Polskie Radio
Section05

videoOnly

PR24 "Ewolucja, a nie rewolucja". Minister Wieczorek o zmianach w polskiej nauce

- Jest wiele zastrzeżeń do ustawy i reformy wicepremiera Jarosława Gowina, która weszła w życie w 2019 r. Trzeba przede wszystkim zwiększać samodzielność uczelni i demokrację. Dochodzą do tego finanse. Funkcjonuje szereg instytutów badawczych jak Centrum Łukasiewicz i PAN. Chcemy rozmawiać, jak mądrze i efektywnie wydawać pieniądze na naukę, których jest znacznie więcej niż w poprzednim roku. Taka była zresztą decyzja premiera Donalda Tuska i liderów partii koalicyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 minister nauki Dariusz Wieczorek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

PR24 "Zmiany musimy wypracować wspólnie". Halicki o współpracy rządu i prezydenta ws. mediów publicznych

- Współpraca i komunikacja rządu z prezydentem jest potrzebna. Kryzys związany z rakietą, która wleciał w naszą przestrzeń to przykład bardzo dobrej wymiany informacji i komunikacji. Jeżeli jest poczucie wspólnego interesu, tu akurat kwestie bezpieczeństwa, to ta świadomość zwycięża i daje dobry przykład. Jeśli tu było można, to także można w każdej innej kwestii - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka media publiczne koalicja obywatelska Andrzej Halicki

Protest polityków PiS w TVP. Karczewski: trzeba bronić polskich mediów i demokracji

- Na pewno parlamentarzyści PiS będą starali się powstrzymać ministrów aktywów państwowych i kultury przed pozaprawnymi ruchami. To nasz obowiązek. Nie może być tak, że nowa władza pozbawia nas pilota, że będzie jeden przekaz medialny. To jest łamanie demokracji - powiedział w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka media media publiczne TVP Sejm

PR24 Gramatyka o zmianach w traktatach UE: wieloma z tych propozycji Polska powinna być zainteresowana

- Podpisanie umowy międzynarodowej, jaką była UE, spowodowało oddanie części suwerenności na rzecz organizmu ponadpaństwowego, m.in. zadecydowaliśmy o wspólnej walucie, otwarciu ruchu granicznego czy rezygnacji z ceł (…). Widzę w tym wyłącznie korzyści, choć są elementy czasami bardziej, a czasami mniej uciążliwe dla normalnych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gramatyka (Polska 2050).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Dorota Kania Polska 2050 Michał Gramatyka Polska w Unii Europejskiej

PR24 Antoni Macierewicz: może dojść do próby siłowego przejęcia mediów publicznych

- Minister Bartłomiej Sienkiewicz jest człowiekiem, który będzie realizował absolutnie brutalne rozstrzygnięcia - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz (PiS). We wtorek w Sejmie Koalicja Obywatelska ma zgłosić projekt uchwały stwierdzającej nielegalność Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA media publiczne media Rada Mediów Narodowych Sejm Antoni Macierewicz

KPO dla Polski. Saryusz-Wolski: kamieniem milowym była zmiana rządu, a nie argumenty typu "praworządność"

- Blokowanie KPO miało na celu przechylenie szali zwycięstwa w wyborach na rzecz jednej strony. Wszystkie inne argumenty, tzw. praworządność, były fałszywe. Byliśmy świadkami teatrum, aby móc powiedzieć, że "nieprawdą jest jakoby" - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polskie Radio 24 Krajowy Plan Odbudowy Polska w Unii Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski POLSKA polityka

PR24 Liberadzki o kontraktach na uzbrojenie: wojsko i zdolność obronna Polski mają kluczowe znaczenie

- Pierwszym czynnikiem są sojusze - NATO i UE. Dobry sojusz to podstawowy czynnik gwarancji, drugi to nasz wkład, musimy być uzbrojeni, co do tego nie ma żadnych wątpliwości, tu nikt niczego nie kwestionuje - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Liberadzki (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Stanisław Janecki Bogusław Liberadzki służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Grudzień '70. Posłuchaj fragmentów rozmów milicjantów pacyfikujących robotnicze powstanie

17 grudnia 1970, tzw. czarny czwartek, był najtragiczniejszym dniem protestów grudniowych na Wybrzeżu. Wojsko i milicja strzelały do protestujących robotników. Zginęło 45 osób, w tym Zbyszek Godlewski, którego zakrwawione ciało demonstranci ponieśli w pochodzie pod siedzibę władz. Prezentujemy fragmenty zachowanych nagrań rozmów milicjantów, którzy brali udział w pacyfikowaniu robotników.  
Zobacz więcej na temat:  Grudzień 1970 komunizm strajki robotnicy skarby archiwum historia

KE odblokuje Polsce środki z KPO i Funduszu Spójności? Kuźmiuk: wcześniej blokowano je z przyczyn politycznych

- Polsce blokowano unijne środki, rzekomo z powodu nieprzestrzegania praworządności, i domagano się zmian w polskim prawie. Teraz widać, że były to powody czysto polityczne. Kiedy tylko Tusk został premierem, okazało się, że są sposoby, by jednak pieniądze odblokować - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Kuźmiuk Polskie Radio 24 Europa Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska fundusze unijne