Polskie Radio
Section05
Uniwersytet Warszawski

Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Juliusz Słowacki literatura Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski KULTURA

Młoda audycja polityczna. Kontrowersje wokół Ustawy 2.0

Konstytucja dla Nauki zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Sejmu, a klub Prawa i Sprawiedliwości wprowadzi w tym głosowaniu dyscyplinę - zapowiada wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin. O trwającym proteście studentów i konsultacjach dotyczących założeń ustawy dyskutowali goście Młodej Audycji Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin Uniwersytet Warszawski szkolnictwo wyższe

Na UW i UJ studiować się opłaca. Nowy ranking Perspektyw

Zaskoczenia nie było - w nowym Rankingu Szkół Wyższych miesięcznika Perspektywy na pierwszym miejscu, ex-aequo znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. W zestawieniu uszeregowano polskie uczelnie pod względem szans na znalezienie pracy pod ich ukończeniu, ale też takich cech jak umiędzynarodowienie studiów, prestiż oraz potencjał i efektywność naukowa.
Zobacz więcej na temat:  edukacja praca Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski

"To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną"

- To, w czym braliśmy udział było rzeczą dobrą i obiektywną, natomiast naturalnie kampania antysemicka została wywołana przez władze komunistyczną - powiedział w radiowej Jedynce Jan Grosfeld, polski ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Krajowa Rada Sądownictwa Kukiz'15 marzec 1968 protesty w Warszawie Uniwersytet Warszawski Antoni Trzmiel

Władysław Reymont wobec rewolucji 1905 roku

"Chłopi" i "Ziemia obiecana" to powieści, dzięki którym Władysław Reymont zapisał się w historii literatury polskiej, jako poczytny i ceniony pisarz. A jakim był Polakiem? Jaką postawę przyjmował wobec historii i patriotyzmu? O tym w "Ludziach niepodległości" opowiedziała dr Eliza Kącka z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Władysław Reymont Artur Wolski Uniwersytet Warszawski pisarze i poeci