Polskie Radio
Section05

szkoła ponadgimnazjalna

Jakie studia wybrać? Obalamy mity

Jeszcze tylko przez kilka dni maturzyści będą mieli czas na wybór kierunku studiów. W piątek absolwenci szkół ponadgimnazjalnych poznali wyniki matur i teraz mają czas na wprowadzenie rezultatów do internetowych systemów rekrutacyjnych na wybranych przez siebie uczelniach. Jakie kierunki studiów powinni wybrać? W Polskim Radiu 24 mówił o tym Piotr Müller, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 matura matura 2017 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Matura 2017. Znamy wyniki egzaminu dojrzałości

Świadectwo dojrzałości uzyskało 78,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 14,8 abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu ma prawdo do poprawki w sierpniu, a pozostali – 6,7 proc. dopiero za rok – to wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Komentował je w Polskim Radiu 24 dr Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Edukacji Narodowej matura gimnazjum CKE egzaminy maturalne szkoła

Reforma edukacji. Jakich zmian potrzebuje polska szkoła?

Mirosława Stachowiak-Różecka deklaruje, że podczas kampanii wyborczej temat likwidacji gimnazjów był bardzo często poruszany.  Jak podkreśliła PiS zdecydowało się na ich likwidację także dlatego, że szkoły te się nie sprawdziły. - Zostały one wprowadzone reformą Mirosława Hankego, która nie została skończona. Te gimnazja nie funkcjonowały w stanie, w jakim miały szansę. One, według ówczesnego ministra, miały wyrównywać szanse dzieci – przypomina.
Zobacz więcej na temat:  gimnazjum Krystyna Szumilas Krzysztof Grzesiowski Kukiz'15 liceum Prawo i Sprawiedliwość reforma szkolnictwa szkoła podstawowa

Debata poranka: Jakość polskiej edukacji

„Jakość kształcenia zależy od dobrego programu i nauczyciela – wykształconego, zmotywowanego do pracy. Ciągłe zmiany w systemie edukacji mają niekorzystny wpływ na motywację nauczycieli” – mówili uczestnicy współorganizowanej przez PAN konferencji naukowej w Katowicach. Rozmawiali o tym w Debacie Poranka ekspert ds. edukacji Andrzej Pery, Waldemar Siwiński (Fundacja Edukacyjna Perspektywy), Janusz Wardak (szkoła Żagle w Warszawie) i prof. Aleksander Nalaskowski (założyciel pierwszej niepublicznej szkoły w Polsce, „wSieci”).
Zobacz więcej na temat:  edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa

Likwidacja gimnazjów. Uczniowie zyskają czy stracą?

- Potrzebna była zmiana nauki w liceum - przyznaje nauczycielka Edyta Janiak, która ocenia, że obecnie edukacja w szkole średniej trwa realnie 1,5 roku. Jednak jej zdaniem trudno odpowiedzieć na pytanie, czy zaproponowany kształt zmian był konieczny, może wystarczyło zwiększyć liczbę godzin nauki, mocno ograniczonych w poprzedniej reformie?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja gimnazjum Justyna Tylczyńska liceum szkoła podstawowa