Polskie Radio
Section05

reportaż

Losy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Reportaż Moniki Chrobak "Góry hartują charakter" [POSŁUCHAJ]

Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zrzesza miłośników gór. Choć zlikwidowano je w latach 50. XX wieku, ożyło ponad trzydzieści lat później. Z powodzeniem działa do dziś, skupiając ponad 3000 członków w 55 oddziałach, kołach i szkolnych grupach. O historii i teraźniejszości Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w reportażu pt. "Góry hartują charakter" opowiedziała Monika Chrobak. 
Zobacz więcej na temat:  Tatry turystyka Monika Chrobak Trójka pr poleca Polskie Towarzystwo Tatrzańskie góry

"Kobiety niepodległości" - premierowy reportaż Urszuli Żółtowskiej [POSŁUCHAJ]

Wyszkolone i wykształcone. Wywiadowczynie, kurierki i instruktorki. Sanitariuszki i konstruktorki bomb. Ochotniczki z oddziałów żeńskich Polskiej Organizacji Wojskowej POW. Konspiratorki z oddziałów lotnych. Wypróbowane w boju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej pt. "Kobiety niepodległości". 
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości kobieta historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce

"Miłość bezwarunkowa. Żółto-biało-niebieska". Reportaż Dariusza Urbanowicza [POSŁUCHAJ]

Entuzjazm, miłość, fenomen. Żużel to wielka miłość w Lublinie. Mimo kilku dziesiątek lat oczekiwania na największe triumfy fanatyzm lubelskich kibiców cierpliwie się budował. – Najpierw zacząłem chodzić na żużel, a dopiero później zacząłem chodzić do szkoły – mówi w reportażu jeden z zagorzałych zwolenników Motoru Lublin.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz pr poleca

Święto Niepodległości. Reportaż "Tysiące powodów do świętowania" [POSŁUCHAJ]

Święto Niepodległości to uroczystość, która powinna nas wszystkich jednoczyć, napawać dumą i radością. Czemu zatem w tym dniu się dzielimy, organizujemy różne marsze, a i z dumą, i radością różnie bywa? Reportaż nie odpowiada na te pytania, ale dostarcza wiele powodów do świętowania.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Henryk Dedo Waldemar Kasperczak reportaż w Jedynce pr poleca patriotyzm

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital lekarz Dwójka KULTURA Justyna Piernik

Mogiły, których nikt nie odwiedza. Reportaż "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" [POSŁUCHAJ]

Listopad to czas pamięci o tych, którzy odeszli. O naszej historii opowiadają nagrobne płyty, daty i inskrypcje przywołują czas, w jakim osoba zmarła żyła. Zatrzymanie się i zaduma nad konkretnym grobem to jak "dotknięcie" czasu przeszłego. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" .
Zobacz więcej na temat:  Urszula Tomaszewska-Żółtowska pr poleca Trójka

"Pamięć o tych, którzy żyli przed nami" - reportaż Urszuli Żółtowskiej

1 listopada to dzień zadumy i wspominania. To czas pamięci o tych, którzy odeszli. Wspominamy naszych bliskich, rodziców, krewnych, przyjaciół, znajomych. Idziemy na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych – najbliższych, ale też za ludzi kultury, zasłużonych w walkach o niepodległość i innych wielu zasłużonych dla Polski. O naszej historii opowiadają nagrobne płyty, daty i inskrypcje przywołują czas, w jakim osoba zmarła żyła. Zatrzymanie się i zaduma nad konkretnym grobem, to jak "dotknięcie" czasu przeszłego.
Zobacz więcej na temat:  Urszula Tomaszewska-Żółtowska

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Nie wszyscy jednak mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki reportaż w Jedynce pr poleca historia Polski rzeź Woli

Rzeź Woli. "Znicz dla pradziadka" - reportaż Antoniego Rokickiego

Przełom października i listopada to czas, kiedy porządkujemy groby naszych zmarłych. Kupujemy znicze i kwiaty, sprzątamy nagrobki. Dla wielu z nas to także czas modlitwy czy okazja do wspólnego przeglądania starych rodzinnych fotografii. Dzięki nim wracają do nas wspomnienia. Ale nie wszyscy mogą ze spokojem udać się na cmentarz, aby zapalić światło zmarłym…
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki historia Polski rzeź Woli