Polskie Radio
Section05

SZTUKA

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak paser". Amerykańskie media o skradzionym dziele Kandinsky'ego

Polskie ministerstwo kultury poinformowało, że sprzedana na aukcji w Niemczech za niemal 390 tys. euro akwarela Wassilego Kandinsky’ego "Kompozycja" należy do Polski, skąd została skradziona w 1984 roku - napisała w czwartek agencja Associated Press. Tekst ukazał się m.in. na portalach agencji Bloomberg oraz telewizji ABC News.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy kradzież Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego USA media

"Sytuacja skandaliczna". Rzecznik rządu o sprzedaży skradzionej z Polski akwareli Kandinskiego

Na aukcji w Berlinie sprzedano skradzioną z Muzeum Narodowego w Warszawie akwarelę Wassilego Kandinskiego "Kompozycja". - Sytuacja skandaliczna - skomentował rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił "mimo że polska dyplomacja informowała zarówno władze niemieckie, jak i władze domu aukcyjnego, że to dzieło pochodzące z kradzieży, doszło do jego sprzedaży". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego kradzież Piotr Müller

Niemcy sprzedali obraz skradziony w Polsce. Ostry komentarz Piotra Glińskiego: zachowali się jak zwykły paser

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy kradzież Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego POLSKA Piotr Gliński społeczeństwo

Niemiecki dom aukcyjny sprzedał skradzione w Polsce dzieło Kandinskiego. "To zasługuje na stanowcze potępienie"

Skradziona w 1984 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie akwarela Wassilego Kandinskiego "Kompozycja" została sprzedana. Polscy dyplomaci poinformowali wcześniej dom aukcyjny Grisebach o pochodzeniu dzieła, a mimo to Niemcy nie wstrzymali całego procesu. Obraz sprzedano za 310 tys. euro, przy cenie wywoławczej 100 tys. euro.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy kradzież Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Igor Mitoraj. "Kiedy odczuwam potrzebę tworzenia, rzeźby pojawiają się same"

- Jakiś czas temu w rozmowie z bliską mi osobą padło stwierdzenie o pomyśle napisania książki o Igorze Mitoraju i muszę się przyznać, że nie byłam na początku bardzo entuzjastyczna, bo wydawało mi się, że coś już zostało napisane na ten temat, bo wydawało mi się niemożliwe, by nie było biografii takiego twórcy - mówiła na antenie Dwójki Agnieszka Stabro, autorka książki "Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka rzeźba Włochy Toskania Rzym

De Lempicka w Konstancinie

Niezależna, pewna siebie, skandalizująca, świadomie kreująca swój wizerunek. Czwarta na świecie najlepiej sprzedająca się artystka. Niby wszyscy znają jej twórczość, ale najczęściej tylko najbardziej charakterystyczny okres paryski. Jej pełniejszy wizerunek prezentuje wystawa "Tamara Łempicka a art Deco" w Villi la Fleur w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Tamara Łempicka malarstwo wystawa Konstancin Michał Nowak Dwójka

PR24 Wandalizm na sztuce sposobem na walkę ze zmianami klimatu? Dr Napiórkowska: to kontrproduktywne gesty

- Ataki na obrazy Jana Vermeera, Claude'a Moneta czy Vincenta van Gogha i oblewanie ich zupami to niezwykle dramatyczne gesty, ale nie potrafię się z nimi w pełni zgodzić. Dlatego uważam, że są one bardzo często kontrproduktywne - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki i europeistka dr Justyna Napiórkowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA protest muzeum zmiany klimatyczne

Tragedia u afrykańskich wybrzeży uwieczniona na płótnie

Théodore Géricault zaczął malować "Tratwę Meduzy" dwa lata po katastrofie statku i długo studiował poszczególne elementy obrazu - sztormowe fale, jak i martwe ludzkie ciała. Kompozycja jest bardzo przemyślana - to piramida stopniowo schodząca w stronę widza. Na jej szczycie znajduje się mężczyzna wymachujący ku statkowi na horyzoncie, a u krawędzi od strony widza - martwe ciało wypadające z tratwy. Géricault przedstawił ostatni moment tragedii, tuż przed ocaleniem. Namalował 15 uratowanych rozbitków i 5 martwych ciał.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Montowski