Polskie Radio
Section05

Sława Bieńczycka

Światowy Dzień Radia. Jak rozpoczęła się historia tego najszybszego źródła informacji?

Radio jest cały czas źródłem informacji, które dociera do największej liczby ludzi na całym świecie. Zanim jednak mogliśmy usłyszeć pierwszą audycję radiową, liczni naukowcy i inżynierowie spędzili bardzo dużo czasu nad opracowaniem wszystkich niezbędnych technologii. Jakie były początki radiofonii?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Światowy Dzień Radia Zasław Adamaszek Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie radio

Antybiotyk zwalcza bakterie, a nie wirusy. Kiedy go stosować, żeby był skuteczny?

Odkrycie antybiotyków w XX wieku było prawdziwym przełomem w leczeniu chorób zakaźnych, które jeszcze do niedawna pozbawiały ludzi życia. Jednak tylko ich właściwe stosowanie pozwala na skuteczną terapię. - Antybiotyk to lek, który zabija bakterie, a nie wirusy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr n. med. Monika Wanke-Rytt z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Co trzeba wiedzieć o antybiotyku?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także zdrowie antybiotyki leki lekarz Monika Wanke-Rytt

Trudności w nauce czytania, pisania i liczenia. Jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Niektórzy twierdzą, że trudności u dziecka związane z nauką czytania, pisania lub liczenia wynikają po prostu z lenistwa. Często jednak takie opinie są krzywdzące. W jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy dysgrafii, dysortografii, dysleksji i dyskalkulii u najmłodszych? Podpowiada w Jedynce dr Danuta Al-Khamisy, pedagog, ekspertka w dziedzinie edukacji przedszkolnej oraz edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Danuta Al-Khamisy dysgrafia dysleksja dysortografia dyskalkulia szkoła

Z Bieszczadów sfotografowali rumuńskie szczyty. Są oddalone o 278 kilometrów!

To nowy polski rekord związany z fotografią dalekosiężną. - Wykonaliśmy bardzo fajną obserwację z Dużego Jasła. Sfotografowaliśmy szczyty Apusenów w Rumunii: Buteasę i Varful Britei. To odległości 275 i 278 kilometrów. Jest to najdalsze udokumentowane zdjęcie szczytów z Bieszczad - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kamil Gołąb, autor wielu niezwykłych zdjęć wykonywanych z potężnych odległości.
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Rumunia fotografia góry Zobacz także Kamil Gołąb

Badanie, które ratuje życie. Jak zachęcić kobiety do wykonania cytologii?

Regularnie wykonywana cytologia pozwala wykryć wczesne zmiany i wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek. To najważniejsza forma profilaktyki tej choroby. - Pacjentki w wieku 25-59 lat powinny wykonać ją raz na 3 lata i to w zupełności wystarcza. W przypadku, gdy kobieta jest w grupie podwyższonego ryzyka, powinna robić badania raz w roku - mówi w Jedynce dr Piotr Bobkiewicz, diagnosta, patomorfolog, wykładowca akademicki, konsultant Centrum Onkologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  medycyna kobieta zdrowie onkologia Zobacz także infografika

"Samodzielne terapie" czyli o leczeniu na własną rękę

W szczycie infekcji grypowych w "Czterech porach roku" porozmawiamy o leczeniu się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem i o możliwych skutkach takiej "samodzielnej terapii". Powiemy też dlaczego uważnie powinniśmy czytać ulotki dołączone do leków, dlaczego jedne powinniśmy przyjmować w trakcie posiłku, a inne po oraz czy zawsze potrzebne jest leczenie antybiotykami.
Zobacz więcej na temat:  UOKiK medycyna zdrowie grypa Michał Sutkowski

Łódź na prestiżowej liście portalu "The Independent". Co warto zobaczyć w mieście?

Brytyjski portal "The Independent" opublikował listę najlepszych miast nadających się do odwiedzenia na krótką wycieczkę. Łódź zajęła w nim piąte miejsce, wyprzedzając m.in. Paryż i Kopenhagę. - Łódź pracowała na tę markę bardzo długo. Miasto było cały czas gdzieś w zapomnieniu, jeśli chodzi o atrakcję turystyczną - zwraca uwagę ekspert rynku turystycznego, dr Adam Karpiński. 
Zobacz więcej na temat:  Łódź turystyka Zobacz także