Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mózg młodzież dziecko radio dla rodziców radio dla dzieci Mikołaj Foks

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica wychowanie rodzicielstwo depresja

Rola rodziców w rozpoznaniu choroby nowotworowej u dzieci

W pierwszej części dwugodzinnej audycji, porozmawiamy o onkologii dziecięcej, o tym, jak wiele w procesie rozpoznania choroby zależy od osób z najbliższego otoczenia dziecka. Gościem Polskiego Radia Dzieciom będzie prof. dr hab.n.med Alicja Chybicka, lekarz medycyny, profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca rodzicielstwo

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko rodzicielstwo

Niepełnosprawność nie oznacza wycofania z życia społecznego

W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, osoby mogą zmagać się z różnymi trudnościami. Niektórzy będą w stanie zaakceptować swoją sytuację i położenie nieco szybciej, podczas gdy u innych będzie to wymagać więcej czasu. Niemniej jednak, takie osoby jak gość Strefy Rodzica - tiktoker Bartosz Kloch, który od urodzenia porusza się dzięki protezom, starają się dodać otuchy wszystkim tym, którym trudno jest siebie zaakceptować.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

Jak zmienia się działalność fundacji w czasach pandemii

W wyniku pandemii znaczna część ludzi, instytucji i przedsiębiorstw musiała ograniczyć swoje czynności na wielu polach. Jej skutki dotknęły także fundacje, które nie tylko musiały dostosować swoje przedsięwzięcia do nowej rzeczywistości, ale też ucierpiały z powodu trudności związanej z uzyskaniem środków na ich działalność. O tym, jak wygląda obecna sytuacji jednej z organizacji opowiedziała Justyna Sypka, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która wspiera dzieci i młodzież chorujących na nowotwory.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dzieci

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo

Jak usprawnić edukacje systemową?

Wielu uczniom szkoła kojarzy się negatywnie, jako miejsce do którego chodzą z konieczności. Narzekają na srogi system oceniania oraz częste sprawdziany i przepytywania. Czy jest zatem coś, co dorośli mogą zrobić, aby rozwinąć i usprawnić edukację systemową z korzyścią nie tylko dla uczniów, ale też nauczycieli? Zapytaliśmy o to doradczynię i konsultantkę edukacyjną, Oktawię Gorzeńską, gościa "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła

Ida Nowakowska autorką podcastów Polskiego Radia Dzieciom - POSŁUCHAJ!

W bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl można już odsłuchać premierowego, autorskiego programu poświęconego ciąży i macierzyństwu. To pierwszy odcinek cyklu, a ich autorką jest Ida Nowakowska - tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna. Premierowe odcinki cyklu, przygotowane we współpracy z Polskim Radiem Dzieciom, będzie można usłyszeć w każdą środę. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo W POLSKIM RADIU

Otyłość w czasach pandemii. Jak pomóc dziecku?

Czas pandemii to okres zmian nie tylko w życiu prywatnym i zawodowym, lecz także w zakresie naszego sposobu żywienia. Okazuje się, że chodzimy po zakupy spożywcze rzadziej, ale kupujemy więcej jedzenia niż potrzebujemy.  Dodatkowo częściej zaopatrujemy się w różnego rodzaju słodkości. Jeśli dodamy do tego znany już wcześniej problem z niewystarczającą aktywnością fizyczną, zorientujemy się, dlaczego w okresie pandemii wzrasta problem z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Temat ten został poruszony w "Strefie Rodzica" przez dr n. med. Michała Brzezińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica otyłość diety radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak słuchać by dobrze zrozumieć dziecko?

Żyjemy w czasach, kiedy stale za czymś pędzimy, przez co nierzadko zapominamy o najważniejszych rzeczach, czyli m.in. o pielęgnowaniu kontaktów z własnym dzieckiem. Niektórzy rodzice starają się to robić poprzez próby nawiązywania rozmowy. Czasami jednak wystarczy nic nie mówić, tylko usiąść z dzieckiem i go posłuchać. O tym, dlaczego jest to takie ważne mówi dziecięcy psycholog, Katarzyna Kalinowska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca

Nieszablonowa droga do przyjęcia Komunii Świętej

Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej jest szansą na pogłębienie więzi między Bogiem a człowiekiem. Zazwyczaj przygotowanie dzieci do tego sakramentu leży w dużej mierze po stronie szkoły, w tym lekcji religii.  Natomiast w sytuacji kiedy pociechy uczą się w domu, odpowiedzialni za to są ich rodzice. Mogą oni skorzystać wtedy z pomocy i wsparcia grupy Baranki, o której w Strefie Rodzica opowiadać będą Justyna i Kuba Wójcikowie - koordynatorzy projektu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja

Pierwsze objawy autyzmu. Na co warto zwrócić uwagę?

Co roku drugiego kwietnia obchodzi się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, czyli zaburzenia rozwojowego. Pomimo wielu starań, aby jak największa liczba osób zrozumiała czym tak naprawdę jest autyzm, wielu z nas wciąż brakuje tej wiedzy. W związku z tym, o zwiększenie świadomości słuchaczy w tym temacie została poproszona dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista do spraw autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica autyzm