Polskie Radio
Section05

starożytność

Ślady bytności starożytnych Hellenów. Dlaczego przybywali w odległe krainy?

Podróżując po krajach śródziemnomorskich - nie tylko europejskich, ale także bliskowschodnich czy afrykańskich - znajdujemy ślady bytności starożytnych Hellenów. Zasięg ich cywilizacyjnych wpływów był imponujący, choć nigdy Grecy nie stworzyli jednolitego państwa. Jak zatem udało im się zachować grecką tożsamość oraz poczucie kulturowej wspólnoty?
Zobacz więcej na temat:  starożytna Grecja Katarzyna Kobylecka Grecja archeologia

Lubelskie: starożytne rzymskie monety odkryte w okolicach Hrubieszowa

O nowych znaleziskach zabytków archeologicznych ze Ślipcza w gminie Hrubieszów poinformował lubelski wojewódzki konserwator zabytków. To między innymi srebrna moneta - denar cesarza rzymskiego Hadriana wybity w roku 119, a także srebrny denar, wybity w latach 139-140 przez Antoniusa Piusa. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki lubelskie Hrubieszów starożytny Rzym odkrycia archeologiczne NAUKA

Nadzwyczajne odkrycie na terenie starożytnych term w Toskanii. Odnaleziono posąg Apolla

Kolejnego niezwykłego odkrycia archeologicznego dokonano w miejscowości San Casciano dei Bagni koło Sieny w Toskanii we Włoszech. W wodzie na terenie wykopalisk odkryto dwumetrowy marmurowy posągu Apolla - podała w sobotę Ansa. Jak wyjaśnili archeolodzy, to kopia statuy z brązu greckiego rzeźbiarza Praksytelesa z Aten.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia Włochy odkrycia i ciekawostki

Rzymianie na Kaukazie. Jak daleko sięgała władza antycznego imperium?

Jak daleko sięgały granice Imperium Romanum? Ich wyznacznikiem są twierdze legionowe stojące na straży rubieży cesarstwa. Najdalej na Wschód wzniesiona została fortyfikacja Apsaros. Regularne prace badawcze prowadzi tam misja archeologiczna z Uniwersytetu Warszawskiego, co roku dokładając cegiełkę do rekonstrukcji obrazu życia rzymskich legionistów w pierwszych wiekach naszej ery.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Ghazala Gruzja archeologia starożytny Rzym

Tajemnice starożytnego Egiptu. Wybitny archeolog o wykopaliskach w Sakkarze

Prof. Karol Myśliwiec od niemal 60 lat odkrywa z powodzeniem tajemnice starożytnego Egiptu. - Archeologia odpowiedziała na szereg moich zainteresowań, które dopiero połączone razem pozwoliły mi wybrać właściwy zawód - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny egiptolog. Do jakich odkryć doprowadziły jego wykopaliska w Sakkarze?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Karol Myśliwiec Katarzyna Czapska starożytny Egipt

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne z czasów zimnej wojny pozwoliły odkryć setki rzymskich fortów

Analiza odtajnionych zdjęć satelitarnych wykonanych w czasie zimnej wojny pozwoliła odkryć 396 nieznanych dotąd rzymskich fortów na obszarze rozciągającym się od Mosulu (północny Irak) do Aleppo (Syria). Odkrycie obala obowiązujący od ponad stu lat pogląd, że fortyfikacje rzymskie na Bliskim Wschodzie rozciągały się tylko na osi północ-południe wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzym Bliski Wschód zimna wojna zdjęcia satelitarne odkrycia i ciekawostki odkrycia archeologiczne NAUKA archeologia