Polskie Radio
Section05

totalitaryzm

Uczelnie medyczne pomogą przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę z sześcioma uczelniami medycznymi w zakresie identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Podpisane w Warszawie porozumienie ma przyczynić się do szybszej identyfikacji podejmowanych przez IPN szczątków np. ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich oraz pomordowanych na Kresach. O umowie mówiła w audycji Północ-Południe Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Instytut Pamięci Narodowej

Identyfikacja ofiar totalitaryzmów. Przyspieszenie

Szybsza identyfikacja szczątków ofiar totalitaryzmów - to główny cel podpisanego dziś porozumienia o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a konsorcjum sześciu uczelni medycznych. W skład tej grupy wchodzą uniwersytety medyczne z Białegostoku, Lublina, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Collegium Medicum w Bydgoszczy. O porozumieniu IPN-u z uczelniami medycznymi mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk

Historia w bieżących sporach politycznych

17 września przypomina o inwazji dwóch totalitaryzmów na Polskę w 1939 roku. O tym, czy po niemal 80 latach zajmowanie się XX-wiecznymi totalitaryzmami ma sens i nie przesłania realnych zagrożeń, które czyhają na nas dzisiaj, rozmawiali w audycji W Gruncie Rzeczy Konrad Kołodziejski (Sieci ) i Michał Barcikowski (Christianitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm nazizm 17 września 1939 pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu

23 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu. Data nie jest przypadkowa – to rocznica zawarcia w 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, który dzielił strefy wpływów nazistowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Tomaszem Stefankiem z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa stalinizm nazizm

Korea Północna. Jak żyją obywatele tego kraju?

Obywatele Korei Północnej żyją w izolacji od reszty świata, poddani wszechogarniającej propagandzie, odcięci od dostępu do informacji i możliwości podróżowania. Ich świat opisuje północnokoreański pisarz ukrywający się pod pseudonimem Bandi, autor książki "Oskarżenie". Zbiór opowiadań udało się przemycić i wydać za granicą.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Korea Północna Pjongjang KULTURA KSIĄŻKA literatura