Polskie Radio
Section05
szczepienia

Szczepionka może powodować powikłania. Producent przyznaje

AstraZeneca przyznała po raz pierwszy w sądzie, że jej szczepionki na COVID-19 mogą powodować rzadkie efekty uboczne związane z zatorami w krwiobiegu – informuje "The Telegraph". Farmaceutyczny gigant podkreślił w oświadczeniu, że bezpieczeństwo pacjentów jest dla nich priorytetowe, jego preparaty spełniają wszystkie standardy, a korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko "ekstremalnie rzadkich" efektów ubocznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 szczepienia szczepionka AstraZeneca Koronawirus w Polsce

Krztusiec, odra i różyczka wracają do Europy. "Powinny działać edukacja i rozsądek"

Choroby, które od lat nie były widziane w Europie, wracają na Stary Kontynent. To m.in. krztusiec, odra i różyczka. W wielu krajach odnotowywane są kolejne przypadki zakażenia. Według lekarzy powodem może być rosnąca liczba osób uchylających się od szczepień. - Zawodzimy w temacie szczepień - podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski zdrowie szczepienia szczepionka Odra

POLSKIE RADIO 24 Coraz więcej przypadków odry. Lekarze apelują o szczepienia

- Upowszechnienie szczepień pozwalało sądzić, że choroby takie jak odra przestaną być powszechne, jednak ruchy antyszczepionkowe spowodowały, że coraz więcej dzieci jest nieszczepionych, co powoduje ich zachorowania, a w konsekwencji także przekazywanie infekcji dalej - mówiła w Polskim Radiu 24 internistka i hematolog dr Karolina Pyziak-Kowalska. Przypomniała, że odra może dopaść także dorosłych, a szczepienie daje dużą szansę na uniknięcie zachorowania. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczepienia zdrowie społeczeństwo Odra choroby POLSKA Błażej Prośniewski

Powraca zagrożenie. "Wirus się przeobraża"

- Musimy zdawać sobie sprawę, że ten wirus jest coraz bliżej człowieka. Nie potrafi przenosić się między ludźmi, dlatego nie straszymy pandemią, natomiast musimy tego wirusa obserwować, żeby nie zaskoczył nas tak jak koronawirus - mówił w Polskim Radiu 24 dr n.med. Paweł Grzesiowski, lekarz, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie szczepienia choroby zakaźne Paweł Grzesiowski ptasia grypa

Dlaczego szczepimy się coraz rzadziej? Wpływ na to ma dezinformacja

- Problem odchodzenia od szczepień, szczególnie tych obowiązkowych, istniał już od bardzo dawna. Według statystyk z roku na rok przybywało osób uchylających się od szczepień. COVID-19 spowodował, że to zjawisko znacząco przyspieszyło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czym to jest spowodowane?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia szczepionka Warszawski Uniwersytet Medyczny Filip Raciborski Michał Marcinkowski

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia szczepionka medycyna COVID-19

Wzrasta liczba zachorowań na odrę. Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?

WHO i lekarze alarmują, że wzrasta liczba zachorowań na odrę. "Jestem zaszczepiony, mnie to nie dotyczy" - mówi wiele osób. A to błąd. Wiele szczepionek daje ochronę na kilka, kilkanaście lat, a nie na całe życie. Jak długa jest ochrona w przypadku szczepionek na tężec, odrę, świnkę, gruźlicę, polio czy wirusowe zapalenie wątroby typu B? Które choroby (mimo szczepień w dzieciństwie) mogą nas dotknąć w życiu dorosłym? A które szczepionki chronią nas na całe życie?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie choroba szczepienia medycyna choroby zakaźne Roman Czejarek społeczeństwo Paweł Grzesiowski infografika

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto i dlaczego powinien z nich skorzystać?

Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" szczepionki przeciw wirusowi HPV odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w Polsce, mimo bezpłatnych szczepionek dla 12- i 13-latków, zaszczepiło się raptem dwadzieścia procent nastolatków. Dlatego tak ważna jest kampania informacyjna. Tym bardziej, że w naszym kraju wprowadzono program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szczepienia szczepionka zdrowie zdrowie dziecka rak nowotwory