Polskie Radio
Section05

sztuczna inteligencja

Kiedy sztuczna inteligencja dorówna ludzkim możliwościom?

Prognozy wskazują, że w 2022 roku będzie już 29 mld rzeczy podłączonych do internetu. Coraz częstsze jest też zjawisko „merged reality”, czyli przenikania się rzeczywistości, w której funkcjonujemy, z tą rozszerzoną i wirtualną. Prawdopodobnie około 2040 roku sztuczna inteligencja dorówna ludzkim możliwościom. Zdaniem naukowców i przeprowadzonych doświadczeń sztuczna inteligencja może się wymknąć spod kontroli.? 
Zobacz więcej na temat: 

Roboty do 2025 r. zastąpią 30 proc. miejsc pracy?

W ciągu kolejnych kilku lat sztuczna inteligencja i roboty mogą doprowadzić do likwidacji nawet 30 proc. tradycyjnych miejsc pracy. Cyfrowi pracownicy nie zastąpią z pewnością tradycyjnych specjalistów, ale ich wykorzystanie na szerszą skalę umożliwi firmom osiągnięcie przewagi nad konkurencją, poprawę wydajności, jakości i efektywności finansowej. Na razie – jak wynika z badania Accenture – tylko 34 proc. firm jest gotowych na „zatrudnienie” cyfrowych pracowników, mimo że transformację cyfrową planuje już połowa globalnych przedsiębiorstw i organizacji.
Zobacz więcej na temat:  rynek pracy zatrudnienie robot

Rewolucja na rynku inteligentnych aplikacji

Uczenie maszynowe samo w sobie stanowi realizację zjawiska, które określamy jako sztuczna inteligencja. To proces, w którym sam komputer uczy się czegoś nowego, bazując jedynie na dostarczonych mu danych. Zautomatyzowane systemy analityczne, które kształcą się wraz z upływem czasu i pozyskiwaniem większej liczby informacji, rozwijają się obecnie w tak szybkim tempie, że śmiało można mówić o rewolucji w tym obszarze. Według International Data Corporation do 2020 r. wartość rynku inteligentnych aplikacji przekroczy 40 mld dol.
Zobacz więcej na temat:  aplikacje aplikacja

"Robot pomoże, ale nie pocieszy". Wyzwania nauki

- W Japonii buduje się roboty wykorzystywane do opieki nad starszymi ludźmi. Choć maszyny te naśladują empatię, to w rzeczywistość stanowią coś w rodzaju wioski potiomkinowskiej. Naśladują mimikę i zachowania typowe dla empatii, ale nie ma w tym żadnej głębi - zauważył dr hab. Marcin Miłkowski, opowiadając o pracach nad sztuczną inteligencją.
Zobacz więcej na temat:  Dziki Zachód serial kino technologia Michał Nowak NAUKA