Polskie Radio
Section05

samotność

Samotność - choroba XXI wieku. Szczególnie dotyka polskich seniorów

Antidotum na samotność jest obecność drugiego człowieka. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczyna kampanię społeczną "Co za różnica?", która ma zwrócić uwagę na wartość, jaką dla seniorów jest kontakt z życzliwymi ludźmi oraz zachęcić do udziału w tzw. wolontariacie towarzyszącym. Chodzi przede wszystkim o podarowanie seniorom swojego czasu i uważności, wysłuchania drugiej osoby.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski senior mali bracia Ubogich medycyna zdrowie społeczeństwo aktywność aktywność fizyczna

Pokolenie Z czuje się najbardziej samotne? Alarmujące dane

Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają poczucia osamotnienia. Izolacja w trakcie pandemii i przeniesienie życia do sieci nie sprzyjały utrzymywaniu bezpośrednich relacji z rówieśnikami. - Zwróćmy uwagę, że już od co najmniej dekady żyjemy w tzw. epoce bezkontaktowej - zwraca uwagę Dorota Kaczyńska-Majeran z MINDGENIC. - Wszystko możemy robić online.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pokolenie z młodzież Marta Zinkiewicz

Wigilia dla samotnych. "Przychodzą do nas różni ludzie, nikogo nie pytamy i nie oceniamy"

- Nasza fundacja przygotowuje wieczerzę wigilijną w ponad trzydziestu miastach. Bardzo ważne jest to, że to autentyczny czas 24 grudnia, prawdziwe spotkanie z osobami samotnymi. To Wigilia dla każdego, nie ma konkretnego adresata. Ludzka samotność może być permanentna, ale również chwilowa. Nigdy nikogo nie pytamy, nie oceniamy. Są z nami duchowni różnych wyznań, a także prezydenci miast, które z nami współpracują - mówił w Dwójce Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Wigilia problemy społeczne pomoc Boże Narodzenie

„Budowanie życia od nowa”. Emigracja jako szansa lub kryzys

Polonia w Wielkiej Brytanii jest bardzo zróżnicowana. Mamy wojenną, solidarnościową Polonię, której dzieci i wnuki są już obywatelami brytyjskimi. I jest „młoda Polonia”, która przybywał po otwarciu granic i te różnice wyrażają się szczególnie w zasobach z jakimi te osoby przyjechały. Zwłaszcza w zakresie znajomości języka angielskiego, wsparcia jakie otrzymują z domu, czasu pobytu czy tego, jak się ich losy potoczyły. To wszystko wpływa na to jak sobie radzą z tym wyzwaniem jakim jest emigracja – mówi pracująca w Manchesterze, siostra Teresa Czyżak ze Zgromadzenia Sióstr Chrystusa Króla dla Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa kryzys alkohol narkotyki depresja terapia psychoterapia język angielski Małgorzata Frydrych