Polskie Radio
Section05

SZTUKA

Erotyzm i zakazane rejony. Tajemnice sztuki plastycznej Brunona Schulza

– Rysunki Schulza ilustrują tę część jego świata, w której on nie daje sobie rady z życiem codziennym, obsesjami erotycznymi, z pewnymi przymusami, od których się wyzwala – mówił w jednej z archiwalnych radiowych audycji Tomasz Burek. Jaka była ta pozaliteracka, budząca swego czasu wielkie kontrowersje, część twórczości autora "Sklepów cynamonowych"?
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz malarstwo wspomnienie grafika pornografia Dwudziestolecie międzywojenne Drohobycz

Wojciech Fangor, najdrożej, jeszcze za życia, sprzedawany polski artysta

Sto lat temu, 15 listopada 1922 roku w Warszawie przyszedł na świat Wojciech Fangor. Artysta miał ogromny wpływ na sztukę polską. Zostawił jednak karierę w kraju i wyemigrował do Ameryki. Jest jednym z nielicznych rodaków, którzy również tam odnieśli spektakularny sukces. Jego postać w audycji "Trójka pod księżycem" przybliżyła Monika Małkowska i jej goście. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Fangor KULTURA Monika Małkowska

PR24 100. rocznica urodzin Tadeusza Borowskiego. "Jego twórczość wciąż jest nam potrzebna"

- Myślę, że jego dzieła literackie sensu stricto są najwyższego lotu - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert. Z kolei w ocenie Krzysztofa Masłonia proza Tadeusza Borowskiego jest czymś, bez czego "nie da się zrozumieć tego wszystkiego, co się wydarzyło". - Jest to nam w dalszym ciągu potrzebne, choć jest to bardzo ciężka i trudna literatura - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA PRL Tadeusz Borowski

"Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej

- Postanowiliśmy przybliżyć sztukę nordycką warszawskiej publiczności. Odczuwamy, co - myślę - zobaczą też nasi widzowie, że mimo odległości, nie tyle geograficznej, co mentalnej, jest to sztuka w różnych aspektach podobna do sztuki polskiej końca XIX i początku XX w. - mówił w Dwójce Wojciech Głowacki, współkurator wystawy "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910" w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie Jakub Kukla Skandynawia Islandia Dwójka

"Ukraina. Pod innym niebem". Ukraińscy artyści opowiadają o wojnie

- Kiedy się obudziłam tego dnia, wspomniałam słowa swojej babci, która żyła podczas II wojny światowej i zawsze podczas świąt, kiedy wznosiła toasty, mówiła, że najważniejsze jest, żeby nie było wojny. Będąc małą dziewczynką, nie rozumiałam, dlaczego dla babci jest to takie ważne. Tego dnia zrozumiałam, o co chodziło, co czuła i o co dokładnie jej chodziło - opowiadała Julia Zakharova, artystka prezentująca swoje prace na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Ukraina Ukraina Centrum Sztuki Współczesnej

PR24 Zapomniane oblicze Związku Literatów w PRL-u. Tomasz Potkaj o swojej najnowszej książce

- Ranga Związku Literatów z każdym rokiem po 1989 malała. Dzisiaj jest niewielka. [...] Postanowiłem napisać książkę o czasach, w których Związek ten był potrzebny do wszystkiego - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Potkaj, autor "Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u".
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń KULTURA PRL Związek Literatów Polskich

Otwarcie wystawy "Ukraina. Pod innym niebem". Gliński: to próba podzielenia się traumatycznym doświadczeniem

Prace ponad 30 ukraińskich artystów zaprezentowano na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem" w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. W jej wieczornym wernisażu wzięli udział między innymi wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka i ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Swój list wysłał także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński wystawa wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne POLSKA społeczeństwo