Polskie Radio
Section05

społeczeństwo

Toksyczne lekarstwa w upale. Farmaceutka wyjaśnia

- Ostre słońce, wysoka temperatura i duża wilgotność to najgorsze warunki do przechowywania leków. Niektóre preparaty lecznicze pod wpływem słońca zmieniają swoje właściwości fizyko-chemiczne i ulegają rozkładowi - mówi farmaceutka Małgorzata Chmielak. I ostrzega, że ekspozycja na wysoką temperaturę nawet na krótki czas może osłabić skuteczność leków, a nawet sprawić, że mogą staną się toksyczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA leki słońce zdrowie farmaceuta

Nowe technologie i zdrowie. "Dbam o mój zasięg"

- Mamy coraz częściej problem z dbaniem o coś, co się nazywa higieną cyfrową. Nowe technologie miały nas w jakiś sposób zbliżyć do siebie, spowodować, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie - mówi Maciej Dębski, prezes fundacji "Dbam o mój zasięg". - Ich rozwój jednak powoduje, że niekiedy, a nawet bardzo często, jest zupełnie odwrotnie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka detoks nowe technologie smartfony interenet Piotr Firan

To działa. Coraz więcej miast wprowadza nocną prohibicję

Coraz więcej polskich miast decyduje się na wprowadzenie nocnej prohibicji. Zrobiły to już m.in. Kraków, Poznań, Wrocław i Zakopane, a rozważa ten ruch Warszawa. Doświadczenie wskazuje, że jej wdrożenie drastycznie obniża np. ilość interwencji policji. Są jednak miasta, gdzie nocny zakaz sprzedaży alkoholu niewiele zmienił i go wycofano.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA alkohol zakaz sprzedaży alkoholu Warszawa Kraków Poznań

"Code Your Path": szansa na odmianę w życiu uchodźców w Polsce. Pierwsza audycja "Cyklu obywatelskiego"

"Cykl obywatelski" to audycja o mocy, która drzemie w ludziach, a gdy w końcu się przebudzi – potrafi chronić lasy, jednoczyć rodziców dzieci nieheteronormatywnych, aktywizować uchodźców, pilnować urzędników, liczyć drzewa, dbać o prawa uczniów i dużo, dużo więcej. To audycja o aktywności obywatelskiej, działaniach antydyskryminacyjnych, kontroli instytucji publicznych, prawach mniejszości, rozmowie mimo różnic, pomocy dla uchodźców i migrantów oraz o wielu innych inicjatywach, które warto naśladować i wspierać. Pierwszy odcinek był poświęcony projektowi "Code Your Path". 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo obywatelskie pomoc migracja uchodźcy Trójka Wojciech Dorosz

Kolejni nauczyciele odchodzą. Polską szkołę czeka zapaść?

Nowe kontrole zdawalności egzaminów wprowadzane przez MEN budzą niepokój wśród nauczycieli, którzy już teraz zmagają się z trudną sytuacją zawodową. Niskie zarobki, roszczeniowi rodzice i uczniowie, zmiany programowe i teraz dodatkowy stres związany z kontrolami. Dochodzą też kolejne problemy. Niektórzy nauczyciele "nie wytrzymują presji" i żegnają się z zawodem - mówi dla portalu polskieradio24.pl polonista Jarosław Wowak i dodaje, że to nie będzie łatwy okres urlopowo-wakacyjny. Problemów jest jeszcze więcej - łącznie z "niepisaną walką" wśród dydaktyków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła nauczyciel Ministerstwo Edukacji Narodowej egzamin ósmoklasisty matura uczniowie

Ogrody. Co o nas mówią i jak zmienia się ogrodowa moda?

Architektka krajobrazu Daria Szarejko-Worobiej projektuje ogrody, ale zajmuje się też badaniami nad dawnymi wiejskimi, przydomowymi ogrodami. Planując ogród, bierze pod uwagę historię miejsca, jego tożsamość i związane z nim emocje. Dlaczego zakładamy ogrody? Jak zmienia się moda ogrodowa? Co ogrody mówią o nas?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski ogrodnictwo ogród ekologia rośliny balkon

Przekop Mierzei Wiślanej. Były minister może mieć kłopoty

Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka G. - poinformował prokurator Mariusz Marciniak. Jest to pokłosie kontroli NIK dotyczącej budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mierzeja Wiślana inwestycje regiony pieniądze Najwyższa Izba Kontroli prokuratura

Finansowanie mediów publicznych. Deklaracja minister kultury

- Będziemy poszukiwać wspólnych rozwiązań rządowych, Ministerstwa Kultury, ministra finansów, tak długo, jak będzie trzeba, póki nie zostanie wypracowany system, który uniezależni media publiczne od tej sytuacji - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, odnosząc się do blokowania środków dla mediów publicznych przez KRRiT.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Renata Grochal Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska media media publiczne KRRiT