Polskie Radio
Section05

Syberia

Ożywili i zbadali „wirus zombie” sprzed 50 tys. lat! Czy zagraża człowiekowi?

Francuscy naukowcy "ożywili" prehistoryczny "wirus zombie", który przez blisko 50 tys. lat był zamrożony w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. Co więcej, przy okazji zrobili to także z 13 innymi typami wirusów jedynie trochę młodszych! Teraz wszystkie są dokładnie badane, a wyniki pozwalają poznać bardzo mało znany świat mikrobów sprzed tysięcy lat. Ważne pytanie brzmi: czy ludzie są bezpieczni?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA wirusy prehistoria zagrożenie Józef Niewiarowski Witold Lazar Trójka

BohaterOn 2022. "Dzieci Syberii" Edyty Poźniak [OSTATNIE GODZINY GŁOSOWANIA]

Seria sześciu filmów dokumentalnych pt. "Dzieci Syberii" jest wspólnym dziełem Edyty Poźniak, szefowej i współautorki serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektorki Polskiego Radia Kierowców, oraz Olafa Ważyńskiego. Za reżyserię i scenariusz filmów dziennikarka otrzymała nominację do nagrody BohaterONy 2022 im. Powstańców Warszawskich. - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może patrzeć tym ludziom w oczy. A oni opowiadają, co przeżyli - mówi Edyta Poźniak w "Kulturalnej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Edyta Poźniak Magda Mikołajczuk BohaterON

Wielki patriotyzm. Niezwykła historia Elżbiety Zubryckiej, sybiraczki

Przed Świętem Niepodległości poznaliśmy niezwykłe losy 85-letniej Elżbiety Zubryckiej - sybiraczki, córki Jana Paszty, mianowanego przez marszałka Józefa Piłsudskiego na dowódcę Polskiej Organizacji Wojskowej w Białymstoku. Jest to przykład historii polskiej patriotycznej rodziny, która zapłaciła cenę zsyłki i poniewierki za odmowę przyjęcia sowieckiego paszportu.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha historia Polski Białystok Związek Radziecki

"Mała towarzyszka i dorośli". Czasy stalinizmu w Estonii oczami dziecka

"Mała towarzyszka i dorośli" estońskiej pisarki i poetki Leelo Tungal (ur. 1947) to straszno-śmieszna opowieść o czasach stalinowskich represji w Estonii, widzianych oczami czteroletniej dziewczynki. Mimo terroru wokół i deportacji bliskich, dziecko jest pełne optymizmu, nadziei i humoru. Z pomocą najbliższych próbuje dostosować się do trudnej rzeczywistości i nie mówić niczego, co mogłoby zaszkodzić jej rodzinie.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Magda Mikołajczuk książki Estonia

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja niepodległość patriotyzm PRL Solidarność