Polskie Radio
Section05

święta

Dzień Jedności Narodowej na Białorusi. Publicysta: nie zazdroszczę im udawania, że 17 września się im podoba

- Myślę, że Białoruś ma do czego się odwoływać. Tradycja państwowości jest czymś wielkim i dlatego nie dziwie się młodym Białorusinom, że tego szukają, ale nie zazdroszczę im że oficjalnie muszą udawać, że 17 września im się podoba - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jacek Liziniewicz i Bartosz Machalica. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka historia ZSRR niepodległość ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Rocznica powstania wielkopolskiego świętem narodowym?

Być może w kalendarzu na 2022 rok pojawi się nowe święto narodowe, a przy okazji dzień wolny od pracy. W poniedziałek 6 września na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafi wniosek wielkopolskich instytucji o uznanie 27 grudnia, czyli rocznicy Powstania Wielkopolskiego świętem narodowym.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik powstanie wielkopolskie wielkopolskie Poznań ignacy paderewski

Święta płodów ziemi i zwierząt domowych

15 i 16 sierpnia były datami ważnymi w dorocznym cyklu agrarnym. O świętach Matki Boskiej Zielnej i dniu św. Rocha opowiadali w Poranku Dwójki nasi goście: językoznawczyni, kulturoznawczyni i folklorystka, prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz ks. kan. Krzysztof Ordziniak, proboszcz Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Świętej Trójcy w Mikstacie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa

Kościół wspomina Edytę Stein, patronkę Europy. "Ona zrozumiała, że prawda i miłość są sobie potrzebne"

Kościół wspomina dziś Edytę Stein, czyli świętą Teresę Benedyktę od Krzyża, dziewicę i męczennicę, patronkę Europy. Abp Marek Jędraszewski powiedział w homilii, że żyła ona szukając prawdy do końca. Hierarcha odprawił mszę świętą w Kąpielach Wielkich, odwiedzając pielgrzymów 41. Pieszej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA POLSKA

Drogowy armagedon - wszystkiemu winna noc świętojańska?

Już w ten weekend w wielu miejscach w Polsce odbędą się wydarzenia związane z Sobótką i Nocą Kupały. Czekają nas spotkania przy gitarze, śpiew i taniec przy ognisku oraz puszczanie wianków na rzekach. Czy w związku z tym wylotówki większych miast ponownie się zatkają?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców przesilenie letnie lato tradycja regiony POLSKA KULTURA HISTORIA podróże wakacje społeczeństwo

Tradycje wielkanocne Ameryki Południowej

Święta Wielkiej Nocy to czas wyjątkowy, zwłaszcza w pełnej pięknych zwyczajów kulturze polskiej. Jak jednak mówi przysłowie, ile krajów, tyle obyczajów. W związku z tym, w krajach Ameryki Południowej pewne sposoby obchodzenia Wielkanocy będą się różnić. W jaki sposób? Opowiada o tym Magdalena Guziejko, kulturoznawca i gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem".
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja Wielkanoc

Święta - czas oczekiwany i niezwykły. Symbolika Świąt Wielkanocnych

Wiele chrześcijańskich obrzędów i znaczeń ma przedchrześcijańskie korzenie, czasem słowiańskie, a czasem z innych kultur. - One oczywiście zostały później wchłonięte przez chrześcijaństwo i przetworzone przez kulturę kręgu judeochrześcijańskiego - mówi profesor Anna Malewska-Szałygin z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Wielkanoc antropologia symbole

"Bez zmartwychwstania daremna byłaby nasza wiara". Ks. prof. Cisło o znaczeniu okresu wielkanocnego

- Oktawa wielkanocna to przedłożone do ośmiu dni świętowanie najważniejszego wydarzenia w dziejach zbawienia, bo jak pamiętamy, Chrystus w Wielki Piątek odrzucony i ukrzyżowany zmartwychwstaje -  powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PolskieRadio 24 Wielkanoc Kościół katolicki społeczeństwo pandemia ks. Waldemar Cisło

Kościół w mediach cyfrowych i internecie. Nowe doświadczenie

Wielkanoc to okazja do odkrycia sensu wiary na nowo i doświadczenia ożywionego Kościoła. Dla Kościoła nowym i ożywiającym doświadczeniem jest wykorzystanie nowych mediów i narzędzi, które dotychczas nie były w centrum uwagi. Jak mówić o doświadczeniu Zmartwychwstania i o wierze w internecie i mediach cyfrowych? 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PolskieRadio 24 Wielkanoc Kościół katolicki media media społecznościowe społeczeństwo pandemia Redakcja katolicka Przemysław Goławski

Święta w DPS w Broniszewicach. S. Tymoteusza Gil: były pełne radości

- Święta w Broniszewicach wyglądały jak zazwyczaj. Zawsze spędzamy je razem. Jako siostry nigdy nie wyjeżdżamy do swoich rodzin, tylko spędzamy je w Broniszewicach z chłopcami - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 s. Tymoteusza Gil, dominikanka z Broniszewic. Gościem audycji był także Karol Olszewski ("Catholic Voices").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA obostrzenia Wielkanoc niepełnosprawność niepełnosprawni Adrian Klarenbach

Znaczenie świąt Wielkiej Nocy. "Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory"

- Mąż udaje, że kocha żonę a ją zdradza i odwrotnie. Nasze życie jest nieudane najczęściej przez brak pokory. Mowa tu o życiu codziennym i duchowym. Dlatego kapłan całemu Kościołowi przypomina, że bez pokory i uniżenia jakiego dokonał Chrystus, nie ma miłości i odkupienia - powiedział ks. prof. Ignacy Kosmana.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jezus Chrystus Kościół Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Święta w pandemii. Psycholog: nauczyły nas radości z małych rzeczy

- Wszystkie rzeczy, które chociaż przez chwilę są inne, dają nam dużą radość. Myślę, że właśnie tego się przede wszystkim nauczyliśmy. Nawet mała zmiana potrafi wywołać uśmiech na naszych twarzach - powiedziała o kolejnych świętach wielkanocnych przeżywanych w pandemii Beata Bianca Kotoro, psycholog.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus rodzina Wielkanoc psychologia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24