Polskie Radio
Section05

TEATR

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 W POLSKIM RADIU aktor aktorstwo reżyser Trójka KULTURA FILM

Avignon, Gdańsk, Gdynia – Lato 2024 w "Trójce pod Księżycem"

Sezon letni 2024 – tym razem – już w pełni. W pierwszym lipcowym wydaniu "Trójki pod Księżycem" powtarzamy tę samą trasę od lat. Na teatralnej mapie pojawiają się kolejne punkty: 22 czerwca - Scena Letnia Teatru Miejskiego w Gdyni, 29 czerwca - Teatr Wybrzeże, a za granicą - Festiwal Teatralny w Avignonie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Wojciech Dorosz KULTURA Gdańsk Gdynia Sopot Awinion Teatr Wybrzeże tomasz domagała

Ignacy Machowski - aktor tysiąca ról

5 lipca 1920 roku w Rzeszowie urodził się Ignacy Machowski. Był aktorem z krwi i kości, który naprawdę kochał to, czym się zajmował. Najlepiej świadczy o tym jego rozbudowany dorobek artystyczny, który obejmuje ponad tysiąc trzysta kreacji - w samym tylko Teatrze Polskiego Radia Machowski występował około sześćset razy. 
Zobacz więcej na temat:  FILM historia teatru historia Polski historia warszawy historia PRL kino Andrzej Wajda Teatr Polskiego Radia Warszawa Wrocław Rzeszów Krzysztof Machowski PRL

Spektakl "Skok wzwyż". Ewa Błasiak o realizacji marzeń o aktorstwie

"Marzenia się spełniają, ale trzeba temu dopomóc" - twierdzi Ewa Błasiak, która przez całe swoje życie pragnęła stanąć na scenie i zagrać w spektaklu. Do przedstawienia "Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie dostała się dzięki dwuetapowemu castingowi, a historia jej życia wplotła się do fabuły. W radiowej Jedynce opowiedziała o tym, jak to jest stać na tej legendarnej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Martyna Podolska Ewa Błasiak SZTUKA spektakl KULTURA

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa rocznica Marcin Pesta Dwójka Muzeum Powstania Warszawskiego KULTURA opera historia Polski Dorota Piotrowska

Ewa Błasiak gościnią audycji "Kulturalna Jedynka"

"Marzenia się spełniają, ale trzeba temu dopomóc" - twierdzi Ewa Błasiak, która przez całe swoje życie pragnęła stanąć na scenie i zagrać w spektaklu. Do przedstawienia "Skok wzwyż" w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie dostała się dzięki dwuetapowemu castingowi, a historia jej życia wplotła się do fabuły. W radiowej Jedynce opowie o tym, jak to jest stać na tej legendarnej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Dramatyczny Martyna Podolska Ewa Błasiak

"Handlarze gumek" w Teatrze 6. piętro w Warszawie. Katarzyna Dąbrowska: ten tekst jest ogromnym lustrem

- Dla mnie najciekawsze w "Handlarzach gumek" jest to, że pod przykrywką rozmów o gumkach, o pieniądzach, różnych targów, mówimy tak naprawdę o życiu. Ten tekst się doskonale metaforyzuje. Jest dla mnie wielką opowieścią o życiu - powiedziała w audycji "Spotkanie z..." Katarzyna Dąbrowska o spektaklu "Handlarze gumek" w reżyserii Adama Sajnuka.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Katarzyna Dąbrowska aktorzy aktorstwo KULTURA

Audioteatr Tomasza Mana z nagrodami na 23. Festiwalu "Dwa Teatry"

Radiowa wersja eksperymentalnego cyklu Tomasza Mana, realizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jako audioteatr, została uhonorowana nagrodami na 23. Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Tomasz Man otrzymał nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska. Nagrody za role kobiece przyznano Annie Seniuk oraz Oldze Sarzyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Barbara Marcinik Tomasz Man Dwa Teatry Dwa Teatry 2024

Festiwal Sztuka Ulicy. Co w programie tegorocznej odsłony?

Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny organizowany w przestrzeni publicznej Warszawy. - W programie są przedstawienia, które angażują widzów do działania interaktywnego, ale są też takie, które sprowadzają do kontemplacji - mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor festiwalu. - Atutem teatru plenerowego na pewno jest to, że dominantą jest plastyka, muzyka, forma - rzadko słowo - co sprawia, że przekaz jest czytelny dla wszystkich, także dla turystów. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Festiwal Sztuka Ulicy Weronika Puszkar wydarzenia kulturalne

Marionetki, kukły, jawajki, pacynki. Jak powstają lalki używane w teatrze?

W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się do Białegostoku, a konkretniej do pracowni lalek w tamtejszych "Teatrze Lalek". Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się tego, jak powstają lalki, które później oglądamy na scenie. Opowiedzieli nam o tym konstruktorzy lalek - Michał Wyszkowski oraz Krzysztof Stanik. Jacek Malinowski - dyrektor Teatru Lalek - opowiedział z kolei m.in. o źródłach pomysłów na kolejne postacie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka lalki Białystok Maria Czok Jacek Malinowski Krzysztof Stanik Michał Wyszkowski