Polskie Radio
Section05

Sława Bieńczycka

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci dzieciństwo rodzice rodzicielstwo psychologia Beata Rajba

Grzegorz Kłak zdobył Koronę Gór Polski. Pokazuje, że bycie osobą niewidomą nie musi ograniczać

Bycie niepełnosprawnym wcale nie musi ograniczać i odbierać przyjemności z życia, co udowodnił Grzegorz Kłak. Jest on pierwszą osobą niewidomą, która zdobyła Koronę Gór Polski. W tym niesamowitym wyczynie pomogła p. Grzegorzowi jego żona Magdalena Koniecka, która idąc z mężem krok w krok, cały czas była jego oczami. Osiągnięcie celu zajęło małżeństwu dwa lata. Jak wyglądały ich wspólne wyprawy? Co sprawiło im najwięcej trudności?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także góry Tatry

Mówienie do siebie. Czy powinniśmy się tego wstydzić?

Rozmawianie ze sobą lub mówienie do siebie na głos to wbrew pozorom nic złego. Choć dla niektórych może to brzmieć jak dziwaczny nawyk, naukowcy twierdzą, że przynosi wiele korzyści. - Gdy ktoś mnie złapie na mówieniu do siebie, się to cieszę. Uświadamiam sobie wtedy, że łapię ze sobą kontakt - przyznaje psychoterapeutka Natalia Harasimowicz. 
Zobacz więcej na temat:  zawód doradca zawodowy Zobacz także psychika psychologia

Muzeum Śląskie w Katowicach. Jedynka z wizytą na Górnym Śląsku

Radiowa Jedynka udała się w miejsce, które łączy historię ze współczesnością. To właśnie w stolicy Górnego Śląska znajduje się była Kopalnia Węgla Kamiennego "Katowice", która całkiem niedawno dostała drugie życie. Dokładnie w tym samym miejscu powstała Strefa Kultury, a w niej cieszące się ogromną popularnością Muzeum Śląskie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Śląskie Muzeum Śląskie w Katowicach Katowice Zobacz także

Pamięć krótkotrwała - dlaczego jest ważna i jak ją ćwiczyć?

Pamięć krótkotrwała to nic innego jak mechanizm pamięci, który pozwala zachować pewną ilość informacji w krótkim czasie. Ma ona wiele funkcji, które ułatwiają nam codzienne myślenie i funkcjonowanie w świecie przepełnionym pojęciami, informacjami i bodźcami zmysłowymi. Jak działa pamięć krótkotrwała i jak można ją poprawić? Rozwiązywanie krzyżówek to jedna z metod, które mają pozytywny wpływ na ludzką pamięć. A jakie są inne sposoby? Co powinniśmy zrobić, jeśli "chwilowe zaćmienie" wcale nie jest chwilowe?
Zobacz więcej na temat:  mózg pamięć społeczeństwo psychologia infografika Zobacz także

Czego nauczyła nas pandemia COVID-19? Ekspert: część z nas wyciągnęła odpowiednie wnioski

Pięć lat temu wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Zostały zawieszone zajęcia w szkołach, zamknięto kina, teatry i muzea, wprowadzono zakaz zgromadzeń, a restauracje mogły dostarczać jedzenie jedynie na wynos. W następnych dniach w życie weszły kolejne ograniczenia, m.in. nakaz zasłaniania nosa i ust.
Zobacz więcej na temat:  medycyna szczepionka pandemia koronawirus Zobacz także

Igrzyska Invictus Games w Vancouver. Zawodnicy pokazują, że są niezwyciężeni

- Te igrzyska pokazują nam, jak dużo człowiek może w życiu osiągnąć. Konsolidacja środowiska weteranów to możliwość spotkania się nie tylko na polu walki, na misji, na poligonie, ale też na arenie sportowej, z taką pozytywną nutką rywalizacji w duchu fair play. Tam każdy sobie nawzajem gratulował, pocieszał się. Te emocje było widać na każdym kroku, i niezależnie kto wygrał - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o Igrzyskach Invictus Games w Vancouver mł. chor. Adam Lewkowski. 
Zobacz więcej na temat:  igrzyska wojsko Vancouver Zobacz także

Czy mężczyznom wypada płakać? "Tłamszenie emocji nie wyjdzie nam na zdrowie"

Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że mężczyzna powinien być silny i dominujący, a już na pewno nie może okazywać uczuć oraz emocji. I choć żyjemy w czasach, w których dużo mówi się o obalaniu podobnych stereotypów, to nierzadko nosimy je w sobie od pokoleń. - Uczymy się tego od naszych ojców, dziadków czy pradziadków - zwraca uwagę terapeuta i psychotraumatolog Sebastian Antonowicz.
Zobacz więcej na temat:  psychologia emocje stereotypy Zobacz także

Czy potrafimy zawalczyć o lepsze wynagrodzenie? Mężczyźni radzą sobie z tym lepiej

Są osoby, które negocjują wszystko i targują się z każdym. Są też takie, które wstydzą się negocjować albo uważają, że nie wypada tego robić. A jak to jest z negocjowaniem podwyżki? Czy potrafimy zawalczyć o siebie, czyli o lepsze wynagrodzenie? Jak się do tego przygotować i zwiększyć swoje zarobki?
Zobacz więcej na temat:  wynagrodzenia pracownik pracodawcy społeczeństwo kobieta mężczyzna statystyka infografika Zobacz także