Polskie Radio
Section05

szkoła

Ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich

W 1817 roku powstał Instytut Głuchoniemych w Warszawie. Jego założycielem był ksiądz Jakub Falkowski, pierwszy nauczyciel dzieci niesłyszących na ziemiach polskich. Siedzibą instytutu był Pałac Kazimierzowski w Warszawie, kiedyś gmach Szkoły Rycerskiej, a obecnie siedziba rektoratu na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Ksiądz Falkowski zmarł dokładnie 176 lat temu, 2 września 1848 roku.
Zobacz więcej na temat:  edukacja wychowanie młodzież dzieci słuch HISTORIA historia Polski

Wszystkie szkoły świata. Jak wygląda nauka w innych krajach?

Uczniowie w Polsce powoli szykują się do powrotu do szkoły. Tymczasem w niektórych krajach edukacja trwa już od kilku miesięcy. Co więcej, w niektórych szkołach zajęcia odbywają się od rana do wieczora. Czego uczą się dzieci i młodzież w innych krajach? I jak wygląda u nich rok szkolny? O tym w "Zagadkowej Niedzieli" opowiedział podróżnik i fotograf Marcin Szymczak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk edukacja rok szkolny

POLSKIE RADIO 24 Powrót do szkoły bez stresu. Ekspertka o ważnych zasadach

- Możemy myśleć o szkole czy innych tego typu placówkach jako o czymś opresyjnym, czymś, co się dzieciom narzuca. Budując taką narrację, budujemy obraz lęku i bariery, ale przecież szkoła ma bardzo wiele wymiarów, zarówno rygoru nauki i porządku, ale niesie ze sobą też nowe spotkania, nowych znajomych, wycieczki, czas na przerwach - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Cieśla, psycholożka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo edukacja

Początek roku szkolnego: oczekiwania, nadzieje i rozczarowania

Pierwsze tygodnie szkoły to nie tylko nowe emocje i doznania dla uczniów, ale też nauczycieli. Jak nie zawieźć pokładanych nadziei, jak zainteresować szkołą najmłodszych i utrzymać uwagę dojrzalszych uczniów? O tym opowiedział w "Strefie Rodzica" Radosław Potrac - polski nauczyciel, społecznik, animator aktywności lokalnych, redaktor artykułów historycznych. W 2023 uhonorowany tytułem Nauczyciel Roku.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja zagrożenia w internecie szkoła podstawowa emocje nauczyciel

Debata Dwójki: edukacja muzyczna. "Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi" [ZOBACZ WIDEO]

- Tu nie ma jednego schematu, jednego wzorca. Szkoła to rzecz o relacjach ludzi z ludźmi, nauczycieli i uczniów, czy inaczej - uczniów i mistrzów. Czynnikiem, który ostatecznie decyduje, jak dana sytuacja jest odbierana przez ucznia, jego rodziców, ale też nauczyciela, bo relacja działa w dwie strony, jest człowiek, a nie system - mówił w "Debacie Dwójki" Mariusz Tokarski, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Debata Dwójki edukacja muzyk Karol Furtak Lech Dzierżanowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Muzyki i Tańca KULTURA MUZYKA Dwójka Agata Szymczewska Polska Rada Muzyczna Viola Łabanow

Tampony i podpaski w szkołach. "Potrzeba zmian systemowych"

Fundacja Różowa Skrzyneczka poinformowała, że niemal codziennie otrzymuje prośby o dostarczenie środków higieny menstruacyjnej do szkół. Teraz do części placówek trafią m.in. tampony i podpaski. Przedstawicielki fundacji mają nadzieję, że to doprowadzi do tego, że żadna uczennica nie opuści zajęć z powodu okresu. Działaczki wciąż liczą na rozwiązania systemowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dziewczyny Ministerstwo Edukacji Narodowej higiena

Wyprawka szkolna 2024. Czy 300 zł z ZUS wystarczy na zakupy?

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami, co dla rodziców uczniów oznacza spore wydatki związane z wyprawką szkolną. Prawie połowa z nich przeznaczy na ten cel do 500 złotych, a tylko 13 procent zmieści się w kwocie 300 złotych, przyznawanej z programu "Dobry start". Sprawdziliśmy, ile może kosztować wyprawka szkolna w 2024 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA uczniowie wyprawka Polskie Radio 24 POLSKA

Odwołanie "wiecznego szefa CKE". Nauczyciele zadowoleni

Marcin Smolik, oceniany przez środowisko nauczycielskie jako "twarz wszystkich reform PiS-u" w zakresie edukacji, nie pełni już funkcji szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Decyzję o odwołaniu go ze stanowiska podjęła ministra edukacji Barbara Nowacka, o czym resort poinformował w piątek. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA CKE Marcin Smolik Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Edukacji i Nauki Barbara Nowacka matura PiS

Jak działa Ukraińska Sobotnia Szkoła? Czy można włączyć ukraińskie dzieci do polskiego systemu oświatowego?

W Lublinie od dwóch lat działa Ukraińska Sobotnia Szkoła. Przede wszystkim uczy dzieci ukraińskiej kultury oraz tradycji, a swoje działania kieruje nie tylko do osób, które do Polski trafiły po wybuchu pełnoskalowej wojny, ale także tych, którzy mieszkają w Lublinie od lat. Podobne inicjatywy powstały także w Gdyni, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Dorosz dzieci Ukraina wojna na Ukrainie Lublin