Polskie Radio
Section05

Rząd RP

Zawieszenie prawa do azylu dzieli polityków. "Co z prawami człowieka?"

Rząd przyjął strategię migracyjną z zapisem o czasowym zawieszeniu prawa do azylu. Czworo ministrów Lewicy wyraziło zdanie odrębne tej sprawie. Donalda Tuska skrytykował prezydent, a Prawo i Sprawiedliwość mówi, że o azyl ubiegają się głównie Rosjanie i Białorusini uciekający przed politycznymi reżimami. O sprawie dyskutowali goście programu "Śniadanie w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  migracja Rosja Białoruś Unia Europejska POLSKA

"Nagle pod drzwiami pojawiła się pani premierowa". Ucieczka polskich władz we wrześniu 1939 roku

Ewakuacja władz Rzeczpospolitej od początku budziła wiele kontrowersji. Uciekinierów nazywano tchórzami, zdrajcami, "grabarzami ojczyzny", próbowano ich nawet stawiać przed Trybunałem Stanu. Czy słusznie?
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie Rumunia Zaleszczyki II Rzeczpospolita II RP pakt Ribbentrop-Mołotow Niemcy nazizm komunizm ZSRR kampania wrześniowa 1939 wrzesień Ignacy Mościcki Felicjan Sławoj-Składkowski Edward Rydz-Śmigły Francja Wielka Brytania 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Więcej pieniędzy dla samorządów. Premier wskazał kwoty

Polskie samorządy będą miały więcej pieniędzy i stabilne, mniej zależne od decyzji władz centralnych, źródło przychodów - obiecywał na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Wszystko dzięki obliczaniu przychodów na podstawie tzw. bazy podatkowej - wyjaśniał szef rządu. - Dzięki tej zmianie, tylko w 2025 roku do samorządów trafi o 25 mld złotych więcej - wyliczał Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA polityka samorząd społeczeństwo budżet Polski

"Udział w rządzie Mazowieckiego był dla każdego ministra zaszczytem". Wspominał Andrzej Kosiniak-Kamysz, szef resortu zdrowia

- W rządzie Tadeusza Mazowieckiego oprócz ludzi "Solidarności" było także czterech ludowców, trzech polityków Stronnictwa Demokratycznego oraz czterech przedstawiciel PZPR, wszyscy dla dobra kraju postanowili wspólnie działać  - powiedział Andrzej Kosiniak-Kamysz, lekarz, były minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w audycji "Pomówmy o tym" w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 polityka Tadeusz Mazowiecki sejm kontraktowy wybory 1989 Paweł Wojewódka

"Senat czuwał nad procesem przechodzenia od tyranii do demokracji". 35-lecie odrodzenia izby wyższej parlamentu

Senat świętował trzydziestopięciolecie odrodzenia wyższej izby polskiego parlamentu. 4 lipca 1989 roku odbyło się pierwsze posiedzenie w pełni demokratycznie wybranej izby. Uroczyste posiedzenie Senatu rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego i powitania gości. Zgromadzeni uczcili minutą ciszy zmarłych senatorów III RP oraz pracowników kancelarii odrodzonego Senatu.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Polonia Polacy za granicą Senat Brazylia język polski

Premier: rusza komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004–2024

Premier Donald Tusk poinformował, że komisja do spraw wpływów rosyjskich i białoruskich rozpoczyna pracę. "Bardzo nam zależy na tym, aby była to komisja wolna od intencji politycznych i partyjnych i żeby przyniosła rzetelną wiedzę o tym, jak wyglądają dziś i jak będą wyglądać w przyszłości zagrożenia ze strony Rosji i Białorusi" - mówił premier na konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce historia Polski granica Polonia Polacy za granicą Muzeum Narodowe w Krakowie PCK Wojsko Polskie