Polskie Radio
Section05

spektakl

ŁóPTA 2023 - zbliża się wielkie święto teatru amatorskiego

Z początkiem grudnia zacznie się 36. Przegląd Teatrów Amatorskich ŁóPTA 2023. Formuła festiwalu jest otwarta, a wiek aktorów nie ma znaczenia. Chodzi o dobrą zabawę, chęć sprawdzenia swoich umiejętności i wymianę doświadczeń. Nie ma też selekcji. - To zespoły same muszą się skonfrontować z tym, że decydują się przyjechać na ŁóPTĘ - mówi Gabriela Synowiec z Łódzkiego Domu Kultury. - Muszą wiedzieć, że konfrontują się z innymi grupami, z obcą publicznością i z jurorami.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo TEATR teatr amatorski Marta Hoppe

"Śmierć komiwojażera". Juliusz Chrząstowski: to właściwy czas na odczytanie tego tekstu u nas

- Tu nie ma dyskusji, że jest to wielkie dzieło, natomiast jest coś takiego w odczytaniu tego tekstu czy też historii, którą opowiada, że ona rezonuje mniej albo bardziej jeśli chodzi o komentarz do rzeczywistości. Z reżyserem Remigiuszem Brzykiem mamy takie poczucie, że właśnie teraz nastały w Polsce właściwe czasy na odczytanie tego tekstu - mówił w Dwójce Juliusz Chrząstowski, odtwórca głównej roli w nowej inscenizacji słynnej sztuki "Śmierć komiwojażera".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Łódź Jakub Kukla aktorzy premiera Dwójka Arthur Miller Juliusz Chrząstowski KULTURA

Premiera spektaklu "Znowu «Łut szczęścia»". Weronika Humaj: próbujemy wpuścić w tę sztukę powiew świeżości

Widzom dobrze jest znana z serialu telewizyjnego "Stulecie Winnych", a już dzisiaj (27.11) będzie można ją zobaczyć w premierowym spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Znowu «Łut szczęścia»". W lutym z kolei na ekrany kin wejdzie film "Sami Swoi. Początek" z jej udziałem. Gościem "Spotkania z..." była aktorka Weronika Humaj.
Zobacz więcej na temat:  Weronika Humaj Martyna Podolska aktorstwo aktorzy Teatr Telewizji

"Raj utracony" Krzysztofa Pendereckiego. "To przypowieść biblijna, którą doskonale znamy"

- Krzysztof Penderecki był mistrzem form scenicznych, czuł tę dramaturgię. Nawet bez elementów wizualnych jesteśmy w stanie tę opowieść śledzić, choć oczywiście lepiej widzieć to, co jest przygotowane przez reżysera i choreografa - mówiła w Dwójce Beata Bolesławska-Lewandowska.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Krzysztof Penderecki Łódź Biblia Dwójka Michał Dębski opera Beata Bolesławska-Lewandowska koncert

"Raj utracony" K. Pendereckiego - premiera w Łodzi. Rafał Janiak: to muzyka, która wnika w organizm

- Jeżeli państwo wejdą głęboko w to, co chcemy przekazać, w to, co napisał profesor Krzysztof Penderecki, to myślę, że wrażliwy człowiek przez wiele dni będzie jeszcze przeżywał i tę muzykę, no i oczywiście to libretto - tak o spektaklu "Raj utracony" mówił jego kierownik muzyczny Rafał Janiak, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi. Widowisko będzie transmitowane w Dwójce 26 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki opera Monika Zając Dwójka Rafał Janiak transmisja na żywo Biblia Łódź

"Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich

- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy - tak o sztuce "Sen i nie", której autorem jest Bogusław Schaeffer, mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka czytania performatywnego tego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Jakub Kukla Dwójka performance koncert dramat Magdalena Małecka-Wippich

"Albertusy" - anonimowe komedie o wiejskim inteligencie sprzed kilkuset lat

- Nazwa "albertusy" pochodzi od imienia bohatera tych dramatów. Co najmniej trzy takie teksty można znaleźć w nurcie komedii plebejskiej powstałej pod koniec XVI wieku i trwającej jeszcze na początku kolejnego stulecia - mówił w Dwójce prof. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dramat pisarze i poeci literatura TEATR komedia Dwójka KULTURA Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Magdalena Piekorz: jestem fanką Bogusława Schaeffera

Kulminacją tegorocznego festiwalu "Era Schaeffera" będzie przedstawienie "Multimedialne coś". - To nie jest moje pierwsze spotkanie z Bogusławem Schaefferem. Uwielbiam jego twórczość od wielu lat. "Scenariusz dla trzech aktorów" widziałam kiedyś jeszcze w wykonaniu Jana Peszka, Jana Frycza i Mikołaja Grabowskiego. Znam też oczywiście "Kwartet" czy wspaniałe "Largo" - mówiła w Dwójce reżyserka Magdalena Piekorz.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Jakub Kukla KULTURA Dwójka Magdalena Piekorz Janusz Radek

Jarosław Gajewski i premiera "Ambasadora" Mrożka. "Wymiar spektaklu jest kosmiczny"

- W piątą sobotę października gramy "Ambasadora". To jest przedstawienie raczej kameralne, ale wymiar jego jest doprawdy kosmiczny - mówił w Dwójce reżyser i dyrektor Teatru Klasyki Polskiej Jarosław Gajewski. Spektakl przygotowany został na podstawie dramatu Sławomira Mrożka. W roli tytułowej - Andrzej Mastalerz.
Zobacz więcej na temat:  jarosław gajewski Dwójka Paweł Siwek Sławomir Mrożek premiera

Festiwal Generator Nadziei. Włodzimierz Staniewski: pomału żegnam się z Gardzienicami

- Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" się "metamorfozuje", przekształca. Będzie zmieniał trochę formułę, nie będzie pod moim "dyktatorskim" zarządzaniem, tak jak to było dotychczas. Będzie bardziej uwspólnotowiony - mówił w Dwójce Włodzimierz Staniewski, reżyser i twórca ośrodka. W czwartek (12.10) w Lublinie startuje festiwal "Generator Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Roch Siciński Dwójka Włodzimierz Staniewski Gardzienice

Konrad Imiela: bycie artystą i uprawianie sztuki to rodzaj zabawy

– Bycie artystą i uprawianie sztuki to jest rodzaj zabawy. Czasami mniej lub bardziej dziecięcej. Kiedy odwołamy się do wyobraźni, jaką mają dzieci, wtedy nie ma dla nas granic – przypomina Konrad Imiela. Aktor, kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny w radiowej Trójce opowiedział m.in. o postrzeganiu pracy aktora oraz spektaklu "Instrukcje", który przygotowuje wraz ze studentami Akademii Teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel KULTURA aktorstwo aktor Konrad Imiela