Polskie Radio
Section05

Trójka

Sto lat występów Polaków na igrzyskach olimpijskich. Zaczęło się od Tygodnia Sportów Zimowych

Wszystko zaczęło się w 1924 roku w Chamonix. Ośmioro reprezentantów Polski wzięło wtedy udział w Tygodniu Sportów Zimowych. Wkrótce potem, w Paryżu, Polacy zdobyli pierwszy medal olimpijski. W tym roku mija 100 lat od pierwszych występów naszej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski Dariusz Urbanowicz Agnieszka Kobus-Zawojska olimpiada igrzyska olimpijskie

Poznaj Mikołaja Kopernika na interaktywnej wystawie w obserwatorium astronomicznym w Olsztynie

W jaki sposób Mikołaj Kopernik dokonał swoich genialnych odkryć? Z czego zasłynął i jak został zapamiętany? Obserwatorium astronomiczne w Olsztynie zaprasza na interaktywną wystawę zatytułowaną "Doświadczalnia Kopernika". O tym, jak wygląda i co można na niej znaleźć, w Trójce opowiedziała Kinga Grabowska. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Olsztyn Witold Lazar astronomia obserwatorium

WaluśKraksaKryzys: "Sound & Color" Alabama Shakes to 100 procent muzyki w muzyce

W pierwszym wydaniu "Pół perfekcyjnej płyty", Dyrektorka – Redaktorka Naczelna Programu 3 Polskiego Radia Agnieszka Szydłowska przedstawiła swoją propozycję perfekcyjnego wydawnictwa muzycznego. W drugim zrobił to muzyk WaluśKraksaKryzys, czyli Walenty Krasicki. I wybrał album grupy Alabama Shakes "Sound & Color". Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  Michał Kowarski WaluśKraksaKryzys Pół perfekcyjnej płyty MUZYKA

Zanieczyszczenie świetlne, czyli ciemna strona diod i żarników. Jak wpływa na nasz sen i zdrowie?

Wynalezienie żarówki przez Thomasa Alvę Edisona niewątpliwie pchnęło do przodu cywilizację, na dobre uwalniając ludzi od naturalnego, ale też mocno ograniczającego naturalnego rytmu dobowego. Jednak się okazuje, sztuczne światło ma też swoje ciemne strony – są nią zaburzenia snu, które stają się coraz poważniejszym problemem dla rosnącej lawinowo liczby ludzi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie sen światło zanieczyszczenie ekologia bezsenność Piotr Łodej

"Reporter z pazurem", czyli wspomnienie o Ryszardzie Kapuścińskim [POSŁUCHAJ]

- Reporterem przestaje się być w momencie, jak człowiek staje się bardzo zblazowany… Nie będzie w tym pasji; tego zaangażowania, pazura, tej woli zrobienia czegoś naprawdę niezwykłego i jedynego - tak mówił autor "Cesarza" podczas spotkania z dziennikarzami na seminarium reportażu w Kazimierzu Dolnym w 1992 roku. Zachęcamy do wysłuchania reportażu Antoniego Rokickiego pt. "Reporter z pazurem".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Ryszard Kapuściński pr poleca

Obrazy jak spod mikroskopu elektronowego – wystawa "Szukając Przestrzeni" w Gdańsku

W Gdańsku świat ludzi łączy się ze światem spod mikroskopu elektronowego. Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku zaprasza na wystawę "Szukając Przestrzeni", na której zaprezentowanych zostanie 40 prac wykonanych wiązką elektronów, o czym w Trójce opowiedział Piotr Okoczuk, współautor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku SZTUKA wystawa Tomasz Miara

"Mamy wspólny język", czyli polsko-rumuński sezon kulturalny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Pod hasłem "Mamy wspólny język" w obu krajach odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle teatralne, pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne. Polsko-rumuński sezon zostanie zainaugurowany w czerwcu i potrwa 17 miesięcy. O szczegółach w Trójce opowiedzieli Sabra Daici i Ovidiu Dajbog-Miron z Rumuńskiego Instytutu Kulturalnego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Rumuński Instytut Kulturalny w Warszawie Tomasz Miara KULTURA

Zmiany funkcji ekologicznych w lasach - przyczyną wycinka drzew i zmiany klimatyczne

Prowadzone w ostatnich latach wycinki drzew w połączeniu ze zmianami klimatycznymi spowodowały, że polskie lasy stopniowo zaczęły tracić swoje funkcje ekologiczne, społeczne i gospodarcze. Aby je odtworzyć i umożliwić ekosystemom zaadaptowanie się do zmian klimatu, trzeba objąć je większą ochroną i wyłączyć sporą ich część z gospodarki leśnej – apelują naukowcy PAN.
Zobacz więcej na temat:  las Lasy Państwowe drzewa klimat środowisko Witold Lazar Kuba Witkowski