Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo książki książki dla dzieci czytanie bajek literatura dziecięca Michał Fedusio Tomasz Miara wyobraźnia Tomasz Miara Trójka

Czym jest seksualizacja, a czym edukacja seksualna?

Zaburzeń związanych ze sferą seksualną dziecka jest w szkołach bardzo dużo. Są to m. in. cyberprzemoc, przekazywanie sobie nawzajem pornografii czy kwestie dotyczące obnażania. Rolą dorosłych jest przekierowanie uwagi na obszary, które nie są czysto fizyczne, a dotyczą uczuciowości i emocji. Wiedza, jaką dziecko otrzymuje powinna być dostosowana do wieku rozwojowego.  
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa szkoła Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Znamy laureatów konkursu "Fredro w obrazku"

Ogłaszamy wyniki konkursu plastycznego "Fredro w obrazku". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem lub bajką Aleksandra Fredry. Nagrodą jest prezentacja prac na wystawie plenerowej podczas tegorocznego festiwalu "Dwa Teatry". Zamość 2023. Więcej szczegółów w serwisie specjalnym www.fredrowobrazku.polskieradio.pl
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro dzieci czas wolny wystawa Dwa Teatry 2023

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdolności dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców Mikołaj Foks

Jakie wyzwania czekają przyszłych dorosłych?

Przyszłość, która czeka nasze dzieci, staje się już dziś i jest punktem konfrontacji nie tylko dla nich, ale też dla nas, rodziców, bo jeśli nasze dzieci są dziećmi przyszłości, to my z całą pewnością powinniśmy być rodzicami przyszłości. Jakie kompetencje są kompetencjami przyszłości? Jak pomóc dzieciom opanować te kompetencje? Przed jakimi wyzwaniami będą stać przyszli dorośli? Jak odnaleźć się w niepewności, która nam towarzyszy? Odpowiedzi na te i inne pytania w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowie dziecka psychologia dziecięca Mikołaj Foks samobójstwo psychiatria

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa radio dla rodziców radio dla dzieci

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje motywacja

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Strefa Rodzica jąkanie u dziecka

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Mikołaj Foks

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna zmysły rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
Zobacz więcej na temat:  emocje Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska