Polskie Radio
Section05

uzdrowisko

Wody lecznice, Wielbłąd i Kaplica Czaszek. "Jedyne takie miejsce" z Kudowy-Zdroju

W malowniczej dolinie, pomiędzy wzniesieniami Gór Orlickich i skalnymi platformami Gór Stołowych leży jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk - miasto Kudowa-Zdrój. Kurort znany od wieków z leczniczych właściwości wód mineralnych, których źródła biją w samym sercu uzdrowiska - w Parku Zdrojowym. To jednak nie jedyne atrakcje czekające na gości. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Bedliński Kudowa-Zdrój Góry Stołowe

Uzdrowisko Lądek-Długopole zaprasza kuracjuszy. Prezes: jest bezpiecznie

Olbrzymie ilości błota i żwiru, zniszczone domy, zerwane mosty, a kilkaset metrów wyżej deptaki i spacerujący kuracjusze - to dwa oblicza Lądka-Zdroju po olbrzymiej fali powodziowej, która przeszła przez to miasto. - Ziemia kłodzka podzielona jest na strefy. W niektórych życie toczy się zupełnie normalnie, w innych trwają prace, do których zaangażowani są wszyscy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Walaszczyk, prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A.
Zobacz więcej na temat:  powódź Sytuacja powodziowa Daniel Wydrych zdrowie Lądek-Zdrój Lądek-Długopole Joanna Walaszczyk

Ciechocinek ułatwia życie mieszkańcom i kuracjuszom. Jest już nowy dworzec i bezpłatne autobusy

Od 1 września mieszkańcy i goście "stolicy polskich uzdrowisk" - Ciechocinka, będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej. Dotrą nią do wszystkich najważniejszych punktów miasta m.in. największych w Europie tężni. Działa już nowy dworzec autobusowy. Inwestycja kosztowała 11,8 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura ciechocinek autobus komunikacja miejska

Niskoemisyjny węgiel. PGG chce rozszerzyć jego dostawy m.in. do uzdrowisk

Polska Grupa Górnicza, która ponad rok temu rozpoczęła pilotażową produkcję paliwa węglowego o obniżonej emisyjności, chce rozszerzyć jego dostawy na kolejne gminy, np. uzdrowiska. Badania potwierdziły, że emisja zanieczyszczeń z tego paliwa jest mniejsza nawet o połowę - wynika z danych PGG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA węgiel bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo Polska Grupa Górnicza

Turnus w sanatorium. Co powinniśmy wiedzieć, zanim pojedziemy?

Jak się okazuje, w ostatnim czasie skróciły się do kolejki do sanatoriów. - Nie ma takiej możliwości, żeby ktoś czekał dłużej niż 10-12 miesięcy. Są też takie województwa, gdzie ten czas wynosi kilka miesięcy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Troszyński z Narodowego Funduszu Zdrowia. Co powinniśmy wiedzieć, kiedy otrzymamy skierowanie na turnus w sanatorium?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Roman Czejarek NFZ

Notatka, która doprowadziła do odkrycia historii uzdrowiska na Wołyniu

Lakoniczna notatka na temat kozińskich wód mineralnych, odnaleziona w archiwach Muzeum Pałacu w Wilanowie, otworzyła drogę do odtworzenia historii powstania pierwszego osiemnastowiecznego uzdrowiska balneologicznego usytuowanego w obrębie dóbr hr. Jana Tarnowskiego. Z odkrytych materiałów dowiadujemy się, jak urządzano to uzdrowisko, jakie doświadczenia chemiczne przeprowadzano, by ustalić prozdrowotne wartości wody oraz dokładne wskazówki terapeutyczne.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta historia Polski Artur Wolski Wołyń Galicja

Wyjazdy do wód, czyli leczenie, rozrywka i wypoczynek

Chyba niewiele osób się orientuje, że kultura uzdrowiskowa sięga aż czasów starożytności. Rozkwitła w erze nowożytnej, a słynne "wyjazdy do wód" stały się jednym ze stałych elementów życia arystokracji i zamożnej burżuazji. W wieku XX korzystanie z uzdrowisk i sanatoriów stało się dostępne właściwie dla wszystkich. Temu właśnie poświęcona jest wystawa "Podróż za marzeniami. Kultura uzdrowiskowa w Europie" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zdrowie ciechocinek Katarzyna Cygler Trójka Wrocław

Kopalnia soli w Wieliczce. Jadwiga Duda: jednoczy ona wszystkich mieszkańców miasta

- Kopalnia jednoczy wszystkich wieliczan. Nasze stowarzyszenie tworzyli absolwenci gimnazjum Jana Matejki i Marii Konopnickiej. Wśród absolwentów był m.in. prof. Jerzy Skulimowski, któremu Wieliczka zawdzięcza przede wszystkim docenienie podziemi jako miejsca, które daje zdrowie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Duda, prezes "Klubu Przyjaciół Wieliczki". Gościem audycji była także Agnieszka Wolańska.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia soli Wieliczka zdrowie muzeum POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24