Polskie Radio
Section05
Roman Czejarek

Marcin Kostrzyński: wydra jest niezwykle inteligentnym zwierzęciem

Marcin Kostrzyński słynie z bezinwazyjnego podglądania zwierząt leśnych w ich naturalnym środowisku. Dzięki umieszczaniu tzw. foto-pułapek jest w stanie rejestrować zwyczaje wilków czy łosi. W "Lecie z Radiem" opowiedział o swojej pasji i najbardziej interesujących gatunkach. Dużo uwagi poświęciliśmy wydrze, która jest naszą tegoroczną maskotką. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kostrzyński przyroda zwierzęta wydry wilk Lato z Radiem 2024 Lato z Radiem

Katarzyna Puzyńska: kryminał jest grą pomiędzy czytelnikiem, a pisarzem

Dlaczego małe miasteczka są atrakcyjne dla autorów powieści kryminalnych? Czy Lipowo, znane z popularnej serii literackiej, rzeczywiście istnieje? W jaki sposób przygotować się do napisania kryminału, by nie zgubić się w szeregu wątków i tajemnic? M.in. o tym w rozmowie z Romanem Czejarkiem opowiedziała pisarka Katarzyna Puzyńska.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Puzyńska Marcin Kostrzyński Lato z Radiem 2024 kryminał Lato z Radiem

Podróże Czejarka. Morza szum, ptaków śpiew. Magiczny Sopot

Są takie miejsca na które narzekamy, że drogo i tłoczno a jednak gdy nadchodzą wakacje wszyscy chcemy tam być. Na południu Polski to Zakopane oraz słynne Krupówki, na północy Sopot i legendarny Monciak. Pod Giewontem byliśmy, teraz czas na plażę Bałtyku, a precyzyjnie mówiąc Zatoki Gdańskiej. Co takiego magicznego jest w Sopocie? Najdłuższe drewniane molo? Niezwykła historia pełnia kryminalnych i szpiegowskich smaczków? Uzdrowisko? Hotel Grand? Opera Leśna? Liczne filmy, które tu kręcono? Podcast Podróże Czejarka nr 158. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże Sopot

Źródła rzeki Łyny i skarb Samsonowa. Lato z Radiem na Warmii i Mazurach

Źródła rzeki Łyny to miejsca, wokół których stworzono rezerwat. Źródeł tych jest w rzeczywistości kilka, a biją w licznych wąwozach, do których można się dostać po kładce, wędrując krętymi ścieżkami. Patryk Bedliński zaprosił nas do udziału w wyjątkowej podróży pełnej niespodzianek. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 Patryk Bedliński podróże rzeka Łyna Rezerwat przyrody Źródła rzeki Łyny Lato z Radiem

"Lato z Radiem" na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

- Na tym festiwalu objawia się cała magia, cała nieoczywistość potęgi wyobraźni. Można zobaczyć, jak powstają słuchowiska, jak pracują twórcy, posłuchać na żywo powieści radiowych - powiedział o Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" Adam Wojtyszko, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 TEATR Polskie Radio Kazimierz Kaczor Marek Siudym emilia krakowska Barbara Zielińska Adam Wojtyszko Lato z Radiem 2024

Słuchowisko "Matysiakowie" na żywo. "Dziś nie trzeba będzie sobie nic wyobrażać"

Rozpoczęło się święto scen telewizyjnej i radiowej - Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W ramach wydarzenia będzie można wziąć udział w nagraniu odcinka powieści radiowej "Matysiakowie" na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Matysiakowie Kazimierz Kaczor Marek Siudym Barbara Zielińska emilia krakowska Dwa Teatry 2024 Dwa Teatry Festiwal Dwa Teatry 2024 Festiwal Dwa Teatry Lato z Radiem 2024

Wystartowało "Lato z Radiem 2024". Co przygotowaliśmy dla słuchaczy? [WIDEO]

"Lato z Radiem" powraca na antenę Programu 1 Polskiego Radia. Tegorocznym motywem przewodnim jest woda. Nasi reporterzy zbadają rzeki, kanały, jeziora i oczywiście morze. Przygotowaliśmy najlepszą letnią muzykę, maskotkę, interesującą literaturę i konkursy. W jednym z nich nagrodą jest voucher dla dwóch osób na tygodniowy pobyt w Paryżu. To w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem 2024 podróże po Polsce konkursy Paryż literatura

"Lato z Radiem" gra już po raz 53. Piękna historia trwa

Pięćdziesiąt trzy lata temu, o godzinie 11 na antenie Programu 1 Polskiego Radia, wybrzmiała "Polka Dziadek". Był to sygnał rozpoczynający "Lato z Radiem", audycję wymyśloną przez Aleksandra Tarnawskiego. Audycję, która przez lata zyskiwała grono wiernych słuchaczy i bez której dziś wielu nie wyobraża sobie wakacji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Chajzer Ewa Michałowska Aleksander Tarnawski Andrzej Matul Krystyna Czubówna Stanisława Stec Sławomir Szof Lato z Radiem 2024

Podróże Czejarka. Gołębie i białe mundury. Twierdza Boyen. Giżycko

Czas powoli planować wakacje. Kto zna miejsce, gdzie były koszary nie dla ludzi lecz dla pół tysiąca gołębi pocztowych?! Kto wie, że żołnierze musieli nosić tam obowiązkowe śnieżnobiałe mundury choć na poligonie taplali się w błocie, a ładowane od przodu karabiny były pokryte lepkim smarem. Zapraszam do Twierdzy Boyen w Giżycku. Jestem tam regularnie od wielu lat na specjalnych rekonstrukcjach gromadzących fanów historii. W tym roku Operacja Boyen jest na początku sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże historia Polski Giżycko

Opłaty klimatyczne. Czy powinny być zniesione?

Opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla osób przebywających w miejscowościach o szczególnych walorach przyrodniczych lub uzdrowiskowych dłużej niż 24 godziny. Jeśli dana miejscowość ustaliła pobieranie tej opłaty i spełnia określone kryteria, osoby odwiedzające taką miejscowość są zobowiązane do jej zapłaty. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie społeczeństwo opłaty opłata klimatyczna Paweł Grzesiowski szczepienia szkoła dzieci

Podróże Czejarka. Pustelnia Złotego Lasu, czyli Czarne Chmury i Pan Zagłoba w klasztorze u Kamedułów. Rytwiany

Jeżeli ktoś szuka absolutnej ciszy i miejsca, gdzie nie działają telefony komórkowe, to proszę jechać do Pustelni Złotego Lasu. Niezwykłe miejsce niedaleko wsi Rytwiany obok Staszowa. Dawny Klasztor Kamedułów z niesamowitą historią i wieloma zagadkami. Tu kręcono Czarne Chmury i to tu Knothe pojedynkował się z Zarembą. Ale też to właśnie tu Zagłoba namawiał Pana Michała, by porzucił zakon i ruszył do obrony ojczyzny. Kobietom wstęp wzbroniony! Sowy, wędzony karp i pośmiertna woskowa maska. Podcast Podróże Czejarka nr 156. Video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy,  video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże historia Polski