Polskie Radio
Section05

transformacja energetyczna

OZE jedyną alternatywą dla węgla? Tak uważa ekspert Greenpeace Polska

- Energetyka oparta o węgiel skończy się już za 10 lat. Elektrownie węglowe zostaną zamknięte, bo są technicznie zużyte. A mimo wielu analiz, co roku aż 18 mld złotych trafia z budżetu na wsparcie polskiego górnictwa, które ma wydobycie na poziomie z początków XX wieku - powiedział Mikołaj Gumulski z Greenpeace Polska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Krzysztof Grzesiowski ekologia Greenpeace węgiel OZE elektrownie wiatrowe elektrownie wodne Górny Śląsk górnictwo panele fotowoltaiczne

WSPÓŁPRACA Pierwsza polska morska farma wiatrowa coraz bliżej. Już w styczniu budowa przenosi się na wody Bałtyku

Za niespełna 2 lata popłynie energia z pierwszej w historii morskiej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Baltic Power to wspólny projekt Orlen oraz kanadyjskiej spółki Northland Power. Już w 2026 roku farma zasili w czystą energię elektryczną ponad 1,5 miliona polskich gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  Orlen OZE energetyka Bałtyk energia energia odnawialna GOSPODARKA

Wodorowa rewolucja: wyzwania i korzyść

Orlen, przy współpracy z S&P Global, opublikował raport „Rynek wodoru w Polsce i krajach bałtyckich. Prognoza do 2040 r.” Autorzy opracowania wskazują w nim na potencjał, jaki tkwi w niskoemisyjnym/odnawialnym wodorze, a jedocześnie pokazują skalę wyzwań, związanych choćby z realizacją celów, stawianych nam przez Unię Europejską. Jedno jest pewne – wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw, napędzających transformację energetyczną.
Zobacz więcej na temat:  Orlen OZE paliwa wodór

Nowa "ustawa wiatrakowa", będzie rewolucją w branży OZE

- Nowa "ustawa wiatrakowa", która jest wykazie prac rządu, zmienia zasady inwestowania w źródła odnawialne (OZE), jakim jest energia z wiatru. Poprzednia ustaw tzw. "10H",  eliminowała prawie 100 procent terytorium Polski pod takie inwestycje - powiedziała Małgorzata Żmijewska-Kukiełka, reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowe, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ustawa elektrownie wiatrowe ministerstwo klimatu

Inflacja może dalej rosnąć, ale mrożenie cen energii i żywności, to roczny koszt rzędu 60 mld złotych

 Trudno spodziewać się szybkiej obniżki stóp procentowych, przy już obecnym, powolnym wzroście inflacji  - uważali goście audycji "Rządów Pieniądza" w PR24 : dr Sławomir Dudek z Instytutu Finansów Publicznych oraz Paweł Pelc, radca prawny. Ale różnili się w sensie realizacji unijnego Zielonego Ładu. W opinii Pawła Pelca, skoro Europa odpowiada tylko za 7 procent emisji CO2, te inwestycje będą "kulą u nogi" A zdaniem Sławomira Dudka, inwestycje w nowe technologie są naturalnym objawem rozwoju gospodarczego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja Unia Europejska

Przewodnicząca PE w Polsce. "Rolnictwo musi być częścią zielonej transformacji"

- Nie możemy naszych wyzwań klimatycznych rozwiązywać z pominięciem sektora rolnego. Kiedy mówimy o zielonej transformacji, on musi być jej częścią i nie może zostać z tyłu, być pominięty - podkreśliła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podczas wystąpienia w Kolegium Europejskim w Natolinie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej Roberta Metsola rolnictwo

ANALIZA Transformacja energetyczna bardzo kosztowna dla UE i Polski. Francuski think tank podpowiada, skąd wziąć pieniądze

Około 1,5 bln euro rocznie ma kosztować Unię Europejską transformacja energetyczna i osiągnięcie tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku. Środki mają być przeznaczone m.in. na dekarbonizację i inwestycje w odnawialne źródła energii. W Polsce, według francuskiego think tanku Institut Rousseau, wydatki roczne szacuje się na 90 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska energetyka Polska w Unii Europejskiej GOSPODARKA