Polskie Radio
Section05

Rumunia

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja Praga Układ Warszawski Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

Prezydent Rumunii szefem NATO? "Wschód na pierwszej linii obrony, potrzebuje większej reprezentacji"

Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się na pierwszej linii odstraszania i obrony Sojuszu i powinny mieć silniejszą reprezentację – oświadczył prezydent Klaus Iohannis podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. - Właśnie te argumenty zdecydowały o tym, że przystąpiłem do wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO - powiedział Iohannis.
Zobacz więcej na temat:  NATO wojna na Ukrainie

Naruszenia przestrzeni powietrznej RP. Ważniejsze incydenty

Rosyjski pocisk naruszył w niedzielę rano polską przestrzeń powietrzną na wysokości miejscowości Oserdów w Lubelskiem. Wleciał w głąb naszego kraju na odległość 1000-2000 m - informuje MON. Nie pierwszy raz doszło do podobnego incydentu. Przypominamy najważniejsze tego rodzaju wydarzenia, które miały miejsce w ostatnich miesiącach. Do naruszania polskiej przestrzeni powietrznej dochodziło także od strony Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja wojna na Ukrainie rakieta wojsko służby i bezpieczeństwo Ukraina Litwa Łotwa Mołdawia

Marszałek Senatu spotkała się z Polakami w Rumunii

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z delegacją składa oficjalną wizytę w Bukareszcie, na zaproszenie przewodniczącego Senatu Rumunii Nicolae-Ionela Ciucă. Rozmowy z politykami rumuńskimi zdominowały kwestie związane z bezpieczeństwem i wojną w Ukrainie, a także wsparciem udzielanym temu krajowi. 
Zobacz więcej na temat:  Senat Małgorzata Kidawa-Błońska Polonia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Pod hasłem "Mamy wspólny język" w obu krajach odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle teatralne, pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne. Polsko-rumuński sezon zostanie zainaugurowany w czerwcu i potrwa 17 miesięcy. O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rumuński Instytut Kulturalny w Warszawie Tomasz Miara KULTURA