Polskie Radio
Section05

seniorzy

Polskie Radio 24 Kiedy rodzina nie może pomóc. Rząd proponuje bon senioralny

Seniorów nie zawsze stać na zapewnienie sobie opieki. Z kolei ich dzieci często pracują i nie mogą się zająć schorowanym rodzicem. Odpowiedzią na ten problem ma być bon senioralny. - To nie będzie pieniądz przekazywany do ręki, ale usługa dla konkretnej rodziny - powiedziała w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Zobacz więcej na temat:  senior GOSPODARKA Marzena Okła-Drewnowicz Polskie Radio 24 POLSKA

Emerytury z zagranicy. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać świadczenie?

- Dowodem są wszelkie dokumenty, czy przesłanki, potwierdzające, że ta praca była wykonywana. Jeśli nie mamy umowy o pracę, ale chcemy udowodnić, że rzeczywiście pracowaliśmy, to może znajdźmy dawny pasek placowy, przelew bankowy. Jeśli pracowaliśmy za granicą, to często mamy dokumenty dotyczące rozliczeń podatkowych za dany rok - mówił w Polskim Radiu 24 mecenas dr Marcin Wojewódka.
Zobacz więcej na temat:  senior ZUS emerytura Anna Grabowska

Polskie Radio 24 Dwie waloryzacje emerytur w ciągu roku? Jest jeden warunek

Emerytury i renty mają być lepiej zabezpieczone przed utratą wartości pieniądza. - Jeśli w pierwszym półroczu danego roku inflacja przekroczy 5 proc., będą dwie waloryzacje - podkreśliła w Polskim Radiu 24 minister do spraw polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Dodała, że projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy, a przepisy wejdą w życie w 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  senior GOSPODARKA emerytura Marzena Okła-Drewnowicz

POLSKIE RADIO 24 Turystyka senioralna ma się źle. Powód jest oczywisty

Turystyka senioralna nie jest dobrze rozwiniętą branżą w Polsce. Zdaniem Marka Kamińskiego, eksperta i biegłego sądowego ds. turystyki, główną przyczyną jest brak pieniędzy na te cele. - Dawniej można było dostać dofinansowanie, które było realizowane w ramach porozumień międzyrządowych - tłumaczył. Teraz, jak mówił, takich rozwiązań nie ma.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja wykluczenie cyfrowe turystyka Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo

POLSKIE RADIO 24 Problemy demograficzne Polski. Na ratunek... seniorzy

Polska zmaga się z problemami demograficznymi. Co by się stało, gdyby wszyscy chętni - przykładowo między 50 a 70 rokiem życia - stwierdzili, że zamiast przejść na emeryturę chcą nadal pracować? Na to pytanie odpowiedzieli rozmówcy Polskiego Radia 24: wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin, Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich i dr Artur Bartoszewicz z SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA społeczeństwo rynek pracy emerytura emerytury stażowe Artur Bartoszewicz pracodawcy praca demografia POLSKA

Zabija ich samotność. "Ktoś z rodziny przyjeżdża i znajduje starszą osobę na podłodze"

- Chcą wrócić do domu. To też jest problem, że mimo, iż nie są w stanie sami wstać z łóżka, chcą wrócić do swoich mieszkań. Ale też zdarza się, że mówią wprost: "Panie doktorze, ja to bym już chciała umrzeć" - mówi nam prof. Tomasz Kostka, były krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii. - Często proszą np. o skierowanie na rehabilitację lub wizytę. Wtedy mają jakiś cel, czekają na coś. Żyją od wizyty do wizyty. Nierzadko lekarz rodzinny to jedyna osoba, do której mogą otworzyć usta - dodaje dziennikarka medyczna, Monika Rachtan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA senior medycyna starość zdrowie samotność psychologia pomoc emerytura lekarz

Drugi etat, czyli opiekun rodzinny osób starszych

Odpowiedzialność rodziny za opiekę nad osobami starszymi i świadczoną im pomoc jest normą kulturową. Traktowane jest jako naturalna kolej rzeczy, powinność lub zobowiązanie wobec starzejących się rodziców i krewnych. Sporadyczna pomoc może z czasem przekształcić się w systematyczne, codzienne obowiązki. -  To jest bardzo ciężka praca. Często drugi etat - mówiła w Polskim Radiu 24 psychogerontolog Agnieszka Krawczyk-Dąbrowska. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie senior opieka

Polskie Radio 24 Odwrócona hipoteka. Dobre rozwiązanie dla samotnych seniorów?

Odwrócony kredyt hipoteczny skierowany jest przede wszystkim do osób starszych. Senior sprzedaje bankowi mieszkanie lub dom za kwotę stanowiącą wartość rynkową nieruchomości. Pieniędzmi, które otrzyma, może swobodnie dysponować. Ma też prawo mieszkać w formalnie sprzedanej nieruchomości do końca życia. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej osoby samotne.
Zobacz więcej na temat:  senior GOSPODARKA nieruchomości odwrócona hipoteka dom mieszkanie