Polskie Radio
Section05

szczepionka

Mieszkańcom Gazy grozi epidemia polio? "Wydaje się nieunikniona"

Złe warunki sanitarne, w tym brudna woda i wszechobecne śmieci, do tego głód, z którymi zmagają się mieszkańcy pogrążonej w wojnie Gazy, stanowi idealne środowisko dla chorób zakaźnych, takich jak polio. Światowa Organizacja Zdrowia walczy z czasem. Chce wykorzystać tzw. przerwy humanitarne, aby zaszczepić jak najwięcej dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Palestyna zdrowie choroby zakaźne polio Światowa Organizacja Zdrowia WHO ONZ epidemia Izrael szczepienia dzieci

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
Zobacz więcej na temat:  Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes kryminał proza medycyna szczepienia lekarz motoryzacja samochody pisarz książki Robert Koch detektyw Edgar Allan Poe Anglia Wielka Brytania architektura HISTORIA wakacje 2021

Szczepionka przeciw fentanylowi? To możliwe! Trwają prace, wyniki są obiecujące

Pomysł wdrożenia szczepień do walki z uzależnieniami nie jest nowy: już wcześniej badacze próbowali stworzyć antidotum na niektóre z nich. Chodziło o amfetaminę, heroinę czy nikotynę, jednak bez skutku. Obecnie trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi. Szczepionka taka nie ma chronić przed uzależnieniem, ale zapobiegałaby nawrotom u osób, które starają się z nim walczyć.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uzależnienia narkotyki fentanyl nikotyna zdrowie szczepienia nałóg Radosław Nałęcz Trójka

Szczepionka może powodować powikłania. Producent przyznaje

AstraZeneca przyznała po raz pierwszy w sądzie, że jej szczepionki na COVID-19 mogą powodować rzadkie efekty uboczne związane z zatorami w krwiobiegu – informuje "The Telegraph". Farmaceutyczny gigant podkreślił w oświadczeniu, że bezpieczeństwo pacjentów jest dla nich priorytetowe, jego preparaty spełniają wszystkie standardy, a korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko "ekstremalnie rzadkich" efektów ubocznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 szczepienia AstraZeneca Koronawirus w Polsce

Krztusiec, odra i różyczka wracają do Europy. "Powinny działać edukacja i rozsądek"

Choroby, które od lat nie były widziane w Europie, wracają na Stary Kontynent. To m.in. krztusiec, odra i różyczka. W wielu krajach odnotowywane są kolejne przypadki zakażenia. Według lekarzy powodem może być rosnąca liczba osób uchylających się od szczepień. - Zawodzimy w temacie szczepień - podkreśla dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i wykładowca Uczelni Łazarskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski zdrowie szczepienia Odra

Dlaczego szczepimy się coraz rzadziej? Wpływ na to ma dezinformacja

- Problem odchodzenia od szczepień, szczególnie tych obowiązkowych, istniał już od bardzo dawna. Według statystyk z roku na rok przybywało osób uchylających się od szczepień. COVID-19 spowodował, że to zjawisko znacząco przyspieszyło - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Filip Raciborski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Czym to jest spowodowane?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski szczepienia Warszawski Uniwersytet Medyczny Filip Raciborski Michał Marcinkowski

Szczepienia piętą Achillesa w medycynie?

Polska należy do krajów o najniższym poziomie szczepień przeciw COVID-19 w Europie (dane z raportu: GOSPOSTRATEG II -/0007/2020-00). Z innymi szczepieniami jest podobnie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ubolewają nad tym, że w tym sezonie poziom wyszczepialności zamknie się na poziomie 5,7 proc. i będzie o blisko jedną piątą niższy niż w sezonie 2021/2022. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta Artur Wolski szczepienia medycyna COVID-19

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto i dlaczego powinien z nich skorzystać?

Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" szczepionki przeciw wirusowi HPV odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w Polsce, mimo bezpłatnych szczepionek dla 12- i 13-latków, zaszczepiło się raptem dwadzieścia procent nastolatków. Dlatego tak ważna jest kampania informacyjna. Tym bardziej, że w naszym kraju wprowadzono program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek szczepienia zdrowie zdrowie dziecka rak nowotwory