmów  zawarcie sakramentalnego małżeństwa było fundamentem rodziny, która zdała najtrudniejszy życiowy egzamin – z miłości silniejszej niż strach. Świadectwo rodziców Małej Teresy wskazuje na miłość małżeńską owocującą nie tylko świętością własną, ale i swoich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość