Polskie Radio
Section05

reportaż

Praca dzwonnika z pokolenia na pokolenie. Reportaż "Wpleciony w łańcuch historii" [POSŁUCHAJ]

Bohater reportażu - Wojciech Bochnak - w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia pracy dzwonnika. Jego wnuk, Ignacy, miał kilka lat, gdy ojciec zaprowadził go na wieżę. Spodobało mu się tam bardzo. Ciągnęło go w to miejsce. Może dlatego, że ojciec i dziadek są dzwonnikami. Ignacy niedawno skończył 18 lat i po raz pierwszy dzwonił dzwonem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Wpleciony w łańcuch historii" autorstwa Grażyny Wielowieyskiej. 
Zobacz więcej na temat:  zabytki Kraków Wawel Grażyna Wielowieyska reportaż w Jedynce pr poleca

"Optymiści" - reportaż Moniki Chrobak o nauce pływania żaglówką realizowaną przez PTŻ w Nowym Targu

Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie w Nowym Targu, jako organizacja pożytku publicznego, w ramach ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej "Polsailing", uczy najmłodszych pływać żaglówką po Jeziorze Czorsztyńskim. Nauka jest skierowana do dzieci w wieku od 7 do 10 lat i rozpoczyna się od żaglówki "Optymist".
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak żeglarstwo żeglarze

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. Reportaż "Symbol Życia" Waldemara Kasperczaka [POSŁUCHAJ]

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust pr poleca

Łódzkie getto w opowieści ocalałej. "Symbol życia" - reportaż Waldemara Kasperczaka

Utworzone w lutym 1940 roku łódzkie getto było w czasie wojny drugim, po warszawskim, pod względem liczebności skupiskiem ludności żydowskiej w Polsce, a największym na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Łącznie przeszło przez nie około 200 tysięcy osób. Ponad 160 tysięcy stanowili mieszkańcy Łodzi; ponadto Niemcy przesiedlili tam Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec oraz z innych, wcześniej likwidowanych gett na terenie Polski.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Kasperczak Łódź Holokaust

Nie zawieść zaufania, nie popełnić błędu. Reportaż "Orlik jest piękny" [POSŁUCHAJ]

Orlik, a dokładniej: PZL-130 Orlik, to nazwa polskiego samolotu szkolno-treningowego przeznaczonego do szkolenia podstawowego i zaawansowanego pilotów zawodowych. "Orlik" to także nazwa zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych, który w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia. W "Orliku" wszyscy członkowie latają oczywiście na orlikach. I przygotowują się do specjalnego pokazu podczas tegorocznego Air Show w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Paweł Turski lotnictwo samolot Air Show Radom 2023

Ogólnopolski Konkurs na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix KRRiT 2023

24 sierpnia rozpoczęła się kolejna edycja Konkursu na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2023. Konkurs jest skierowany do pracowników i współpracowników wszystkich rozgłośni regionalnych, programów ogólnopolskich, a także Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Zgłosić można audycje zrealizowane między 1 października 2022 roku, a 22 września bieżącego roku. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  konkurs KRRiT

Ogólnopolski konkurs na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix KRRiT 2023

Rozpoczęła się kolejna edycja konkursu na reportaże i dokumenty radiowe o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 2023. Konkurs jest skierowany do pracowników i współpracowników wszystkich rozgłośni regionalnych, programów ogólnopolskich, a także Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Zgłaszać można audycje zrealizowane między 1 października 2022 roku, a 22 września bieżącego roku. Organizatorem konkursu jest Polskie Radio. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU konkurs Grand Prix KRRiTV KRRiT dokument radiowy

Odpowiedzialność za opiekę nad chorymi rodzicami. Reportaż "Trudne decyzje" [POSŁUCHAJ]

Marcel Andino Velez z wyksztalcenia jest etnografem i antropologiem. Był dyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zrezygnował ze swojej pracy by zająć się swoimi przewlekle chorymi rodzicami, jednak nie wszyscy mogą opiekować się seniorami. Historie te przedstawia Joanna Bogusławska w reportażu "Trudne decyzje". Zapraszamy do wysłuchania. 
Zobacz więcej na temat:  senior Joanna Bogusławska społeczeństwo psychologia pomoc społeczna reportaż w Jedynce pr poleca