Polskie Radio
Section05

religia

Religia w szkołach. "Kto rządzi w edukacji: Kościół czy MEN"

- Rząd nie wycofa się ze zmian, które zakładają poprawę komfortu pracy uczniów w szkołach - mówi ministra edukacji Barbara Nowacka wtorkowej "Gazecie Wyborczej". Jej zdaniem, protesty przedstawicieli Kościoła wobec planów zmian w lekcjach religii i skargi do Sądu Najwyższego są "próbą pokazania, kto rządzi w edukacji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Barbara Nowacka Kościół społeczeństwo religia w szkole Kościół szkoła

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zostało zainicjowane w 2003 roku przez Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość

Religia w szkole - tak czy nie?

Jedna godzina religii zamiast dwóch, na początku lub na końcu zajęć. Do tego ocena z katechezy bez wliczania jej do średniej ocen. Po tych zmianach Ministerstwa Edukacji zawrzało w Konferencji Episkopatu Polski. Gośćmi audycji "Bez tabu" w Czwórce będą filozof i teolog Piotr Sikora, socjolożka religii Katarzyna Zielińska, ksiądz Kamil Falkowski i licealista Karol Chomentowski. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła Jakub Jamrozek Piotr Sikora katarzyna zielińska Kamil Falkowski

Jak powstawały cztery Ewangelie kanoniczne? Czy tzw. Źródło Q rzeczywiście istniało?

Od niemal dwóch tysięcy lat trwają próby odpowiedzi na pytanie, kiedy zostały zredagowane cztery Ewangelie kanoniczne, czyli te, które zostały włączone w skład Nowego Testamentu. Kompletne teksty pochodzą dopiero z początku IV wieku. Z wcześniejszych czasów zachowały się tylko fragmentaryczne urywki. Czym zatem dysponujemy i czy możemy liczyć na jakieś nowe znaleziska?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka wiara ewangelia

Papież Franciszek przemówił w meczecie. Deklaracja z imamem

Papież Franciszek podczas wizyty w największym meczecie Indonezji ostrzegł przed wykorzystywaniem religii do podsycania konfliktów. Razem z wielkim imamem meczetu w Dżakarcie podpisali wspólną deklarację, zobowiązując się do promowania harmonii religijnej dla dobra ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Azja Kościół katolicki aktualności katolickie wiara Indonezja społeczeństwo ochrona środowiska ekologia

"Cel pisania polega na tym, że wierzy się w zbawienie ludzi". Czesław Miłosz u kresu życia

- Szukam nowego języka, którym można byłoby mówić o religii. Poezja nie jest zastępstwem religii, ale może prowadzić na pewną granicę trudnego myślenia o budowie wszechświata. Jest siłą napędową do myślenia religijnego - mówił Czesław Miłosz w archiwalnym wywiadzie, przeprowadzonym z okazji wydania tomu "Druga przestrzeń" (2002), w którym znalazł się "Traktat teologiczny".
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Małgorzata Szymankiewicz poezja teologia Adam Mickiewicz filozofia KULTURA Dwójka

Ucieczka z systemu, czy warto uczyć się w domu?

Rozpoczynamy nowy rok szkolny. My- rodzice i nasze dzieci. Bo obowiązek spoczywa chyba na obu stronach. Trzeba dziecko przygotować, przepytać przed kartkówką… są i jeszcze inne aspekty szkolnego systemu nauczania. Dlaczego muszę uczyć się wszystkiego „po równo”, rywalizacja wśród rówieśników, hejt, wykluczenie itd. A może by tak rozpocząć nauczanie domowe?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość

POLSKIE RADIO 24 Lubnauer: nie chcemy wyprowadzać religii ze szkół

- Nie chcemy wyprowadzić religii ze szkół. Konkordat jasno wskazuje, że lekcje powinny być organizowane na ich terenie. Nie jest tylko zapisane, w jakim zakresie. Myślę, że godzina tygodniowo to dobry kompromis - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo POLSKA Roch Kowalski Katarzyna Lubnauer edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej Kościół katolicki

Franciszkańskie propozycje dla każdego

Są miejsca, które niemal każdego dnia oferują coś dla ducha – należy do nich Sanktuarium i klasztor w Niepokalanowie, które przyciąga pielgrzymów nie tylko przy okazji uroczystości Św. Maksymiliana Kolbego i towarzyszącego jej odpustu. Niepokalanów to Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, działa tu Światowe Centrum Modlitwy o pokój, ale to także miejsce wydarzeń dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Porozmawiamy o sile tego miejsca i propozycjach spotkań w duchu franciszkańskim i Św. Maksymiliana Kolbego.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara miłość