Polskie Radio
Section05

rozwój dziecka

Zdrowy sen dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej [POSŁUCHAJ]

Sen to nie tylko odpoczynek, w tym czasie dzieje się wiele procesów związanych zarówno z przetwarzaniem informacji, rozwojem, ale także zdrowiem fizycznym. Zdrowy sen małego dziecka - jak o niego zadbać? Najnowszy podcast dotyczący ciąży i macierzyństwa jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Jego autorką jest Ida Nowakowska, tancerka, aktorka, znana osobowość telewizyjna, a także młoda mama. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo Podcast Strefa rodzica Ida Nowakowska radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam

Rozszerzenie diety dziecka. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak i kiedy rozszerzać dietę maluszka? Co wybrać, "słoiczki" czy samodzielnie przygotowane posiłki oraz kiedy jest ten odpowiedni moment na zmianę w żywieniu dziecka? Na te, i wiele innych pytań odpowiadamy w najnowszym podcaście Polskiego Radia Dzieciom w którym Ida Nowakowska, młoda mama rozmawia z dietetyczką, Magdaleną Czyryndą-Koledą.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Czego uczą książki detektywistyczne dla dzieci

Książki detektywistyczne niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi w różnym wieku. Oferowane są one także dla dzieci, lecz głównie dla tych, które potrafią już czytać, wyłączając przez to z grupy odbiorców maluchów. Jak się jednak okazuje, lektury z zagadkami są źródłem ważnych treści oraz mogą zainteresować nawet przedszkolaków. Doskonale o tym wie gość Strefy Rodzica, Maja Strzałkowska, autorka serii książek detektywistycznych "Julka i Szpulka".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica literatura dziecięca radio dla rodziców radio dla dzieci

Zabawki szkodliwe dla dziecka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Kiedy udamy się do sklepu z zabawkami naszym oczom ukaże się niezwykle bogata oferta produktów odpowiednio dostosowanych do wieku dziecka. Towarzyszą one maluchom już od pierwszych tygodni życia oraz pomagają w poznawaniu siebie i świata. Niemniej jednak, niektóre z nich mogą być źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji, dodawanych do zabawek z plastiku oraz tych robionych z tkanin. Więcej na ten temat dr Magdalena Cubała Kucharska w audycji "Strefa Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci niemowlę zdrowie zdrowie dziecka

Konkursy talentów dla dzieci. Rozmowa z mamą reprezentantki Polski na Eurowizji Junior 2020

W dzisiejszych czasach istnieje wiele programów telewizyjnych i konkursów dzięki którym dzieci mogą pokazać światu swój talent. Jest to dla nich także szansa na przełamanie tremy przed publicznymi występami. Z drugiej jednak strony takie sytuacje wiążą się z ogromnym współzawodnictwem, na co nie każda młodsza osoba jest gotowa. O swoich rodzinnych doświadczeniach w tej kwestii opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Tracz, mama rozśpiewanej Oli i Ali, laureatki pierwszej edycji Konkursu Dziecięcych Talentów Polskiego Radia Dzieciom.  
Zobacz więcej na temat:  eurowizja junior Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

Kiedy wprowadzać najmłodszych w świat technologii?

Co drugie dziecko do szóstego roku życia używa urządzeń mobilnych. Średnio korzystanie z telefonu czy smartfona rozpoczynają dwulatki. A wiek inicjacji z roku na rok się obniża, co nie jest dobre dla użytkownika – takie wnioski płyną z raportu "Brzdąc w sieci". Gościem Piotra Firana w "Trójce do Trzeciej" była autorka badania, dr Magdalena Rowicka z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo wychowanie rodzice smartfony tablety technologie internet psychologia

Czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy?

Koniec roku szkolnego jest dla większości uczniów równoznaczny z przejściem do następnej klasy. Niektórzy jednak takiej promocji nie otrzymują, przez co powtarzają raz jeszcze ten sam materiał. Są opinie, które mówią że jest to szansa dla dziecka na zdobycie więcej czasu na naukę oraz skupienie się na przedmiotach, które wcześniej sprawiały problem. Pojawia się zatem pytanie, czy każde dziecko powinno być promowane do następnej klasy? W "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom porozmawialiśmy o tym z Marzeną Żylińską z Budzącej się Szkoły.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Dojrzewanie mózgu tłumaczy zachowanie nastolatków

Mózg człowieka wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Chociaż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na temat jego pracy i funkcjonowania się pogłębiła, to jednak zdefiniowanie, co oznacza proces dojrzewania mózgu i kiedy on następuje, jest nadal problematyczne. Niektórzy mogą pokusić się o stwierdzenie, że dzieje się to przez całe życie człowieka. Co ma zatem wspólnego dojrzewanie mózgu z zachowaniem dzieci i nastolatków? I dlaczego świat odbierany zmysłami przez osobę dorosłą nie jest już tak niezwykły jak u pięciolatka?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica mózg młodzież dziecko radio dla rodziców radio dla dzieci Mikołaj Foks

Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży były tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawialiśmy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica wychowanie rodzicielstwo depresja

Rola rodziców w rozpoznaniu choroby nowotworowej u dzieci

W pierwszej części dwugodzinnej audycji, porozmawiamy o onkologii dziecięcej, o tym, jak wiele w procesie rozpoznania choroby zależy od osób z najbliższego otoczenia dziecka. Gościem Polskiego Radia Dzieciom będzie prof. dr hab.n.med Alicja Chybicka, lekarz medycyny, profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

10 zdań budujących pozytywną samoocenę dziecka

To, jak postrzegamy siebie, zależy od wielu czynników. Czasem jest to wynik ciągłego porównywania się z innymi lub bycia porównywanym. Innym razem nasza samoocena jest podyktowana naszymi przeżyciami i tym, jak byliśmy traktowani. W przypadku zachowania dorosłych, wiele rzeczy ma swój początek w dzieciństwie. Tak samo jest również w tym wypadku, dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat budować w dzieciach pozytywną samoocenę. W jaki sposób? Zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą, Agnieszkę Malinowską.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia dziecięca rodzicielstwo

Prawidłowy rozwój sensoryczny. Jak rodzic może pomóc dziecku?

Niemowlęta i małe dzieci rozwijają się stosunkowo szybko i dynamicznie. W związku z tym ważne jest, aby rodzice wiedzieli jak odpowiednio pogłębiać i wzmacniać ich zmysły oraz pielęgnować integrację sensoryczną. Chociaż niektórym mogłoby się wydawać, że zajęcia z tego zakresu są formą terapii dla niektórych dzieci, tak naprawdę są one korzystne dla wszystkich maluchów, o czym w Strefie Rodzice opowiada Aleksandra Charezińska, terapeutka integracji sensorycznej.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko rodzicielstwo

Niepełnosprawność nie oznacza wycofania z życia społecznego

W zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, osoby mogą zmagać się z różnymi trudnościami. Niektórzy będą w stanie zaakceptować swoją sytuację i położenie nieco szybciej, podczas gdy u innych będzie to wymagać więcej czasu. Niemniej jednak, takie osoby jak gość Strefy Rodzica - tiktoker Bartosz Kloch, który od urodzenia porusza się dzięki protezom, starają się dodać otuchy wszystkim tym, którym trudno jest siebie zaakceptować.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica

Jak zmienia się działalność fundacji w czasach pandemii

W wyniku pandemii znaczna część ludzi, instytucji i przedsiębiorstw musiała ograniczyć swoje czynności na wielu polach. Jej skutki dotknęły także fundacje, które nie tylko musiały dostosować swoje przedsięwzięcia do nowej rzeczywistości, ale też ucierpiały z powodu trudności związanej z uzyskaniem środków na ich działalność. O tym, jak wygląda obecna sytuacji jednej z organizacji opowiedziała Justyna Sypka, prezes Fundacji Spełnionych Marzeń, która wspiera dzieci i młodzież chorujących na nowotwory.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dzieci

Rodzicielska bliskość. Na czym polega powrót do korzeni w byciu rodzicem

Na temat funkcjonowania i natury ludzi jest wiele idei. Jedna z nich nosi nazwę kontinuum i mówi o tym, że człowiek przychodzi na świat z wrodzonymi oczekiwaniami, które były kształtowane na przestrzeni dziejów. Dzięki tej koncepcji ponowne uznanie wśród rodziców zyskały chusty oraz nosidła. Co więcej, na przykładzie plemienia Yeguana zauważono, że sposób w jaki wychowuje się dzieci oraz danie im poczucia bliskości wpływa na ich zachowanie w dzieciństwie i późniejszym życiu. Temat ten został omówiony w Strefie Rodzica w rozmowie z Martą Szperlich-Kosmalą, coachem rodzinnym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo

Problem przemocy wciąż żywy. Jak dziecko może się przed nią bronić?

Chociaż chciałoby się powiedzieć, że przemoc fizyczna i psychiczna jest coraz rzadsza, problem ten wciąż istnieje. Dlatego tak ważne jest, aby o niej głośno mówić, zapobiegać jej oraz wspierać osoby pokrzywdzone, które nie zawsze wiedzą, gdzie szukać pomocy. O tym, jak uświadomić dzieci na temat przemocy i nauczyć je w jaki sposób się przed nią bronić opowiedział gość Strefy Rodzica Katarzyna Skalska, redaktor naczelna jednego z wydawnictw publikujących książki dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo