Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Malwina Buss o samotności i najpiękniejszych chwilach w macierzyństwie

- Najpiękniejsze w macierzyństwie jest moment, kiedy maluszki mówią: "kocham cię" - powiedziała Malwina Buss - aktorka filmowa i telewizyjna, mama 6-letniej Jagody, która była gościnią "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód ćwiczenia relaks

Ekspertka: trening uważności wymyśliła macocha Kopciuszka

Protoplastą uważności była macocha Kopciuszka, która kazała dziewczynce oddzielać groch od fasoli. Przecież ona w ten sposób ćwiczyła uważność tego dziecka. Niby była zła, choć pomysł miała dobry, tylko działała w złej wierze - żartowała Hanka Warchałowska, trenerka "Rosnę z uważnością", która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód ćwiczenia relaks

Katarzyna Bosacka: warto wyposażyć dziecko w umiejętności gotowania

- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nauczenie naszego dziecka kilku podstawowych potraw, które lubi, niech to będzie zupa pomidorowa, czy nawet zapiekanka lub jajecznica, to jest jego wyposażenie na przyszłość. Dziecko sobie poradzi, nawet jeśli będzie daleko od domu. Niech nie wchodzi w dorosłość tylko z umiejętnością zagotowania wody - powiedziała w "Strefie Rodzica" Katarzyna Bosacka.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód diety telewizja

Wejście w nowy rok z… rozwodem. Skąd czerpać siły i motywację do działania

Zdaniem socjolog Joanny Szulc, przełom grudnia i stycznia to czas, który obfituje w relacje, emocje i planowanie. - Często to właśnie wtedy podejmujemy decyzje, które zmieniają nasze życie - powiedziała ekspertka, która była gościem "Strefy Rodzica" i radziła też jak sobie poradzić w tym czasie, skąd czerpać siły i motywację do działania.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność dziecko bliskość rodzicielstwo rozwód Nowy Rok

Po czym poznać, że jesteśmy gotowi na nowy związek?

- Ilość rodzin patchworkowych bardzo wzrasta. Ludzie się rozstają i chcą ponownie założyć szczęśliwe rodziny, bez względu na to, co powiedzą inni, zwłaszcza przedstawiciele poprzednich pokoleń - powiedziała psycholog  Agnieszka Pytka, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog wychowanie rozwód rodzice związki

Fakty i mity o leworęczności

Czy ludzie leworęczni rzeczywiście mają wyższe IQ i są bardziej kreatywni? Wokół leworęczności narosło wiele mitów, tymczasem jak zauważyła Mariola Pietroń-Ratyńska, ekspert "Strefy Rodzica", jest wiele badań, które pokazują, jak ta zdolność wygląda naprawdę. O tym co wyróżnia leworęcznych i czy może to być dar, można posłuchać w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców psychologia dziecięca rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci pedagog komunikacja wychowanie mózg umiejętności artystyczne umiejętności cyfrowe

W wakacje dajemy wytchnienie. "Strefa rodzica" - rodzicielska codzienność w jednej audycji

Od ponad dziewięciu lat Polskie Radio Dzieciom wspiera rodziców w trudnej codzienności nadając audycję "Strefa rodzica", w której praktykę naszego życia można skonfrontować z teorią i wieloma dobrymi radami. Zadajemy wnikliwe pytania specjalistom, dotyczące szeroko rozumianego rodzicielstwa, wychowania czy zdrowia. W wakacje, które sprzyjają różnym aktywnościom rodzinnym, rozmawiamy również o tym, jak zadbać o bliskość w relacji partnerskiej, czy prawach osób podróżujących.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia rozwój osobisty

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Gry wideo mogą pomóc w wychowaniu dzieci. Wszystko zależy od opiekunów

Aż 88 proc. dzieci w wieku 8-15 w Polsce gra lub ogląda, jak inni grają w gry wideo - informuje Spidor, czyli Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Gier. Dziś to nie tylko rozrywka, ale medium mające znaczy wpływ na rozwój i postawy najmłodszych. Wiadomo jednak, że co za dużo to niezdrowo, więc wirtualna rozrywka musi podlegać kontroli. - To, jakie skutki będzie przynosiło dla dziecka granie, w dużej mierze zależy od dorosłych - mówi Karolina Kałużyńska, przedstawicielka Spidoru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz gry komputerowe wychowanie rodzice

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia

Jak dbać o odporność i rozwój wcześniaków?

Za wcześniaka uważa się noworodka urodzonego między 22, a 37 tygodniem ciąży, natomiast szczególną troskę i uwagę skupia się na dzieciach, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, z masą ciała poniżej 1kg. Wcześniaki wymagają znacznej opieki nie tylko w okresie hospitalizacji, ale też po wypisie ze szpitala, nawet przez kilka lat, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedziały prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla wcześniaka, Bożena Cieślak-Osik, psycholog kliniczny oraz Agata Fandri, muzykoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  noworodek niemowlę zdrowie dziecka radio dla dzieci radio bez reklam

Magazyny papierowe dla dzieci kontra nowe technologie

Wraz z rozwojem technologii rola magazynów papierowych w życiu dzieci staje pod coraz większym znakiem zapytania. Czy słusznie? Przecież kompetencji przyszłości, takich jak: elastyczność, kreatywność czy krytyczne myślenie młodzi ludzie nie zdobędą wpatrując się w ekran, a ćwicząc funkcje poznawcze właśnie poprzez takie aktywności, jakie są w dobrej jakości papierowych magazynach. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców dziecko nowe technologie

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – dzieci w studiu PR Dzieciom

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do studia przedszkolaki, aby porozmawiać o tym, co jest dla nich bliskie i ważne. Jak wygląda codzienność maluchów, co dzieci lubią robić, czy podoba im się życie przedszkolaka oraz jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci! Te wszystkie tematy omówimy wraz z wyjątkowymi gośćmi z jednego z warszawskich przedszkoli. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji "Poranek" w PRD.
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole radio dla dzieci dziecko DAB+

"Nietypowy bieg" dla całych rodzin odbył się w Pruszkowie

"Nietypowy bieg" jest bardzo podobny do innych tego typu wydarzeń, ponieważ jest w nim zarówno linia startu jak i mety oraz pewien dystans do pokonania. Jest jednak różnica polegająca na dowolności w ustawieniu linii mety. - Dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami neurorozwojowymi (ze spektrum autyzmu, z Zespołem Aspergera, ADHD), sam już udział w biegu może być nie lada wyzwaniem. Dlatego ta ruchoma granica ma pokazać, jak różne możliwości i predyspozycje mają osoby neuroatypowe i jak łatwe do pokonania są one dla osób nie posiadających tego typu zaburzeń – mówiły w audycji Polskiego Radia Dzieciom członkinie zarządu fundacji "Pocztowy Dar". Kto mógł wziąć w nim udział i jak można było pomóc dzieciom w terapiach i późniejszym starcie w dorosłość? Zapraszamy do lektury!
Zobacz więcej na temat:  autyzm zaburzenia rozwoju neurologia dzieci Pruszków bieganie zdrowie dziecka czas wolny radio dla rodziców patronatPRD

Jak doskonalić mowę u dziecka? Mogą w tym pomóc specjalne narzędzia informatyczne

Dr inż. Zuzanna Miodońska z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach, laureatka Stypendium im. Barbary Skargi przyznawanego w ramach programu START, stworzyła narzędzia analizy akustycznej do badania mowy dziecięcej, zwłaszcza mowy zaburzonej. Opracowane przez nią innowacyjne rozwiązania informatyczne mogą mieć zastosowanie w diagnostyce i terapii logopedycznej.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski dzieci mowa

Natura, przyroda, las mają dobroczynny wpływ na ludzi. Nie zrywajmy z nimi kontaktu!

Człowiek, chociaż czasami o tym zapomina, jest częścią natury i jest z nią związany na bardzo różnych poziomach. Co więcej, natura i przyroda dadzą sobie radę bez człowieka, jednak człowiek bez nich - nie. A natura, przyroda potrafią pomóc człowiekowi zachować zdrowie, żyć w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej. Potwierdzają to najnowsze badania naukowe odnoszące się nie do odczuć, ale konkretnych wskaźników i to nawet na poziomie molekularnym! Mówi o tym gość "Zagadkowej niedzieli" w rozmowie z Kasią Stoparczyk.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda zdrowie natura dziecko społeczeństwo Wojciech Mikołuszko Katarzyna Stoparczyk Trójka

Czy cisza jest potrzebna? Jak trenować cieszę w czasach hałasu?

Czasy, w których przyszło nam żyć to czasy pełne bodźców. Dzieci i młodzież nadużywają rożnego rodzaju elektroniki, a to z kolei powoduje problemy z koncentracją. Wiele osób jest zabieganych i przemęczonych, jednak wcale nie musi tak być. Rozwiązaniem okazuje się trening ciszy, który pomaga odpuścić, przestać gnać i nauczyć się balansować swoje życie w taki sposób, by być z niego zadowolonym. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Ficińska Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca